Warszawa

Sztuczki 3+

Sztuczki 3+

Wyd.: Muzeum Narodowe w Krakowie
od 3 do 8 lat
ISBN: 978-83-7581-096-7

Książeczka kartonowa wydana przez Muzeum Narodowe w Krakowie przeznaczona dla dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Książka składa się z reprodukcji średniowiecznych, renesansowych i barokowych obrazów oraz ikon, ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Z obrazów wyretuszowano niektóre elementy i umieszczono na  arkuszach samoprzylepnej folii dołączonych do książki. Z tyłu obwoluty umieszczone zostały obrazy bez retuszy, opatrzone podpisami, dla porównania z ilustracjami z wnętrza książki. Dzieci szukają usuniętych elementów i przyklejają je na kartach książki kierując się oryginalnymi reprodukcjami.

Książka oswaja dzieci ze sztuką dawną, uczy spostrzegawczości, zmysłu kompozycji, pobudza do stawiania pytań o znaczenie scen i poszczególnych elementów.

 

Więcej o książce (kliknij).

 

Objętość: 5 s.

Ilustracje kolorowe

Format: 20,5x29,6 cm

Oprawa twarda, naklejki

 

 

Kup teraz

Recenzje książki (Sztuczki 3+)

Recenzja bibliotekarza
1… 2… 3… Sztuczki 3

Sztuczki 3+ to kartonowa książeczka z reprodukcjami wybranych dzieł malarstwa średniowiecznego, renesansowego i barokowego znajdującymi się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Dodatkiem do każdego egzemplarza są dwie karty z naklejkami przedstawiającymi elementy, które zostały wyretuszowane z oryginalnych przedstawień obrazów. Na tylnej okładce zamieszczone zostały miniatury wszystkich dzieł prezentowanych w książeczce wraz z podpisami (nazwa, data powstania). Zadaniem dzieci jest dopasowanie i naklejenie brakujących elementów do odpowiadających im obrazów. Taka formuła przyczynia się niewątpliwie do rozwinięcia u dzieci spostrzegawczości i pobudzenia ciekawości w kwestii znaczenia kompozycji w malarstwie. Książeczka jest świetną okazją do oswojenia i zapoznania młodszych dzieci z dziełami sztuki dawnej. Brakuje mi w niej jednak wkładki z krótkim opisem co do genezy lub znaczenia poszczególnych dzieł, z którymi mogliby się zapoznawać rodzice i które mogłyby stanowić dla nich wskazówki do odpowiedzi na pytania, które mogą pojawiać się ze strony ciekawskich dzieci. Zmieniłabym też położenie miniatur z kompletnymi obrazami, przyznam, że momentami dla mnie samej było uciążliwe ciągłe zerkanie na koniec okładki w celu sprawdzenia, czy dobrze umiejscowiłam dany element, myślę, że w szczególności młodsze dzieci mogą mieć podobny problem.

Recenzja bibliotekarza
W jaki sposób wprowadzić dziecko w świat sztuki?

Jak rozbudzić w dziecku potrzebę obcowania ze sztuką przez duże "S"? W jaki sposób wprowadzić małego człowieka w świat wartości sztuki i ułatwić mu rozumienie języka sztuki?
Edukację można rozpocząć od niezwykłej książki Sztuczki, przeznaczonej dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. W tej pięknie wydanej książce znajdują się reprodukcje średniowiecznych, renesansowych i barokowych obrazów oraz ikon, pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.
Książka nie tylko wprowadza dziecko w świat sztuki, ale również uczy m.in.  spostrzegawczości i zasad kompozycji. Z obrazów bowiem wyretuszowane zostały niektóre elementy, a zadaniem dziecka jest odnaleźć je wśród obrazów bez retuszy i wkleić naklejki w odpowiednie miejsca, kierując się oryginalnymi reprodukcjami znajdującymi się okładce książki.

Recenzja rodzica
Przybliża świat sztuki już najmłodszym

Od czasu, gdy uczęszczałam z moją 6-letnią córką na zajęcia dydaktyczne dla dzieci organizowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie, a było to już ponad 10 lat temu, zaczęłam korzystać z wydawnictw MNK. Szczególnie miło wspominam serię poświęconą malarzom krakowskim. Zawsze uważałam, że są one perfekcyjnie przygotowane pod względem dydaktycznym. Dziecko nie tylko miało szansę poznać życie malarza, ale także pomóc mu malować znane obrazy, rozwiązać rebusy czy znaleźć chochliki. Obecnie trafiła mi w ręce nowa pozycja, rozpoczynająca mam nadzieję całą serię dla najmłodszych.

Sztuczki to książka przeznaczona dla dzieci w wieku co najmniej 3 lat. Nie wymaga znajomości czytania i pisania. Kartki książki są tekturowe, dzięki czemu dziecko może swobodnie nawet kilka razy wklejać naklejki w różne miejsca. Zadaniem małego odbiorcy jest znalezienie na dużym obrazie elementów brakujących, które są widoczne na miniaturach.

W czasach siermiężnego socjalizmu, gdy ja byłam maluchem, propagowanie dzieł twórców odbywało się za pomocą znaczków pocztowych, które były chyba najbardziej kolorową rzeczą, jaką pamiętam. Były przy tym nośnikiem docierającym pod strzechy. Dziś na szczęście czasy te już minęły i możemy sami kształtować smak i wiedzę naszego dziecka, przybliżając mu sztukę za pomocą wydawnictw dedykowanych najmłodszym. Uważam, że jest to ciekawa pozycja, która może zachęcić dziecko do obejrzenia i poszukania oryginału. Tutaj oczywiście mieszkańcy Krakowa mają łatwiej, gdyż podobno wszystkie prezentowane dzieła można zobaczyć w tym mieście.


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Warto zobaczyć