Lublin » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie » Odkrywanie Lubelszczyzny

Odkrywanie Lubelszczyznypowiększ

Odkrywanie Lubelszczyzny

Lubelszczyzna obfituje w ciekawe i przystępne obiekty turystyczne oraz ośrodki kultury, ma więc szczególnie wiele do zaproponowania rodzinom z dziećmi. Mali podróżnicy z pewnością nie będą tu narzekać na brak atrakcji!

 

Ogrody, zamki, dworki...

 

Spacerowiczów w każdym wieku zapraszamy do lubelskiego Ogrodu Botanicznego, gdzie rośnie  imponująca ilość flory z całego świata, a po stawie pływają przyjazne łabędzie. Na terenie Ogrodu znajduje się też Dworek Kościuszków, od niedawna udostępniony do regularnego zwiedzania. W tym roku Ogród świętuje 40. urodziny, zaplanowano więc dodatkowe atrakcje dla całej rodziny, m.in. nowe ścieżki edukacyjne i konkursy z nagrodami.

 

Wszystkie dzieci niewątpliwie oczaruje zamojski Ogród Zoologiczny, obecnie jeden z najnowocześniejszych w Polsce. Wizyta w nim to okazja do podglądania zarówno egzotycznych, dzikich zwierząt, jak i tych bardziej „swojskich” -– czasem nawet z całkiem bliska! Stworzono bowiem możliwości bezpośredniego kontaktu z niektórymi mieszkańcami ZOO. Dodatkowe urozmaicenie wycieczki to park linowy, dmuchany zamek, plac zabaw i doskonałe zaplecze gastronomiczne.

 

Oczywiście nie sposób nie wspomnieć o starówkach – zamojska perła renesansu to frajda dla małych i dużych: można wspiąć się na wieżę katedralną, przejechać dorożką, nakarmić gruchające gołębie, podziwiać malowniczą architekturę; a po całodziennym zwiedzaniu z pewnością głód nie zajrzy nikomu w oczy, bo na Rynku i zjeść, i wypić jest co. Natomiast w Lublinie dorosłym dech w piersiach zaprze piękna panorama okolicy oglądana z punktu widokowego położonego nieopodal Rynku, zaś dziecięcej uwadze nie ujdzie pomnik kozła (symbol miasta), którego zwykło się chwytać za rogi i tarmosić za ogon. Górujący nad miastem, dostojny zamek to obowiązkowy punkt zwiedzania: wśród eksponatów znajdują się tam Unia Lubelska Jana Matejki, okazałe zbiory zabytkowych monet, stroje z epoki, a nawet, nieodmiennie fascynujący wszystkie lubiące się bać dzieci, stół z odciskiem czarciej łapy!

 

Uroczy Dworek Wincentego Pola (Lublin, ul. Kalinowszczyzna 13) otwiera swoje podwoje i zachęca do oglądania muzealnych zbiorów. To wyjątkowa gratka dla miłośników historii zaklętej w starych murach. Natomiast tych, którzy wolą bardziej interaktywne pokazy, ponownie zapraszamy na lubelski Rynek. Piwnica pod Fortuną niewątpliwie zachwyci wszystkich – w jej klimatycznym wnętrzu (podziemia zabytkowej kamienicy Lubomelskich) dzięki multimedialnej ekspozycji można zapoznać się z barwną historią Lublina. W Piwnicy na małych odkrywców czekają tematyczne sale, dotykowe ekrany, wizualizacje i wspaniałe eksponaty.

 

Z kolei Muzeum Wsi Lubelskiej warto odwiedzić, by zobaczyć piękne obiekty skansenowskie i wziąć udział w licznych imprezach połączonych z degustacjami, pokazami, a nawet z możliwością wypróbowania swoich sił w rzemiośle garncarza i podróży na grzbiecie sympatycznego kucyka. Muzeum oferuje też dodatkowe atrakcje, takie jak dożynki ze Świętem Chleba, tradycyjne żniwa czy Paradę Ginących Zawodów.

 

Wyborną propozycją dla małych melomanów będzie wyprawa do Teatru Muzycznego (ul. M. Skłodowskiej-Curie 5), który jest miejscem wyjątkowo przyjaznym najmłodszym. Teatralne programy przeznaczone dla nich są ciekawe i kolorowe, a dziecięcy repertuar – bardzo bogaty.

 

Pałacowe duchy, dinozaury, zjawy...

 

Szczególnie gorąco zapraszamy też do Kozłówki (pominięcie na wakacyjnym szlaku miejsca, które National Geographic umieściło na liście „7 Nowych Cudów Polski”, byłoby poważnym niedopatrzeniem!), by zwiedzić imponujące Muzeum Zamoyskich. W pałacu atrakcji co niemiara! Słynny dębowy parkiet, który swój specyficzny kolor zawdzięcza stuletniemu (!) zanurzeniu w wodzie, zagadkowy „lustrzany tunel” – niecodzienne zjawisko uzyskane poprzez umieszczenie naprzeciw siebie dwóch identycznych luster, kaplica (wzorowana na Wersalu), powozownia i ogród. Dodatkowym bonusem jest obecność pałacowego ducha – tajemniczej Czarnej Damy.

 

Malcom, którym niestraszne gady kopalne, podpowiadamy wizytę na Ścieżce Edukacyjnej Dinozaury Krasnobród, po której, w cenie biletu, można kroczyć razem z przewodnikiem. W dino-parku zamieszkuje siedemnaście prajaszczurów i wszystkie są warte uwagi. Jest też okazja, by poczuć się jak prawdziwy paleontolog – w piaskownicy na placu zabaw ukryty jest specjalnie przygotowany szkielet!

 

Najodważniejszym zaś proponujemy wyprawę do Chełmskich Podziemi Kredowych – gdzie  straszy Duch Bieluch i łatwo „zgubić się” w krętych, białych labiryntach!

                                                                                        Aleksandra Bujas

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Relacja z „Bajkowych wakacji” w Lublinie,... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Miejsce na Czasie
Ekspozycje muzealne w świątecznej odsłonie

Ekspozycje muzealne w świątecznej odsłonie

Kolorowe pająki z bibuły wiszące u powały, wiecznie zielone gałązki jodły, pod stopami rozrzucona słoma, w kącie snop żyta, a na dzieży przygotowana wieczerza wigilijna - tak przed dziesiątkami lat wyglądały święta w wiejskich chatach na Lubelszczyźnie. więcej »
II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie już 15-16 grudnia.  Ponad 2000 psów 150  ras w jednym miejscu

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie już 15-16 grudnia. Ponad 2000 psów 150 ras w jednym miejscu

W weekend 15 i 16 grudnia Targi Lublin (ul. Dworcowa 11) zapraszają wszystkich miłośników czworonogów na II Międzynarodową Wystawę Psów Rasowych. W ciągu dwóch dni wydarzenia w halach targowych zaprezentuje się ponad 2000 psów należących do ok. 150 ras ze wszystkich 10 grup FCI więcej »
Bliżej natury w Krainie Rumianku

Bliżej natury w Krainie Rumianku

Kraina Rumianku to wioska tematyczna położona na Polesiu Lubelskim, dzięki której możemy przenieść się w przeszłość i zobaczyć, jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Pobyt w tym miejscu będzie niezwykłym przeżyciem dla osób, które zmęczone są miejskim gwarem. więcej »
TOP 5 miejsc w Lublinie i okolicy, gdzie wypoczniecie nad wodą

TOP 5 miejsc w Lublinie i okolicy, gdzie wypoczniecie nad wodą

Jak to w lecie, cieszymy się słoneczną, a wręcz upalną pogodą. Dla tych, którzy chcieliby trochę odpocząć od upałów, proponujemy wypoczynek nad wodą więcej »
DDK "Czuby Południowe" - nowe miejsce kulturalnych spotkań

DDK "Czuby Południowe" - nowe miejsce kulturalnych spotkań

Mieszkańcy Lublina z początkiem października zeszłego roku mogli uczestniczyć w oficjalnym otwarciu Dzielnicowego Domu Kultury "Czuby Południowe". Ideą nowego miejsca jest zachęcenie lublinian do uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta. więcej »
Kulturalna Mapa Lublina. Ośrodek Książki Obrazkowej OKO

Kulturalna Mapa Lublina. Ośrodek Książki Obrazkowej OKO

W miejscu tym, jak piszą sami organizatorzy "najważniejsza jest książka dla dziecka, ale również samo dziecko." więcej »
Odkrywanie Lubelszczyzny

Odkrywanie Lubelszczyzny

Lubelszczyzna obfituje w ciekawe i przystępne obiekty turystyczne oraz ośrodki kultury, ma więc szczególnie wiele do zaproponowania rodzinom z dziećmi. więcej »
Relacja z „Bajkowych wakacji” w Lublinie, nad którymi patronat objął Czas Dzieci
Patronat CzasDzieci.pl

Relacja z „Bajkowych wakacji” w Lublinie, nad którymi patronat objął Czas Dzieci

Dzieci od 5 lat
26 lipca 2011 r. w kinie Bajka odbył się seans filmu pt. „Sahara”, będący jedną z propozycji w cyklu „Bajkowe wakacje z kinem Bajka”. Projekcja filmu wzbogacona była zabawami i konkursami przygotowanymi przez pomysłodawczynie i organizatorki spotkań filmowych. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Konkurs dla przedszkoli

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie

Moje zajęcia na czasie, czyli jak wprowadzam pojęcie czasu - konkurs dla nauczycieli przedszkolnych!  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
Nowe przygody Stasia Pętelki!

Nowe przygody Stasia Pętelki!

"Mamo, Tato, chciałbym mieć pieska!" - to zdanie, który słyszał prawdopodobnie prawie każdy rodzic. Dzieci chętnie wyobrażają sobie...  

Wycieczka na Czasie

Pacanów - miasto Koziołka Matołka

Pacanów - miasto Koziołka Matołka

W Europejskim Centrum Bajki spotkacie nie tylko Koziołka Matołka, ale także wielu innych bohaterów. Dzieci rozwiążą także bajkowe zagadki.  
10 największych lęków najmłodszych

10 największych lęków najmłodszych

Najmłodsi wykazują wiele lęków, dlatego trudno jest czasem przekonać je do tego, że przy nas nic im nie grozi. Dzisiaj przedstawimy wam cenne wskazówki jak pomóc dziecku wyzbyć się jego największych...  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019