W mieście » Wydarzenia dla dzieci » Nowinki » Organizacja Szkolnych Kół Turystyczno - Krajoznawczych PTTK


Organizacja Szkolnych Kół Turystyczno - Krajoznawczych PTTKpowiększ

Organizacja Szkolnych Kół Turystyczno - Krajoznawczych PTTK

Wpis archiwalny

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze to najstarsze w Polsce stowarzyszenie, które skupia miłośników turystyki i szeroko pojętego krajoznawstwa.  Zrzesza blisko 70 tysięcy członków. Działają oni w ponad 2,2 tysiącach kół i klubów PTTK, które tworzą Oddziały PTTK.
Jedną z możliwości, jakie stawia PTTK przed turystyką szkolną, jest możliwość zakładania Szkolnych Kół PTTK w charakterze pozalekcyjnych kół zainteresowań. Ich członkami mogą być zarówno uczniowie, jak i osoby dorosłe – rodzice i nauczyciele. Członkowie Koła stają się jednocześnie członkami zwyczajnymi PTTK, otrzymując legitymację uprawniającą do korzystania ze zniżek i rabatów w muzeach i schroniskach prowadzonych przez PTTK.
Tradycje turystyki młodzieżowej sięgają początków XX w., a pierwsze koła krajoznawcze dla młodzieży szkolnej zorganizowano już w 1919 r. Również okres powojenny to czas prężnie rozwijającej się  turystyki szkolnej pod patronatem PTTK.

 

Wycieczki szkolne są  jedną najskuteczniejszych metod oddziaływania dydaktycznego i wychowawczego w edukacji szkolnej. Organizowane przez uczniów we współpracy z opiekunem dają im możliwość zaangażowania się w sam proces wyboru i planowania wycieczki, wyzwalając w nich jednocześnie poczucie odpowiedzialności za efekt końcowy. Uczniowie mają możliwość poznania własnego regionu, jego walorów przyrodniczych, historycznych, etnicznych i kulturowych. Praktyka pokazuje, że to co najbliższe jest najmniej znane. Przede wszystkim są ciekawymi lekcjami, pobudzając do zadawania pytań i konfrontowania poznanej na lekcji wiedzy z otaczającą rzeczywistością. Umożliwiając utrwalenie i pogłębienie omawianego podczas lekcji materiału z wielu przenikających się dziedzin, stanowią uzupełnienie często okrojonych treści nauczania realizowanych w ramach podstaw programowych kształcenia ogólnego. 

 

Rodzice zainteresowani taką formą zajęć mogą wyjść z inicjatywą (w porozumieniu z najbliższym Oddziałem PTTK) założenia szkolnego koła, założyć je na własną rękę poza szkołą lub zapisać dziecko do koła już istniejącego.
Niech dla wszystkich Państwa, organizatorów Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych, inspiracją stanie się  cytat z Jana Amosa Komeńskiego, pedagoga i propagatora wiary w to, że ludzkość można naprawić dzięki wiedzy: „Trzeba ludzi uczyć w granicach możliwie najszerszych, nie tylko z książek czerpać mądrość, ale z nieba, ziemi, z dębów i buków”.
 

Marcin Ugorski
nauczyciel historii
w Niepublicznej Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi ”Uczeń”

Wpis archiwalny

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

30 kreatywnych zabaw na świeżym powietrzu podczas wiosny

Na aktywny i pełen wrażeń wypoczynek w promieniach słońca jest mnóstwo pomysłów.  
Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Czy słyszysz pukanie do drzwi? To wiosna...!

Jak naprawdę sprawić by wiosna zagościła zarówno w nas, jak i w naszym domu? Zaangażuj dzieci we wspólne zapraszanie wiosny! Może stworzycie nową rodzinną tradycję?  

Nowinki

Po jedenaste: Nie bij!

Po jedenaste: Nie bij!

Kocham. Nie biję! To głośna kampania społeczna, zapoczątkowana w Polsce w 2006 roku, w którą z wielkim oddaniem zaangażowali się artyści,...  
2017 w kinie - 10 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2017 w kinie - 10 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Rok 2017 w kinie zapowiada się co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba zobaczyć....  
Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Jak wspierać naukę dzieci w domu?

Po powrocie ze szkoły dzieci raczej nie myślą o nauce. Jak sprawić, by ten etap dnia nie kojarzył się dziecku ze żmudnym wykonywaniem obowiązków a był przyjemnością?  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Odchudzamy dzieci1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019