Kraków

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA – NOWOŚĆ!
Kraków Warsztaty 5–8 lat

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA – NOWOŚĆ!

Wpis archiwalny

Zajęcia dla dzieci w wieku 5-8 lat.

 

Edukacja ekologiczna podana w przyjaznej formie, w której znajdzie się miejsce na nieoczywiste eksperymenty i inspirujące rozmowy. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się dlaczego dbanie o środowisko i jego zrównoważony rozwój jest ważne, jak przeciwdziałać zanieczyszczeniom i co możemy uzyskać dzięki recyklingowi.

Warsztaty Wydziału Środowiska dedykujemy młodym miłośnikom przyrody, dla których nieobca jest troska o dobro naszej błękitnej planety. Podczas zajęć przybliżymy pojęcia ekologii, pokażemy aktywne metody badania i oczyszczania środowiska oraz wspólnie wypracujemy zachowania ukierunkowane troską o naturę. Na każdym warsztacie spotkacie się naukowcami i specjalistami z dziedzin: ochrony środowiska, leśnictwa, entomologii i chemii! Dzięki połączeniu mocy nauki i aktywnych metod edukacji zbudujemy świadomość ekologiczną naszych młodych uczestników, którzy z naszych rąk przejmą opiekę nad Ziemią – tak abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się środowiskiem naturalnym. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak odszyfrować kod gleby, czy węgiel może coś wyczyścić, kto zarządza oddziałami porządkowymi w lesie, jak samodzielnie przygotować ekologiczne preparaty do sprzątania i wiele więcej!

 

Dzięki postawie, którą wypracujemy zatroszczymy się o to co najcenniejsze – czystą planetę – w myśl słów Antoine de Saint-Exupéry’ego:
„Ziemi nie dziedziczymy po naszych przodkach – pożyczamy ją od naszych dzieci”.

 

Dołączcie do nas i razem zbudujmy zieloną przyszłość!

– instruktorzy Wydziału

 

Harmonogram zajęć w roku akademickim 2022/2023:

8 października 2022 (sobota), g. 11.00
Jak odczytać tajny kod gleby?
Z czego składa się gleba? Czy każda jest taka sama? Czy borówki i jabłonie mogą rosnąć obok siebie? Zbadamy próbki ziemi z różnych miejsc, dowiemy się czym jest skala pH i jak można ją zmieniać. Użyjemy do tych badań lup i mikroskopów, żeby przyjrzeć się z bliska temu, co niewidoczne na pierwszy rzut oka.

 

19 listopada 2022 (sobota), g. 11.00
Jak pomagać żeby nie zaszkodzić? Zimowe zwyczaje zwierząt
Gdy za oknami zrobi się chłodniej, a temperatury powietrza spadną poniżej zera, może okazać się, że na naszą pomoc będą liczyły żyjące w pobliżu naszych domostw ptaki i inne zwierzęta. Warto przypomnieć kilka ważnych zasad dotyczących ich dokarmiania w czasie zimy. Podczas warsztatów przygotujemy ekologiczne karmniki dla zwierząt i opowiemy jakie mechanizmy pozwalają zwierzętom przetrwać zimowe miesiące. 

 

10 grudnia 2022 (sobota), g. 11.00
Węgiel czyści czy brudzi?
Wystarczy dotknąć węgiel, żeby wiedzieć jak bardzo brudzi. Czarne plamy pozostają na rękach, ubraniu i wszystkim czego dotkniemy – do tego takie plamy łatwo się rozmazują i ciężko je doczyścić. Zdecydowanie węgiel nie nada się jako zamiennik mydła – ale przecież znajduje się, np. w filtrach do oczyszczania wody! Czy węgiel i węgiel aktywny to dokładnie to samo? Podczas warsztatu zbadamy właściwości węgla, dowiemy się  jak to możliwe, że jego brudząca natura pomaga nam pozbyć się zanieczyszczeń, a nawet chorobotwórczych bakterii. Spróbujemy także stworzyć własną kolumnę do oczyszczania wody testując różne materiały filtracyjne oraz ich autorskie kombinacje. Możemy nie wyjść z tego najbardziej czyści ale „na czysto” wyjdziemy z nową wiedzą!

 

21 stycznia 2023 (sobota), g. 11.00
Jak zwierzęta sprzątają świat? Mrówki – strażniczki porządku
Kto kieruje oddziałem porządkowym w lesie? Leśniczy? Prawdziwymi mistrzami w porządkach są w lesie mrówki! Aby duża kolonia dobrze funkcjonowała, mrówki muszą nieustannie przekazywać sobie wiadomości. Oczywiście nie rozmawiają ze sobą – wysyłają sobie krótkie sygnały dotykając się czułkami. Ale jeszcze ważniejsze są wydzielane przez nie zapachy. Na warsztatach obejrzymy prawdziwe mrówki – będzie nawet okazja, żeby je nakarmić, zbudować model mrowiska i poznać wiele ciekawostek na ich temat. Dowiemy się też czym zawodowo zajmuje się tajemniczo brzmiący – myrmekolog.

 

11 marca 2023 (sobota), g. 11.00
Jak chronić las? Podróż przez kontynenty
Do czego potrzebny jest nam las? Jak korzystanie z jego zasobów wpływa na obecny stan środowiska w skali globalnej? Przyjrzymy się lasom na 6 kontynentach podczas interaktywnej gry. Dowiemy się jakie działania są prowadzone na każdym z nich. I czy służą one środowisku… a może wręcz przeciwnie? Bo czym tak naprawdę jest zrównoważony rozwój?

 

15 kwietnia 2023 (sobota), g. 11.00
Jak wybuchają bomby kwiatowe? Bioróżnorodność w mikro-skali
Ile gatunków roślin i zwierząt rozpoznasz na klombie w parku, przy sadzawce, przy leśnej ścieżce? Kiedy pod lupę weźmiemy mały skrawek łąki może okazać się, że bioróżnorodność tego miejsca nas naprawdę zadziwi! Żaden organizm na Ziemi nie istnieje oddzielnie, każdy funkcjonuje w skomplikowanej sieci powiązań. Tak naprawdę znamy tylko niektóre z nich i wciąż odkrywamy nowe. Jeśli tylko pozwoli nam na to wiosenna pogoda spotkamy się na Łąkach Nowohuckich aby przyjrzeć się „co w trawie piszczy”! A może marzy Wam się łąka kwietna w doniczce, na balkonie lub przy ulubionym placu zabaw? Stworzymy kwietne „bomby” – hotspoty bioróżnorodności dla owadów zapylających, które będą miały zapewnioną przepyszną stołówkę, a my przyczynimy się do uatrakcyjnienia wizualnego otaczającej nas przestrzeni.

 

13 maja 2023 (sobota), g. 11.00
Po co nam pszczoły? O roli owadów zapylających
Zapylaniem trudni się wiele gatunków owadów, które nie mogą oprzeć się kolorowym kwiatom, słodkiemu nektarowi czy pięknym, kuszącym zapachom – dzięki czemu w bardzo skuteczny sposób przenoszą pyłek z jednej rośliny na drugą. Zapylanie jest podstawą owocowania i znacząco wpływa na jakość uzyskanych zbiorów. Najpopularniejszym owadem łączonym z zapylaniem kwiatów jest pszczoła miodna, ale to nie jedyne pracowite zwierzę, które przenosi pyłek. Przyjrzymy się najpopularniejszym gatunkom owadów zapylających, stworzymy ramkę identyfikacyjną oraz świecę z naturalnego pszczelego wosku.

 

3 czerwca 2023 (sobota), g. 11.00
Jak ekologicznie posprzątać dom?
Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak silny wpływ na nasze zdrowie mają substancje chemiczne, z którymi mamy kontakt na co dzień. Codzienne porządki generują olbrzymie ilości preparatów dopasowanych do czyszczenia powierzchni wokół nas. Płyn do szyb, do mycia kuchni, łazienki, do czyszczenia toalety, kabiny prysznicowej, zupełnie inny do mycia podłóg, naczyń lub luster, preparaty do udrażniania rur, do nabłyszczania powierzchni, do usuwania kurzu czy do odkażania. Można wymieniać bez końca!  Dlatego warto zdecydować się na samodzielne stworzenie środków do czyszczenia domu i siebie, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Organizator:

Nowohuckie Centrum Kultury

Aleja Jana Pawła II 232,
31-913 Kraków – Nowa Huta
tel.: 012 644 02 66

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć