Łódź » Wiadomości lokalne » Trwa IV edycja "Małego książkomaniaka"

Trwa IV edycja "Małego książkomaniaka"powiększ

Trwa IV edycja "Małego książkomaniaka"

 

W kwietniu 2016 rozpoczęła się IV edycja „Małego książkomaniaka” – przedsięwzięcia promującego czytelnictwo (dofinansowanego przez Miasto Łódź oraz firmę Veolia) skierowanego do łódzkich dzieci. W tegorocznym programie znalazły się spotkania autorskie ze znanymi twórcami literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz bogate w atrakcje imprezy: „Wiosna książkomaniaków”, „Dzień Dziecka z książką” czy „Mikołajki książkomaniaka”.

 

Po raz czwarty, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom adresatów naszego działania, który bardzo polubili tę formę aktywności, istotnym elementem przedsięwzięcia jest akcja Klub Małego Książkomaniaka, do której zaprosiliśmy szkoły, centra zajęć pozaszkolnych czy świetlice. Klubowicze otrzymują do wykonania różne zadania, wezmą także udział literackiej grze miejskiej oraz konkursie wiedzy o bohaterach literatury dziecięcej, zaś najlepszy i najaktywniejszy z powstałych w tych placówkach Klubów pod koniec 2016 roku zostanie nagrodzony nagrodą główną. Także wykonanie poszczególnych zadań jest nagradzane książkami, które wzbogacają klubową (szkolną/przedszkolną) biblioteczkę.

 

Jak dotąd odbyła się już inaugurująca nasze działania impreza pt. „Wiosna książkomaniaków”, podczas której uczestnicy wzięli udział w warsztatach twórczych zatytułowanych „Wiosenny spacerek z literaturą!”. Uczestnicy pracowali w pięciu grupach pod kierunkiem autorów i ilustratorów: Agnieszki Frączek, Iwony Całej, Anety Krelli-Moch, Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby i Wojciecha Cesarza. Efekty pracy grup warsztatowych zostały następnie zaprezentowane w obecności wszystkich osób biorących udział w warsztatach. Imprezie, która odbyła się 25 kwietnia, wpisując się tym samym w obchody Światowego Dnia Książki (obchodzonego rokrocznie 23 kwietnia), towarzyszył również mini-kiermasz książek łódzkiego wydawnictwa Literatura.


Oprócz imprezy inauguracyjnej odbyły się również spotkania autorskie. Jak dotąd odwiedzili nas: Waldemar Wolański i Joanna Hrk, Agnieszka Frączek oraz Tomasz Trojanowski. Podczas swej obecności w Łodzi Tomasz Trojanowski odwiedził także szkołę podstawową nr 173, gdzie działa Klub Małego Książkomaniaka „Od deski do deski”. Klub ten został zwycięzcą naszej akcji Klub Małego Książkomaniaka w roku ubiegłym (2015), dlatego też w tym roku został specjalnie wyróżniony możliwością spotkania z autorem bezpośrednio w szkolnym klubie. Jesteśmy bardzo ciekawi, który klub w tym roku okaże się najlepszy. Klubowicze mają już za sobą wykonanie pierwszego z tegorocznych zadań. Musieli oni wymyślić logo dla swego klubu oraz specjalne hasło klubowe (zawołanie), które powinno także stanowić zachętę do czytania książek. Na wykonanie zadania drugiego kluby mają czas do 17 czerwca. Zdanie drugie, które tym razem zaproponował jeden z naszych patronów medialny – serwis czasdzieci.pl – związane jest z Dniem Matki i Dniem Ojca. Kluby muszą przeprowadzić w swojej szkole, klasie czy grupie ankietę na temat: „Gdybym miał porównać swoją mamę albo tatę do jednego z bohaterów literackich, to która byłaby to postać i dlaczego?” Następnie muszą wybrać trzy najciekawsze z udzielonych odpowiedzi i przesłać je do organizatorów akcji.


Przed nami jeszcze kilka klubowych zadań, spotkań i imprez. Mamy nadzieję, aż do grudniowego finału będziemy się znakomicie bawić, a towarzyszyć nam będą wspaniałe książki.


Więcej informacjo o „Małym książkomaniaku” można znaleźć na:
www.malyksiazkomaniak.pl
https://pl-pl.facebook.com/malyksiazkomaniak
https://twitter.com/Ksiazkomaniak

 

„Mały książkomaniak” 2016 jest współfinansowany przez Miasto Łódź oraz Veolię.
Patronat medialny nad przedsięwzięciem objęli: Radio Łódź, Czas Dzieci i Miasto Dzieci.


Organizator projektu: Widzewskie Domy Kultury – Dom Kultury „502”
ul. Gorkiego 16
92-525 Łódź
tel. 42 673 35 99
www.wdk.pl
 


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: VIII Salon Ciekawej Książki więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
VIII Salon Ciekawej Książki
Patronat CzasDzieci.pl

VIII Salon Ciekawej Książki

Za nami VIII edycja Salonu Ciekawej Książki. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 renomowanych wydawnictw oraz 40 znanych autorów. W ciągu 3 dni (16-18 listopada) Halę Expo odwiedziło 10 320 osób. więcej »
VIII Salon Ciekawej Książki w Łodzi
Patronat CzasDzieci.pl

VIII Salon Ciekawej Książki w Łodzi

"Nie ma Polski bez literatury" to tegoroczne hasło przewodnie targów. Salon Ciekawej Książki jest strefą promocji dobrej książki, wymiany myśli, poglądów i dyskusji, miejscem spotkań literackich ze znanymi autorami i ludźmi kultury. Dla miłośników czytania nie zabraknie nowości wydawniczych w promocyjnych cenach. więcej »
NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki

NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i NIEMAPA zapraszają do rodzinnego tropienia sztuki w przestrzeni miasta zarówno na spacerach jak i w na wystawie "NIEMAPA ŁÓDŹ. Na tropie sztuki". więcej »
XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE
Patronat CzasDzieci.pl

XIII Ogólnopolski Konkurs Poetycki NOWE INSPIRACJE

Wyłonienie zwycięzców tegorocznej edycji konkursu okazało się dla niemałym
wyzwaniem. Niezbyt obszerny wybór tekstów nie tylko nie ułatwił wyboru,
ale nawet go utrudnił. Poziom, zwłaszcza wśród młodszych uczestników, był wyrównany. więcej »
Uprowadzona księżniczka

Uprowadzona księżniczka

Podczas kolejnego deszczowego popołudnia wybrałam się z dziećmi do kina. Od kilku dni mijaliśmy plakat z filmem "Uprowadzona księżniczka", który bardzo maluchy zainteresował. więcej »
Zaczytani

Zaczytani

To naprawdę niezwykła akcja? Kilka miesięcy temu usłyszałam o niej po raz pierwszy. Zapisałam się na kurs bajkoterapii, gdzie wraz z kilkunastoma osobami odkrywałam tajemnice bajek :) więcej »
Teatralna Karuzela

Teatralna Karuzela

Na przełomie maja i czerwca mogliśmy obejrzeć mnóstwo spektakli w ramach Teatralnej Karuzeli. W przyszłym roku odbędzie się już IX. Teatralna Karuzela, zatem warto się przygotować i, przeglądając stronę Teatru Pinokio, wybrać coś dla siebie. więcej »
Warsztaty w Teatrze Wielkim

Warsztaty w Teatrze Wielkim

Cztery zajęcia, każde trwające godzinę, przybliżyło nas do tego, by poznać proces powstawania przedstawienia oraz przybliżyć nam świat teatru. więcej »
Park Śniadaniowy

Park Śniadaniowy

W każde sobotnie letnie przedpołudnie Park Źródliska zamienia się w Park Śniadaniowy. Na stoiskach znajdują przepyszne smakołyki, a rozłożone leżaki zachęcają do odpoczynku. Można spróbować lodów, a także wspaniałych napojów i przekąsek. więcej »
Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii

Trafiliśmy tu zupełnie przez przypadek. Podczas spaceru po Baśniowej Łodzi pani pokazywała maluchom figurki Filemona i Bonifacego, a ja zapytałam, czy są tu może jakieś zajęcia dla maluchów. I tak oto w kolejną niedzielę wyruszyliśmy na warsztaty filmowe. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
Po co dziecku pluszowy miś?

Po co dziecku pluszowy miś?

Okazuje się, że niepozorna miłość do pluszowych misiów przynosi wiele profitów dla rozwoju dzieci.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
20 zalet posiadania rodzeństwa

20 zalet posiadania rodzeństwa

Wspólne dorastanie, przygody, uczenie się od siebie nawzajem i to, że jeden na drugiego zawsze może liczyć czyni taką relację jedyną w swoim rodzaju.  
Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Czy kolejność urodzenia ma wpływ na osobowość dziecka?

Jak kolejność urodzenia kształtuje charakter dziecka? Czy istnieją różnice pomiędzy jedynakami, najstarszymi a najmłodszymi dziećmi? Czy ma to wpływ na osobowość?  

W domu z dzieckiem

Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019