Warszawa

Kot w Butach

Już na Blu-Ray 3D, Blu-Ray i DVD!

 

Oryginalny tytuł filmu: PUSS IN BOOTS

Polski tytuł filmu: KOT W BUTACH
Data premiery: 2012-10-03
Gatunek filmu: animacja / familijny komedia
Reżyser filmu: Chris Miller
Obsada: animacja


„NAJLEPSZY ANIMOWANY FILM ROKU” - Orlando Sentinel

 

„ZNAKOMITY” - Ebert Presents

 

Pokochaliście go już w filmach z serii Shrek... teraz zobaczcie jak jedyny taki, zawadiacki kocur zdobywa sławę - i parę ogromniastych butów - w tej „przekomicznej i zabawnej” (Associated Press) animowanej epickiej opowieści!

 

 

Mistrz fechtunku, awanturnik i latynoski kochanek w jednym, Kot w butach (Antonio Banderas w wersji oryginalnej; Wojciech Malajkat w polskim dubbingu) przeżywa przygodę życia, a właściwie nawet swoich dziewięciu kocich żyć, w której towarzyszą mu Kitty Kociłapka (Salma Hayek w wersji oryginalnej; Izabella Bukowska w polskim dubbingu) i Humpty Aleksander Dumpty (Zach Galifianakis w wersji oryginalnej; Przemysław Stippa w polskim dubbingu). Nieustraszony fechmistrz musi pokonać sławną parę złoczyńców znanych jako Jack i Jill (Billy Bob Thornton w wersji oryginalnej; Piotr Bąk w polskim dubbingu i Amy Sedaris w wersji oryginalnej; Agnieszka Matysiak w polskim dubbingu).

 

Oto prawdziwa historia Kota, Mitu, Legendy - oto Kot w butach!

 

Recenzje:

 

Kot w butach, nagrodzony Saturnem jako najlepszy animowany film roku 2012, to trzymająca w napięciu historia tytułowej postaci znanej z literatury spisanej przez braci Grimm oraz z serii filmów o Shreku. To właśnie twórcy filmowej opowieści o zielonym ogrze zdecydowali się na przedstawienie bliżej losów słynnego kota. Jednak główny bohater tylko czerpie imię z baśniowej klasyki, gdyż jego filmowe perypetie w żaden sposób nie są powiązane ze wspomnianym zbiorem baśni. Tym razem poznajemy przygody słynnego kota, który z porzuconego kotka oddanego do sierocińca przeistacza się w niezłego zawadiakę, złodziejaszka, mistrza szpady i miłośnika latynoskich rytmów.
Cała historia jest dość złożona i pełna błyskawicznych zwrotów akcji, co powoduje, że warto film ten obejrzeć z dzieckiem, by móc ewentualnie służyć mu wyjaśnieniem niektórych fragmentów.
Kot w butach to doskonałe połączenie wątków baśniowych bardziej znanych w kulturze anglojęzycznej (np. bajka o Jasiu i magicznej fasoli czy wiersz – Humpty Dumpty) oraz wartkiego filmu akcji, a nawet kina muzycznego. Muzyka bowiem gra tu znaczącą rolę, podkreślając dynamikę akcji oraz wprowadzając pewne urozmaicenie. Gorące latynoskie rytmy wspaniale pasują do przedstawionej historii i sprawiają, że nogi same wyrywają się do tańca. Animacja ta to zatem także doskonała okazja, by wprowadzić dziecko w świat muzyki flamenco i poszerzyć jego wiedzę o kulturze innej części świata. Jest to także okazja do porozmawiania, zwłaszcza ze starszymi dziećmi, o uczuciach i wartościach, takich jak przyjaźń, miłość, wierność, lojalność itp. Można zatem, oglądając Kota w butach, połączyć przyjemne z pożytecznym.
Wydaje się zatem, że Kot w butach to doskonałe familijne kino. Przed rodzinną projekcją warto najpierw samemu obejrzeć film i zdecydować, biorąc pod uwagę wrażliwość własnej pociechy, czy jest on dlań odpowiedni. Kot w butach bowiem nie jest pozbawiony scen z elementami przemocy, które mogą być zbyt drastyczne dla młodych widzów. Także tempo akcji może momentami przyprawić o zawrót głowy.
Dla starszych miłośników słynnego kota w butach i ich rodziców jest to świetny film pełen zabawnych scen, doskonale dobranej muzyki, dynamicznej akcji i błyskotliwych dialogów. Każdy zatem znajdzie tu coś dla siebie.
Miłośnikom Kota w butach polecam także dołączone do filmu dodatki np. film animowany Trzej diablos, wywiady z aktorami, którzy użyczyli głosów bohaterom filmu oraz trzy sceny usunięte z filmu.
Gorąco polecam dużym i małym miłośnikom animacji!

mama Karina

 

*  *  *

 

Jakby się ktoś pytał, skąd wziął się Kot w butach, to można mu powiedzieć, że z filmu o Shreku, chociaż jak byłem mały, to miałem taką książeczkę o Kocie w butach i Janku, który poślubił księżniczkę i pokonał złego czarodzieja, także już nie wiem, który kot był pierwszy, ten z książki czy z filmu. Humpty Dumpty, to taka postać z wierszyka, którego moja siostra uczyła się na angielskim – czyli jajko, które siedziało na murku. W filmie jajko mieszkało w sierocińcu, do którego wiatr przywiał koszyk z małym kociaczkiem. Jajko i kociak zostali braćmi, ale braćmi krwi jak Indianie. W bajce są też zaplątane inne bajki: o Jasiu fasoli i o złotej gęsi. W filmie jest też jedna kotka – Kitty, która nie występowała wcześniej. Jest koleżanką Kota w butach. W mojej klasie dziewczyny zbierają różne gadżety z Kitty, ale ta kocica w filmie jest czarna i niepodobna do tych, co one zbierają. Jest gibka, umie walczyć szpadą i ma obcięte pazury.
Do filmu są dołączone wywiady z osobami, które użyczyły głosu w filmie angielskim. Pan, który mówił jak kot, podczas nagrywania ciągle wymachiwał szpadą jak prawdziwy Zorro.
Drugi pan, który mówił jak Humpty był trochę podobny do jajka. Pokazali tam też, jak wyglądały pierwsze rysunkowe postacie do filmu – były szare i nie tak ładne. Ale na płycie jest jeszcze kilka innych filmików. Mnie najbardziej podobał się ten o Kocie w butach i trzech małych bandytach. To nie byli oczywiście prawdziwi bandyci tylko małe słodkie kociaki, które na początku nie chciały się bawić, tylko cały czas dokuczały Kotu w butach, ale potem okazały się jego przyjaciółmi. Jeden z nich był najbardziej supernowy, chociaż był trochę niezdarny, bo na przykład dwaj jego bracia się ładnie ukłonili, a on chciał zrobić to samo, ale padł plackiem na ziemię i zawsze miał takie wypadki.
Są tam jeszcze krótkie filmiki: o smokach, zwierzętach z Madagaskaru i Kung-fu Pandzie i o jakimś nowym bohaterze, który się nazywa SuperMegan. Fajnie się oglądało Kota w butach.

Bartek, lat 8

 

*  *  *

 

Bawi i dzieci, i dorosłych

Najsłynniejsza bajka o kocie i najsłynniejsza postać kota z filmu Shrek. Bajka opowiedziana w konwencji słynnych przygód Shreka, ale nie pojawiają się tu postaci ani Shreka, ani Fiony i Osła. Mamy okazję obejrzeć film, który bawi zarówno dzieci, jak i dorosłych. Usłyszymy dialogi niezrozumiałe dla dzieci, dlatego dobrze jak obejrzymy film wspólnie.
A przedstawia on przygody Kota jeszcze zanim poznał Shreka. Poznamy historię zdobycia przez niego umiejętności szermierskich. Legendarny kot jest jak zawsze nieustraszony, awanturniczy i kochliwy. W starciu z innymi bohaterami bajki pomaga mu piękna Kotka Kociłapka. Największym zadaniem jest kradzież gęsi znoszącej złote jajka. Czy mu się to uda i jaką cenę zapłaci, tego dowiemy się, oglądając film. Z wielką przyjemnością mogę polecić małym i dużym kinomanom!

mama Kasia

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Filmy, muzyka i gry

Warto zobaczyć