Łódź

Huśtawka - Teatr Arlekin
Łódź od 5 lat

Huśtawka - Teatr Arlekin

Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli po drugiej stronie nikogo nie ma… Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli się nie słucha siebie nawzajem… Kto lubi sam, w nieskończoność, odbijać się od ziemi, siłą tylko własnych nóg? Poznajcie zatem małego, odważnego niedźwiadka Pi, który udaje się w pełną rozmaitych postaci podróż w poszukiwaniu swojego przyjaciela. Czy uda mu się znaleźć współtowarzysza zabaw i rozbujać podwórkową zabawkę? Sprawdźcie!

 

„Huśtawka” jest ciepłą i przejmującą opowieścią pełną oniryzmu, ale i dziecięcego niepokoju, w której mały niedźwiadek Pi udaje się na poszukiwania współtowarzysza swoich zabaw – przyjaciela do tytułowej huśtawki. Któż z nas nie chciałby go mieć? Kto lubi sam, w nieskończoność odbijać się od ziemi, siłą tylko własnych nóg?

 

Pi nie chce być samotny, wybiera się więc w podróż po świecie fantastyki przeplatającej się z rzeczywistością, w której spotyka cały wachlarz przedziwnych osobliwości. Postacie są baśniowe, lecz ich zachowanie, nie zawsze miłe i przyjazne miś odczuwa zupełnie realnie. Tworzy też swoisty pamiętnik z podróży, nieustannie huśtany emocjami, które nim targają. Samotny, bez wsparcia, ale z silną potrzebą poznania całego świata, poszukuje przyjaciela do huśtawki – synonimu beztroskiego dzieciństwa i dziecięcej współpracy. Czy plan się powiedzie i czy uda mu się ją rozbujać?

 

Spektakl realizowany jest w technikach lalkowych oraz w żywym planie.

Prapremiera była jednocześnie inauguracją cyklu TABU/latorium, teatralnego laboratorium tematów „żywych”, w którym Arlekin zamierza poruszać tematy, które budzą dziecięcą ciekawość, i o których chcemy rozmawiać, ale często nie potrafimy ich oswoić i uczynić częścią życia. Na projekt każdorazowo składa się cykl pogłębionych działań edukacyjnych towarzyszących wybranym premierom, skierowanych do konkretnej grupy. Dzięki dofinansowaniu Miasta Łodzi w pilotażowym cyklu teatralno-pedagogicznych warsztatów równocześnie z próbami swoje działania w teatrze rozpoczęła grupa dzieci z sąsiadującej z teatrem Szkoły Podstawowej nr 23 przy ul. Gdańskiej, która wzięła udział również w premierze oraz warsztatach popremierowych. Zajęcia prowadzili realizatorzy, aktorzy, edukatorzy wraz z ekipą pedagogów.

 

projekt plakatu: Mateusz Mirowski

Wydarzenia w Łodzi

Warto zobaczyć