Lublin

Piotruś Pan | Łukasz Kos | We współpracy z Muzeum Żydów Polskich POLIN
Ogólnopolska Spektakl od 8 lat

Piotruś Pan | Łukasz Kos | We współpracy z Muzeum Żydów Polskich POLIN

od 27 maja do 1 czerwca 2020
Wpis archiwalny

W tej historii to nie Piotruś Pan jest głównym bohaterem. Są nimi dzieci. Zagubione dzieci, w pewnym sensie pozostawione same sobie. Rodzice są gdzieś za drzwiami swojego pokoju, pochłonięci swoimi sprawami, swoją pracą, zanurzeni w swoich iPhonach i tabletach.

 

Udostępniamy rejestrację w ramach Dzień Dziecka w Królestwie króla Maciusia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Link pojawi się 31 maja o godzinie 15:00 i dostępny będzie przez 24h. Wydarzenie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Ta opowieść może rozpocząć się w każdym dziecięcym pokoju. Jeżeli pomyślicie, że rozpoczęła się właśnie w waszym domu, nie pomylicie się. To historia mam, które wśród pocałunków przechowywanych w szkatułkach, mają takie, których nie podarują nigdy nikomu, nawet wam. I zaciekłych piratów, których myśli uciekają i spacerują po murawie dawno minionych boisk. Ale przede wszystkim to wasza historia. Podróży do Nigdylandii. Mieszkają tam zgubione dzieci. Takie, które wypadły z wózków albo o których istnieniu dorośli zapomnieli w natłoku codziennych obowiązków.

Dzieci nie potrzebują mapy, by tu trafić. Co innego rodzice. Oni zawsze muszą mieć wszystko uporządkowane. Zaznaczają więc zdumiewające barwy i pirackie okręty, odludne legowiska zwierząt, czarownice, statki kosmiczne, potwory i dinozaury…Nie byłaby to trudna mapa, gdyby to było już wszystko.


Ale jest jeszcze: pierwszy dzień w szkole, religia, ojcowie, nieregularne czasowniki, tort czekoladowy, wiązanie sznurowadeł, powiedz: Chrząszcz brzmi w trzcinie, dziesięć złotych za to, że sam wyrwiesz sobie ząb…

W tej historii to nie Piotruś Pan jest głównym bohaterem. Są nimi dzieci. Zagubione dzieci, w pewnym sensie pozostawione same sobie. Rodzice są gdzieś za drzwiami swojego pokoju, pochłonięci swoimi sprawami, swoją pracą, zanurzeni w swoich iPhonach i tabletach. Współczesny sposób bycia ze sobą, a jednocześnie nie bycia. Podróż do Nigdylandii odbywa się tu i teraz, w mieszkaniu, w którym wszystko jest poukładane i ma swoją funkcję. By znaleźć się w Nigdylandii nie trzeba wiele, potrzebny jest Piotruś Pan. Można go przywołać, stworzyć i polecieć za nim w drugą ulicę na prawo, a potem prosto aż do rana. Dużo trudniejsza jest droga powrotna. Nigdylandia czerpie energię z dziecięcych zabaw. I, tak jak te zabawy, bywa beztroska, ma sobie tylko znaną logikę, swobodnie zmieniają się w niej krajobrazy i odgrywane role, można próbować wciąż nowe i nowe, kończyć w dowolnym momencie jednym okrzykiem: stop zabawa! Bywa też okrutna.

James Matthew Barrie napisał swoją sztukę w 1904 roku, powieść w 1911 roku. W 1924 roku powstała pierwsza, wierna oryginałowi, filmowa adaptacja Piotrusia Pana Od tamtego momentu kolejne adaptacje teatralne i filmowe (a wśród nich animacja z wytwórni Walta Disneya) pojawiały się jak grzyby po deszczu. Każda kolejna coraz bardziej próbowała oswoić opowieść o chłopcu, który nie chciał dorosnąć, gubiąc po drodze kolejne wątki istotne dla pierwszego tekstu scenicznego.

W naszej adaptacji Piotrusia Pana zależało nam by sięgnąć do oryginalnej sztuki i powieści Barrie’go, a także do historii, które doprowadziły autora do napisania opowieści o Piotrusiu, Wendy i zagubionych chłopcach. Chcieliśmy zadać sobie pytanie, jakie problemy poruszone przez Barrie’go w 1904 roku są aktualne dziś i na czym ich aktualność polega.

Na podstawie Piotrusia Pana Jamesa Matthew Barrie’egow tłumaczeniu Aleksandra Brzózki i Macieja Słomczyńskiego.

Spektakl dla dzieci w wieku od 8 lat.

Reżyseria: Łukasz Kos
Dramaturgia: Patrycja Dołowy
Współpraca dramaturgiczna: Łukasz Kos
Scenografia: Olga Mokrzycka-Grospierre, Mikołaj Grospierre
Muzyka: Adam Świtała
Animacje, wideo, efekty wizualne : Aleksander Janas - kolektyw kilku.com
Choreografia: Anna Nowicka
Kostiumy: Paula Grocholska
Reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk
Charakteryzacja: Monika Kaleta
Inspicjentka: Marta Śmierzchalska
Asystentka reżysera: Monika Borys
Produkcja: Maria Wilska
Asystentka produkcji: Agata Tragarz

Występują:
Joanna Niemirska,
Michał Bieliński,
Piotr Polak,
Piotr Trojan,
Radomir Rospondek,
Aleksandra Osowicz / Anna Nowicka
Łukasz Kos
Premiera: 01.06.2016

Miejsce wydarzenia:
Online
Organizator:

Nowy Teatr

ul. Madalińskiego 10/16
02-513 Warszawa
tel.: +48 22 379 33 00, +48 22 849 35 53

Wydarzenia w Lublinie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć