Kraków

Wieliczka - Unikatowy zestaw solniczek z polskim godłem już w Muzeum
Kraków Wystawa 5–14 lat

Wieliczka - Unikatowy zestaw solniczek z polskim godłem już w Muzeum

30 listopada 2020
Wpis archiwalny

Do kolekcji solniczek Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka dołączył właśnie unikatowy zestaw przyprawowy z Orłem, wyprodukowany specjalnie dla Muzeum w polskiej wytwórni porcelany Giesche/Bogucice w Katowicach.

 

Inspirowany jeszcze przedwojennym serwisem prezydenckim, projekt naczyń znany jako „Domenico z Orłem” jest autorstwa pani Urszuli Czerwik z działu rozwoju produkcji Porcelany Bogucice. Został wdrożony do produkcji w 1988 r., po tym jak wytwórnia wygrała przetarg na zaopatrzenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jego elementy trafiły do Pałacu Prezydenckiego i polskich placówek dyplomatycznych.

 

W 2018 r. świętując setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Porcelana Bogucice opracowała pokazową, limitowaną kolekcję „Domenico z Orłem”, ale brak w niej naczyń na przyprawy. Prezentowany zestaw został wykonany specjalnie w tej dekoracji do muzealnej kolekcji we wrześniu 2020 r., dzięki uprzejmości pana Pawła Przybyła, prezesa zarządu BGH Network S.A. Porcelana Bogucice. Pokaz zestawu z Orłem był planowany na 11 listopada 2020, ale w związku z pandemią COVID 19 i wprowadzonymi obostrzeniami solniczki pojawią się na wystawie, jak tylko to będzie możliwe."

                                                                                                                      K. Ochniak-Dudek

Miejsce wydarzenia:
ul. Zamkowa 8,
32-020 Wieliczka
Organizator:

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

ul. Zamkowa 8,
32-020 Wieliczka
tel.: 012 278 32 66, 012 422 19 47

Wydarzenia w Krakowie

Warto zobaczyć