Warszawa

Rozwój dziecka – interweniować czy nie?

Rozwój dziecka – interweniować czy nie?

Dzieci są naszą największą radością, ale także powodem niepokoju. Zastanawiamy się, czy rozwijają się prawidłowo. Rzeczy oczywiste w świecie dorosłych – w ich przypadku stają się zagadkami: Czy to, że obraca głowę zawsze w tą samą stronę podczas leżenia na plecach powinno nas martwić? Dlaczego częściej używa jednej ręki? Czy powinno odchylać się do tyłu? Czy dobrze ustawia stopy podczas chodzenia?

 

Rodzicielskie niepokoje na temat rozwoju pociech można podzielić na dwa zagadnienia.

 

 

Pierwsze – Czy moje dziecko robi to, co powinno będąc w swoim wieku?

 

Drugie – Czy to co robi, wykonuje prawidłowo?

 

Oczywiście, nie ma sztywnych granic w rozwoju dziecka. Jeden maluch może przekładać głowę z policzka na policzek w leżeniu na brzuszku trochę wcześniej, inny – później, ale generalnie do końca drugiego miesiąca wszystkie powinny to robić.

 

Podobnie jest z innymi umiejętnościami, takimi jak wkładanie rączek do buzi, obracanie się z pleców na brzuch i z brzucha na plecy, podpieranie na przedramionach czy na prostych rękach, siedzenie, i siadanie oraz wstawanie i chodzenie.

 

Co ważne – wszystkie te czynności powinny być wykonywane jednakowo obiema stronami ciała, ponieważ małe dziecko nie jest prawo– czy leworęczne do ok. 5 roku życia, dopiero potem rozwija się lateralizacja.

 

Można pomóc dziecku, które nie porusza się tak, jak inne w jego wieku albo robi to niesymetrycznie, „podpowiadając” odpowiedni ruch podczas codziennej pielęgnacji lub zabawy. Najlepiej jeśli stymulacja jest niezauważalna dla dziecka, bo to łatwiejsze i przyjemniejsze – dla dziecka i dla rodzica.

 

 

Ruch umożliwia maluchom poznawanie swojego ciała i otoczenia, najpierw najbliższego, potem dalszego. Jeśli poruszanie się jest prawidłowe, to nie wymaga wysiłku. Dzieci mogą same dotrzeć do zabawki i nabierają wiary w swoje możliwości. To z kolei sprawia, że chętnie i radośnie poznają świat. A my – chętnie i radośnie na to patrzymy.

 

Autor: Mgr Dorota Lesiuk, terapeuta NDT-Bobath, specjalizująca się od ponad 20 lat w fizjoterapii pediatrycznej. Miejsce prywatnej praktyki: Centrum Rehabilitacji Feel Better w Krakowie. www.fbrehab.com
 

 

Komentarze

potrzebny, dobry tekst !!!!!!!!

dodany: 2011-10-18 16:22:30, przez: Asia

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć