Warszawa

Gdy myślisz "MIŁOŚĆ" – zestawienie książek na Dzień Matki i Dzień Ojca

Gdy myślisz "MIŁOŚĆ" – zestawienie książek na Dzień Matki i Dzień Ojca

Ocean dobra. To pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy, kiedy myśli się o tym, co rodzice przekazują swoim dzieciom. W tym ogromie czułości i troski, nie powinno zabraknąć wspólnego czasu, spędzonego na budowaniu jednej z najpiękniejszych i najsilniejszych więzi, jakie mogą łączyć ludzi, czyli relacji rodzic  dziecko. Poniżej przedstawiamy zestawienie książek, które skupiają, jak w soczewce, wszystko to, co jest kwintesencją świętowania Dnia Matki i Dnia Ojca. Przygotujcie się na wielką falę wdzięczności i wzruszeń.

 

Mamo, jak wygląda miłość? 

autor: Artur Gąbka

ilustracje: Malwina Hellich

wydawnictwo: Magiczne

wiek: 3+

Każde dziecko powinno nieskończoną liczbę razy usłyszeć słowo “miłość”, zanim zacznie zastanawiać się, co ono tak naprawdę znaczy. A kiedy już zacznie, co wtedy? Wtedy przychodzi czas poszukiwań. Do jakiego kąta zajrzeć, żeby móc odsłonić rąbek tajemnicy? Dokąd wyruszyć w poszukiwaniu odpowiedzi? Mały Jaguar ze swoją mamą szukał oznak miłości w dżungli. Po drodze bardzo szybko okazało się, że miłość można znaleźć niemal wszędzie i wcale nie trzeba się specjalnie rozglądać. Szczególnie kiedy w pobliżu jest mama, bo przecież wszystko, co robi, to miłość w najczystszej postaci. Tutaj jest przewodniczką, ale gdzie indziej będzie opiekunką, nauczycielką, trenerką, doradczynią – cała mama. I to właśnie jest miłość. 

 

Tato, co robi miłość? 

autor: Artur Gąbka

ilustracje: Malwina Hellich

wydawnictwo: Magiczne

wiek: 3+

Świat dzieci to świat niekończących się pytań. Tata Dingo opowiada swojej małej córeczce, skąd wie, jak się zachowywać w różnych sytuacjach. A wyzwania są niemałe: “Tatusiu (...) Co zrobisz, kiedy będę bardzo marudna i zmęczona? (...)  kiedy stanę się bardzo, bardzo cicha i nie będę miała ochoty nic mówić?” Zapewnia ją, że będzie słuchał i towarzyszył, kiedy trzeba, a innym razem uszanuje jej prawo do chwili ciszy i samotności. Okazuje się, że rzeczywiście potrafi uporać się z najtrudniejszymi dylematami, nawet wtedy, kiedy wydaje się, że córka zapędziła go w kozi róg. Tata dzielnie mierzy się ze wszystkimi frapującymi małą pytaniami. Tak odpowiadać można tylko sercem. Zatem co robi miłość? To samo, co tata – zawsze wychodzi naprzeciw. 

 

Mama kocha cię tak mocno! 

autorka: Capucine Lewalle

ilustracje: Maud Legrand

tłumaczenie: Magdalena i Jarosław Mikołajewscy 

wydawnictwo: Wydawnictwo Agora dla dzieci

wiek: 3+

Każde dziecko potrafi powiedzieć coś o swojej mamie – co lubi, a czego nie, jak ubiera się na co dzień, gdzie pracuje, co robi w wolnym czasie. Mamy są bardzo różne – to jasne, w tym zresztą tkwi ich największa siła. Mają głowy zaprzątnięte przeróżnymi sprawami – od domu, przez pracę, aż po rozmyślania o tym, że “tony plastiku leżą na równiku”. Spotykają się ze znajomymi, przyjaciółmi oraz wypełniają całą masę obowiązków. Jest jednak w życiu każdej mamy taka przystań, przy której wysiada, choćby nie wiadomo co się działo. To jej dzieci, w oczach których pełni bardzo wiele ról, w tym tę najważniejszą – całą sobą pokazuje, czym jest miłość. 

 

Tata kocha cię tak mocno! 

autorka: Capucine Lewalle

ilustracje: Maud Legrand

tłumaczenie: Magdalena i Jarosław Mikołajewscy 

wydawnictwo: Wydawnictwo Agora dla dzieci

wiek: 3+

Już na jednej z pierwszych stron tej książki mali czytelnicy mogą doznać małego szoku! Otóż tata, jak się okazuje, “choć ma ciebie za księżniczkę lub księcia, to ma jeszcze inne zajęcia…” Nikt się raczej nie pogniewa, ponieważ gro tych zajęć to rzeczy, o których dzieci opowiadają z dumą i podekscytowaniem – mój tata to…, a mój tata tamto – kto tego nie zna? I choć “na naszej planecie różnych tatów znajdziecie”, to mają oni jedną wspólną cechę – kiedy córeczka lub synek potrzebuje ich uwagi, są gotowi odsunąć na dalszy plan wszystko inne. W końcu czasem trzeba się trochę powygłupiać, a nikt inny tak jak tata nie potrafi być wspólnikiem w zabawie i drobnych psotach – szczególnie tych, trzymanych w tajemnicy przed mamą. 

 

Tomek i tata

autorka: Susanne Göhlich

ilustracje: Susanne Göhlich

tłumaczenie: Agata Janiszewska

wydawnictwo: Wydawnictwo Debit

wiek: 5+

Męskie tematy – tak w skrócie można opisać relacje łączące małego chłopca z jego tatą. W związku z tym, w historyjkach o przedszkolaku Tomku i jego rodzicu, nie mogło zabraknąć koparek, dinozaurów, opowieści o podwórkach sprzed lat i dawnym łobuzowaniu. Dziś tata Tomka nie jest już inicjatorem dziecięcej zabawy w kowbojów, to prawdziwy “cichy bohater” codzienności. Potrafi zrobić spaghetti z sosem pomidorowym, daje cenne rady na temat układania puzzli, piecze urodzinowe ciasto dla mamy, a nawet rysuje ilustracje Indian do pierwszej książki syna. Ta książka to zbiór przeróżnych wyimków z życia zwykłej – w dobrym tego słowa znaczeniu – rodziny. Nie ma tu spektakularnych przygód, zapierających dech w piersiach zwrotów akcji. Jest natomiast ogromna doza ciepła, ukryta za prostymi, codziennymi sytuacjami, czyli coś, o docenianiu czego, często zapominamy, a powinniśmy pamiętać. 

 

Mama 

autorka: Hélène Delforge

ilustracje: Quentin Gréban 

tłumaczenie: Magdalena i Jarosław Mikołajewscy

wydawnictwo: Media Rodzina 

wiek: 9+

Być dobrą mamą – piękne, choć arcytrudne zadanie. Jedno jest pewne – do macierzyństwa jako doświadczenia i procesu rozciągniętego w czasie, nie ma jednej, uniwersalnej instrukcji obsługi. Jest za to nieodzowny, wspólny mianownik, bez obecności którego nie uda się na pewno. To oczywiście miłość. Miłość, która może mieć mnóstwo odsłon i realizować równie wiele koncepcji tego, jak ma wyglądać relacja matka – dziecko. Książka Mama pokazuje, że macierzyństwo równa się różnorodność. Cenne jest to, że oddano w niej głos kobietom z całego świata, aby mogły opowiedzieć o swoich wyborach, możliwościach i chwilach zwątpienia, których nie brakuje, kiedy wychowuje się potomstwo. Każda mama znajdzie tu coś, z czym będzie mogła się utożsamić i poczuć prawdziwą wspólnotę doświadczeń, z kolei każde dziecko – mniej lub bardziej wyraźny – rys osobowości swojej mamy. 

 

Tata

autorka: Hélène Delforge

ilustracje: Quentin Gréban

tłumaczenie: Magdalena i Jarosław Mikołajewscy

wydawnictwo: Media Rodzina

wiek: 9+

Bohaterami książki są ojcowie, dzieci oraz… wątpliwości, które zaprzątają głowę każdego taty-perfekcjonisty, marzącego o wszystkim, co najlepsze dla swoich pociech. “Jedyne bardziej, jakiego chcę dla ciebie, to żebyś był bardziej szczęśliwy”. W tym pięknym, pełnym czułości zdaniu zamyka się clou przekazu płynącego z tej lektury. Co więcej, na bazie przytaczanych w niej historii można wyzbyć się złudnego przekonania, że tata to przeciwieństwo mamy. Rodzice tworzą przecież zespół, są “wspólnikami, przyjaciółmi, wioślarzami tej samej łodzi”. Ta łódź, jak to nazywa autorka, ma wiele portów, przy których cumuje, ale zawsze wypływa z tej samej przystani – przystani pod szyldem “miłość”. A tata to równe pięćdziesiąt procent załogi. Niech nic nie zachwieje tym przekonaniem. 

 

Ja i moja mama

autorka: Tanya Rosie

tłumaczenie: Basia Szymanek

ilustracje: Chuck Groenink 

wydawnictwo: Wilga

wiek: 3+

Z faktu, że rzeczy przemijają, wbrew pozorom można wyciągnąć też jakiś pozytyw. Są nim wspomnienia. Książka opowiada o jednym dniu z życia dziewczynki i jej mamy. Jest wspólna wyprawa na polanę, zrywanie owoców, pieczenie ciasta. Jedyne przerywniki w tych aktywnościach są zarezerwowane dla wzajemnych uścisków i buziaków. Biorąc pod uwagę ciepło i czułość, bijące z tej relacji, widać, że to dzień, jakich wiele za nimi i jeszcze więcej przed nimi. Tylko dorosły czytelnik wyczuje tu nutkę melancholii związanej z sytuacjami, których nie da się już powtórzyć. Dziecko natomiast rozbudzi w sobie ekscytację na myśl, że może przeżyć jeszcze wiele takich dni ze swoją mamą. Oboje zaś łączy wdzięczność. 


Kocham Cię, tato

autorka: Katarzyna Biegańska 

ilustracje: Dorota Prończuk

wydawnictwo: Wydawnictwo Kropka

wiek: 3+

“Kiedy byłem mały…”, te słowa, strona po stronie, wywołują cudowne wspomnienia czasu spędzonego z tatą – jego miłości, czułości, opiekuńczości, rzeczy, których uczył się z oddaniem, aby zostać lepszym ojcem. Nie sposób wymienić wszystkich odnotowanych tu zalet, tak jak nie sposób wyrazić słowami rodzicielskiej palety uczuć. Dzięki niej mali mówią “kocham cię”, a duzi nie zapominają tego powtarzać. Ta książka to nic innego jak list do taty, pisany z perspektywy już dużego, może nawet dorosłego, dziecka. Wyznania będące retrospektywną wędrówką i rewizją więzi z ojcem poruszą każde serce. Warto wspomnieć, że pełne czułości ilustracje odgrywają niebagatelną rolę w odbiorze całej narracji. A ta jest naprawdę piękna. Przy tej lekturze łezka wzruszenia w oku to niemal pewnik. 

 

Od kiedy jestem twoją mamą 

autorka: Susannah Shane 

ilustracje: Britta Teckentrup 

tekst polski: Natalia Usenko

wydawnictwo: Harper Kids

wiek: 3+

Na zdecydowaną większość rzeczy w życiu trzeba sobie zasłużyć. Do innych przydaje się szczypta szczęścia i talentu. Bywa i tak, że przychodzi zacięcie walczyć o uznanie. Jest tylko jedno uczucie, które można mieć ot tak i tylko jedna osoba, która obdarzy nas nim bezinteresownie, natychmiastowo, bez limitów i bez granic. Tym uczuciem jest miłość, a tą osobą mama. Co więcej, tylko w oczach matki drobiazgi urastają do rangi sukcesów, a psoty odchodzą  w niepamięć, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Matka kocha nie za coś, ale mimo wszystko. Od kiedy posiada takie supermoce? To proste – od kiedy jest mamą. 

 

Od kiedy jestem twoim tatą

autorka: Susannah Shane 

ilustracje: Britta Teckentrup 

tekst polski: Natalia Usenko

wydawnictwo: Harper Kids

wiek: 3+

Miłość można porównać do bardzo wielu rzeczy. Właściwie nie da się określić tego dokładnie, bo to uczucie ma przecież tak wiele wymiarów. Rodzicielską więź z dzieckiem można porównać na przykład do jazdy na rowerze z dodatkowymi kółkami. Słowo klucz – asekuracja. To bodaj jeden z najbardziej roczulających wymiarów miłości ojcowskiej na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Tata jest ratownikiem i opiekunem, kimś, kto dmucha w żagle dziecięcych marzeń i fantazji. Zawsze czuwa tuż obok. Jest oddanym aniołem stróżem. Jak i kiedy zdołał wejść w te wszystkie role? Naturalnie – od kiedy jest tatą. 

 

Mamo, opowiedz mi o swoim życiu

tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk

wydawnictwo: Zakamarki

wiek: 12+

Choć zabrzmi to banalnie, to ta książka naprawdę jest inna niż wszystkie. Dlaczego? Ponieważ… jeszcze jej nie napisano. Na jej kartkach znajduje się szereg pytań z miejscem przeznaczonym na odręczny zapis odpowiedzi, które roztaczają przed każdą mamą perspektywę opowiedzenia o całym swoim życiu, a tym samym stworzenia ponadczasowej pamiątki dla swojego dziecka. Od dziewczynki, przez nastolatkę, kobietę, wreszcie matkę. Idealna okazja, aby przekazać potomstwu coś, czego wcześniej się nie udało, bądź nawet nie pomyślało, że może być ważne. Ojcowie nie zostali pozbawieni podobnej okazji – dla nich wydawnictwo przygotowało książkę Tato, opowiedz mi o swoim życiu Obie publikacje mogą stać się najcenniejszymi pamiątkami – kto wie, być może mają szansę zapoczątkować piękną, rodzinną tradycję spisywania wspomnień. Warto spróbować.


Idąc tropem ostatniej książki przedstawionej w zestawieniu, możecie teraz – jeśli tylko macie ochotę – po swojemu dokończyć frazę umieszczoną w tytule artykułu. 

“Gdy myślisz miłość… “

Mam podejrzenia, że wszyscy dokończymy to zdanie tak samo. Nie może być inaczej!

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć