Łódź

Drama Dla Dzieci - teatr inaczej
Łódź Inne

Drama Dla Dzieci - teatr inaczej

Wpis archiwalny

Drama Dla Dzieci - na początku trzeba bardzo konkretnie powiedzieć - nasze zajęcia są przeciwieństwem tradycyjnego kółka teatralnego. Głównym założeniem zajęć Act and Play jest rozwijać w dzieciach pewność siebie, asertywność, wysoką samoocenę - osiągamy te cele pracując metodą improwizacji aktorskiej. Improwizacja aktorska to jednak nie tradycyjny teatr.

 

Nasza metoda  polega na tym, że wszystkie sceny, postaci, dialogi są podczas zajęć na bieżąco improwizowane, czyli wymyślane wspólnie przez nas i przez Dzieci. Takie podejście uczy Dzieci spontaniczności i wiary w siłę własnych pomysłów. Na tradycyjnym kółku teatralnym zazwyczaj przygotowuje się spektakl - młodzi aktorzy muszą nauczyć się tekstu na pamięć, pamiętać gdzie na scenie stanąć, co w jakim momencie powiedzieć. Dzieci wykonują więc pewnego rodzaju odtwórcze działanie, powtarzają wypracowany na próbach schemat - potrafi być to dla niektórych stresujące i ograniczą inwencję twórczą Dzieci.

 

U nas nie ma możliwości pomyłki - wszystko jest improwizowane i nacisk położony jest na szybkie, spontaniczne działanie - nasze motto to "nie ma złych pomysłów".

 

Przede wszystkim dzięki zajęciom Dzieci stają się bardziej pewne siebie, spontaniczne, otwarte. Na co dzień przejawia się to tym, że chętniej zgłaszają się do odpowiedzi w szkole, potrafią odważniej wygłosić swoje zdanie, asertywnie odmówić swoim rówieśnikom jeśli zachodzi taka potrzeba. Często zdarza się też tak, że Dzieci, które przed przyjściem na nasze zajęcia były nieśmiałe, wycofane i np. biernie uczestniczyły w zabawach podwórkowych, po naszym kursie same zaczynają przeprowadzać z rówieśnikami nasze ćwiczenia i w pewien sposób przewodzić grupie.

 

Ostatnio jedna z mam dziękując nam za zajęcia powiedziała, że córka po naszym kursie nie ma już problemu z poproszeniem ekspedientki w sklepie o podanie ulubionego łakocia, podczas gdy wcześniej było to dużym kłopot.

 

Nasze zajęcia nie są jednak tylko skierowane do Dzieci nieśmiałych, w pracy z osobami bardziej pewnymi siebie kładziemy nacisk na rozwój umiejętności pracy w grupie, wrażliwości na innych uczestników zajęć oraz dochodzenia do kompromisu.

Najważniejsze jest jednak to, że nasze zajęcia są dla Dzieci dobrą zabawą - każdy więc znajdzie u nas coś dla siebie. To kolejna różnica pomiędzy naszymi zajęciami a tradycyjnym kółkiem teatralnym - podczas gdy tradycyjny teatr skierowany jest do Dzieci, które chcą zgłębiać techniki sztuki aktorskiej, nasze zajęcia przeznaczone są dla wszystkich - także tych, które nigdy nie interesowały się występowaniem na scenie a na naszych zajęciach mogą odnaleźć radość ze spontanicznego działania i możliwości zrobienia czegoś nieplanowanego.

 

Ściśle współpracujemy z rodzicami i wspólnie z nimi czuwamy nad rozwojem dziecka. W połowie roku szkolnego wysyłamy rodzicom pisemne sprawozdania z pracy Dzieci na zajęciach. Są one dla nas szczególnym powodem do dumy ponieważ kilka razy zdarzyło się już tak, że rodzice dziękując nam za tak szczegółową opinię podkreślali przy tym, że otrzymali w naszym sprawozdaniu więcej informacji o swoim dziecku niż w ciągu trzech lat od klasowego wychowawcy!

 

Spotykamy się także z rodzicami na organizowanych przez nas dniach otwartych, podczas których poznają oni opiekuna grupy i mają możliwość skonsultowania z prowadzącym postępów dziecka oraz wspólnego ustalenia dalszej koncepcji rozwoju dziecka.

Dwa razy do roku organizujemy lekcje pokazowe, podczas których prezentujemy postęp, jaki Dzieci wykonały podczas naszych zajęć. Nie są to jednak zwyczajne pokazy, gdzie rodzic przyjmuje rolę widza i ogląda przygotowany wcześniej występ. Nasze lekcje pokazowe mają formę wspólnej zabawy w aktorstwo, do której zapraszamy także rodziców - Dzieci wspólnie z nimi biorą udział w ćwiczeniach oraz grają improwizowane sceny. Jest dużo śmiechu, zabawy i nieplanowanych sytuacji!

 

Takie podejście pozwala rodzicom spojrzeć na swoje pociechy z trochę innej niż dotychczas perspektywy a ponadto jest gwarantem tego, że lekcja pokazowa będzie dla Dzieci sympatycznym przeżyciem pozbawionym czynnika stresu, związanego z tradycyjnym występem.
 

3 powody dla których powinni Państwo zainwestować w ten rodzaj edukacji to :

  • Są to pierwsze tego typu zajęcia w Polsce, na których nacisk położony jest na rozwój osobowości dziecka a aktorstwo jest środkiem do osiągnięcia tego celu.
  • Zajęcia oparte są o profesjonalnie przygotowany syllabus ułożony przez nasz zespół aktorów, pedagogów i psychologów.
  • Nasze zajęcia są dla Dzieci świetną zabawą!

Wydarzenia w Łodzi

Warto zobaczyć