Warszawa

DRZWI - Składanki terapeutyczne

autor: Izabela Filipiak-Kudasik

 

Celem pracy ze składankami terapeutycznymi jest ćwiczenie umiejętności płynnego i bezbłędnego czytania oraz poprawnego zapisywania przeczytanych wyrazów. Materiał zawarty w pomocy bazuje na sylabowej metodzie czytania, która pozwala przyspieszyć tempo, przybliżając dziecko do etapu globalnego ujmowania struktury wyrazów.

 

Składanka DRZWI to cztery skrzydła drzwiowe przeznaczone do otwierania. Na każdych drzwiach oraz za nimi, czyli w pokojach, znajdują się sylaby, które dziecko ma ze sobą zestawić, przeczytać i zapisać w liniaturze.

 

Dane techniczne
format A4
oprawa teczka
zeszyt 28 stron, A4
plansze 20 kart
ISBN 978-83-7134-513-5

 

Wydawnictwo Harmonia

 

 

Recenzje:

 

Nie trzaskać drzwiami! :)

W naszych szkołach wciąż króluje podręcznikowe podejście niemalże do każdego tematu (wyjątkiem jest chyba tylko wychowanie fizyczne). Co jednak zrobić, gdy nasze dziecko niechętnie sięga do podręcznika, a przy tym już na początku edukacji szkolnej ma problemy z czytaniem i pisaniem? A może sami chcielibyśmy w ciekawy sposób wspomóc jego naukę początkową? Jeśli tak – warto sięgnąć po „Drzwi”. Cóż to takiego? To teczka formatu A4, która zawiera 20 składanek terapeutycznych opracowanych przez Izabelę Filipiak-Kudasik.

Składanki to karty, które po złożeniu tworzą pary drzwi. Po ich otwarciu docieramy do wnętrza – pokoju, salonu, kuchni. Zarówno na drzwiach, jak i w pomieszczeniach znajdujemy figury geometryczne, a na nich – zapisane sylaby. Początkowo są one krótkie i proste, ale z każdą kolejną kartą sprawa komplikuje się bardziej – dochodzą polskie znaki, sylaby wydłużają się.

Poza kartami w skład zestawu wchodzi także arkusz zapisu. Zaznaczono na nim, jakie figury musimy ze sobą połączyć. Podążając za wskazówkami, dziecko tworzy z zapisanych na kształtach sylab różne kombinacje wyrazowe. Jednocześnie może je odnotowywać w arkuszu, ucząc się tym samym pisania ze wzoru.

To naprawdę fajny pomysł, jak lekko, przyjemnie i z fantazją podejść do nauki czytania. Jakby tego było mało, zestaw daje nam znacznie więcej – możemy z dzieckiem powtórzyć i utrwalić kształty, strony (prawa-lewa, gdy raz otwieramy jedne drzwi, raz drugie), a nawet ćwiczyć pamięć – pracę rozpoczynając za każdym razem od powtórzenia wierszyka, który jest taką mini-instrukcją postępowania w tej edukacyjnej zabawie.

 

mama Mał-Gośka

 

*  *  *

 

Składanka Drzwi to ćwiczenia czytania i pisania dla dzieci. Opiera się na czytaniu sylabowym, co ułatwia pisanie wyrazów ze wzoru i ułatwia ich zapamiętywanie. Na "drzwiach" oznaczone są różne figury geometryczne, każda z inną sylabą. Połączenie odpowiednich figur daje różne wyrazy, które można później zapisać w zeszycie z liniaturą.

Cała teczka pozwala na utrwalenie figur geometrycznych, sylabizowanie i zapis wyrazów. To naprawdę dobry trening czytania, pisania, pamięci. Jedyne, co bym zmieniła to ponurą szatę graficzną, ale pomimo tego ćwiczenia wciągają i bardzo zachęcają do pracy.

mama Beata

 

Komentarze

Polecamy

Więcej z działu: Filmy, muzyka i gry

Warto zobaczyć