W mieście » Wydarzenia dla dzieci » Nowinki » Organizacja Szkolnych Kół Turystyczno - Krajoznawczych PTTK


Organizacja Szkolnych Kół Turystyczno - Krajoznawczych PTTKpowiększ

Organizacja Szkolnych Kół Turystyczno - Krajoznawczych PTTK

Wpis archiwalny

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze to najstarsze w Polsce stowarzyszenie, które skupia miłośników turystyki i szeroko pojętego krajoznawstwa.  Zrzesza blisko 70 tysięcy członków. Działają oni w ponad 2,2 tysiącach kół i klubów PTTK, które tworzą Oddziały PTTK.
Jedną z możliwości, jakie stawia PTTK przed turystyką szkolną, jest możliwość zakładania Szkolnych Kół PTTK w charakterze pozalekcyjnych kół zainteresowań. Ich członkami mogą być zarówno uczniowie, jak i osoby dorosłe – rodzice i nauczyciele. Członkowie Koła stają się jednocześnie członkami zwyczajnymi PTTK, otrzymując legitymację uprawniającą do korzystania ze zniżek i rabatów w muzeach i schroniskach prowadzonych przez PTTK.
Tradycje turystyki młodzieżowej sięgają początków XX w., a pierwsze koła krajoznawcze dla młodzieży szkolnej zorganizowano już w 1919 r. Również okres powojenny to czas prężnie rozwijającej się  turystyki szkolnej pod patronatem PTTK.

 

Wycieczki szkolne są  jedną najskuteczniejszych metod oddziaływania dydaktycznego i wychowawczego w edukacji szkolnej. Organizowane przez uczniów we współpracy z opiekunem dają im możliwość zaangażowania się w sam proces wyboru i planowania wycieczki, wyzwalając w nich jednocześnie poczucie odpowiedzialności za efekt końcowy. Uczniowie mają możliwość poznania własnego regionu, jego walorów przyrodniczych, historycznych, etnicznych i kulturowych. Praktyka pokazuje, że to co najbliższe jest najmniej znane. Przede wszystkim są ciekawymi lekcjami, pobudzając do zadawania pytań i konfrontowania poznanej na lekcji wiedzy z otaczającą rzeczywistością. Umożliwiając utrwalenie i pogłębienie omawianego podczas lekcji materiału z wielu przenikających się dziedzin, stanowią uzupełnienie często okrojonych treści nauczania realizowanych w ramach podstaw programowych kształcenia ogólnego. 

 

Rodzice zainteresowani taką formą zajęć mogą wyjść z inicjatywą (w porozumieniu z najbliższym Oddziałem PTTK) założenia szkolnego koła, założyć je na własną rękę poza szkołą lub zapisać dziecko do koła już istniejącego.
Niech dla wszystkich Państwa, organizatorów Szkolnych Kół Krajoznawczo – Turystycznych, inspiracją stanie się  cytat z Jana Amosa Komeńskiego, pedagoga i propagatora wiary w to, że ludzkość można naprawić dzięki wiedzy: „Trzeba ludzi uczyć w granicach możliwie najszerszych, nie tylko z książek czerpać mądrość, ale z nieba, ziemi, z dębów i buków”.
 

Marcin Ugorski
nauczyciel historii
w Niepublicznej Chrześcijańskiej Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi ”Uczeń”

Wpis archiwalny

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  
5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

5 porad jak nauczyć dziecko bezpiecznej zabawy z psem

Psy są najlepszymi przyjaciółmi naszych dzieci! Jednak by nawiązać przyjaźń ze zwierzakiem domowym, dzieci powinny nauczyć się jak bezpiecznie obchodzić się z czworonogami!  

Nowinki

Po jedenaste: Nie bij!

Po jedenaste: Nie bij!

Kocham. Nie biję! To głośna kampania społeczna, zapoczątkowana w Polsce w 2006 roku, w którą z wielkim oddaniem zaangażowali się artyści,...  
2017 w kinie - 10 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

2017 w kinie - 10 filmów dla dzieci, które trzeba zobaczyć!

Rok 2017 w kinie zapowiada się co najmniej interesująco! Specjalnie dla Was wybraliśmy familijne filmy, które po prostu trzeba zobaczyć....  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019