Warszawa

Projekt „Podróże Pani Batowskiej”, czyli jak rozpoczynać podróże wakacyjne i nie tylko od … muzeum

Projekt „Podróże Pani Batowskiej”, czyli jak rozpoczynać podróże wakacyjne i nie tylko od … muzeum

 

Projekt „Podróże Pani Batowskiej adresowany był do dzieci i młodzieży oraz muzealników z terenu Mazowsza, a trwał od lutego do czerwca 2013 roku. Korzystając z kopii podróżnej biblioteczki hrabiny Doroty Batowskiej, zrealizowaliśmy pięć twórczych spotkań, podczas których wspólnie z uczestnikami poznawaliśmy Łazienki i XVIII wiek.


W trakcie projektu dwuosobowy zespół z Ośrodka Edukacji Muzealnej Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odwiedził: Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie, Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum w Nieborowie i Arkadii oraz Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie.


Biblioteczka pani Batowskiej przemierzyła wiele kilometrów drogami Mazowsza. Podróżowała do muzeów uczestniczących w projekcie, a w zasadzie należałoby powiedzieć – do muzealników i ich gości – dzieci z miejscowych szkół. W końcu nadszedł czas na rewizytę, na to, aby to ktoś odwiedził biblioteczkę i aby wrażenia zmysłowe dotyczące Łazienek Królewskich zdobyte podczas warsztatów w terenie skonfrontować z prawdziwym obliczem letniej rezydencji króla Stanisława Augusta. Pamiętnikiem tej podróży uczyniliśmy tekę mieszcząca karty odpowiadające pięciu zmysłom. Każda z pięciu klas, które odwiedziły Warszawę, zapełniła jego strony własnymi obserwacjami zdobytymi pod okiem łazienkowskich edukatorów muzealnych.


Równolegle do dziecięcych aktywności muzealnicy uczestniczyli w podsumowującym projekt warsztacie, który prowadziła Karolina Pluta z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę. Zaczerpnęli też nieco inspiracji do dalszego działania dzięki: spotkaniu z Jadwigą Czartoryską – prezeską Fundacji Orange, podczas którego poznali projekty realizowane przez muzea w ramach Akademii Orange; kameralnemu, wielozmysłowemu zwiedzaniu z Magdaleną Lewną – szefową Ośrodka Edukacji MŁK; opowieści o doświadczeniach międzynarodowego projektu muzealnego Agnieszki Doniec – edukatorki Muzeum Łazienki Królewskie; a także prezentacji dotyczącej technik promocyjnych pomocnych w pracy muzealnej autorstwa Małgorzaty Radziwanowskiej – specjalistki ds. promocji Ośrodka Edukacji MŁK.


Spotkanie w Warszawie było już ostatnią z podróży w ramach projektu, mamy jednak nadzieję, że było też początkiem wielu kolejnych przygód w muzeach i nie tylko. Dziękujemy za przybycie i do zobaczenia!

 


Projekt sfinansowany był ze środków programu Akademii Orange. Działanie łączyło animację muzealną z tematem nowych mediów i możliwością ich wykorzystania w pracy edukacyjnej. Ważnym partnerem projektu byli fotografowie z kolektywu Sputnik Photos, którzy wspierali nas i fotografowali podczas warsztatu, sporządzili autorską dokumentację muzealnych przestrzeni i wykonali portrety muzealników. Patronat medialny: Czas Dzieci


Publikacja edukacyjna wydana w projekcie dostępna będzie od 30 czerwca na blogu: www.podrozepanibatowskiej.wordpress.com. Papierowe egzemplarze dostępne będą nieodpłatnie w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Można również zamówić je w formule wysyłkowej na terenie RP pisząc na adres: m.michalek@lazienki-krolewskie.pl.

 

1/10
1/10
2/10
2/10
3/10
3/10
4/10
4/10
5/10
5/10
6/10
6/10
7/10
7/10
8/10
8/10
9/10
9/10
10/10
10/10

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć