Kraków

Baranki w Pieluchach: "Arab Blues" (reż. Manele Labidi)
Kraków Seans filmowy

Baranki w Pieluchach: "Arab Blues" (reż. Manele Labidi)

24 września 2020
Wpis archiwalny

Kino Pod Baranami zaprasza na kolejny pokaz w ramach cyklu Baranki w Pieluchach, skierowanego do młodych rodziców oraz opiekunów niemowlaków.

 

Tym razem na ekranie pojawi się komedia „Arab Blues” ukazująca pełne nieporozumień i różnic kulturowych życie wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji by otworzyć gabinet psychoanalityczny. Słoneczna, pełna światła i soczystych kolorów komedia „Arab Blues” w reżyserii Manele Labidi opowiada o uniwersalnym konflikcie tradycji z nowoczesnością oraz zbiorowości i jednostki. Jej główną bohaterką jest niezależna, niezamężna i żyjąca na własnych zasadach Selma, będąca solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W tej roli gwiazda „Patersona” Jima Jarmuscha i „Co wiesz o Elly” Asghara Farhadiego, Golshifteh Farahani.

Baranki w Pieluchach to cykl seansów filmowych, w których mogą wziąć udział rodzice razem z niemowlakami. W czwartkowe przedpołudnia Kino Pod Baranami zaprasza mamusie i tatusiów do sali kinowej, dostosowanej do potrzeb ich pociech. Światło na sali oraz przyciszony dźwięk nie zagłuszają spokoju maluszków, nie trzeba się też martwić o ciężkie wózki - obsługa zawsze chętnie pomoże wnieść je na piętro. Seanse odbywają się z zachowaniem wszystkich środków bezpieczeństwa. Widzowie Baranków w Pieluchach są jedynymi gośćmi Kina Pod Baranami w czwartkowe przedpołudnia. Ponadto witani są przez noszącą maseczki lub przyłbice obsługę, zachęcającą do korzystania z rozmieszczonych na terenie budynku punktów odkażania rąk.

 

ARAB BLUES | UN DIVAN À TUNIS
reż. Manele Labidi, Francja/Tunezja 2019, 88’

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej? Komedia „Arab Blues” przypomina, że powroty w rodzinne strony nie zawsze bywają łatwe. Tak jest w przypadku wychowanej we Francji Selmy, która postanawia wrócić do Tunezji, aby otworzyć gabinet psychoanalityczny. Na miejscu okazuje się jednak, że nie tylko nikt tam na nią nie czeka, ale jej zawód i styl życia nawet najbliższym krewnym wydają się cokolwiek podejrzane. Kulturowe różnice generują serię pomyłek i nieporozumień, które debiutująca reżyserka Manele Labidi ze swadą rozbraja humorem.

 

Niezależna, niezamężna, żyjąca na własnych zasadach Selma jest solą w oku konserwatywnej rodziny i miejscowej władzy. W ulubionych dżinsach i z papierosem w ustach szybkim krokiem przemierza ulice, korytarze i pokoje, odkrywając po drodze nie tylko absurdy lokalnego prawa, ale i własną tożsamość. Charyzma, urok i ekranowy magnetyzm odtwórczyni głównej roli, Golshifteh Farahani (gwiazda „Patersona” Jima Jarmuscha oraz „Co wiesz o Elly” Asghara Farhadiego), sprawiają, że od początku kibicujemy szalonym planom psychoanalityczki. Kibicujemy też jej kolejnym pacjentom, którzy - wychowani w opresyjnej kulturze - wreszcie przyznają sobie prawo do depresji, lęku i bycia tym, kim naprawdę są.

 

Pokazana w „Arab Blues” Tunezja dochodzi do siebie po arabskiej wiośnie i jak nigdy wcześniej, potrzebuje zbiorowej terapii. A film w ciepłym, lekkim i dowcipnym tonie podkreśla, że nie ma politycznych rewolucji bez codziennej obyczajowej rewolty: przeciwko rodzicom, szkole, politykom, zasadom tak sztywnym, że nie pozwalają oddychać. I przypomina, że humor zawsze był najlepszą z terapii.

 

Termin: 24 września o godzinie 11.00, K
Bilety: 15 zł, maluch gratis

Uwaga! Zbieraj pieluchy, wygrywaj nagrody! 
Kino Pod Baranami zachęca do kolekcjonowania biletów z pokazów cyklu Baranki w pieluchach! 5 pieluchowych biletów, to jeden bilet gratis na dowolny seans repertuarowy od wtorku do czwartku  w Kinie Pod Baranami!

Kino pod Baranami

  • Rynek Główny 27
  • 31-010 Kraków
  • 12 423 07 68
  • www.kinopodbaranami.pl
  • www.e-kinopodbaranami.pl
Miejsce wydarzenia:
Kino Pod Baranami, Rynek Główny 27, 31-010 Kraków
Organizator:

Kino Pod Baranami

Rynek Główny 27,
31-010 Kraków
tel.: 012 423 07 68

Wydarzenia w Krakowie

Warto zobaczyć