Kraków

Kraków Impreza plenerowa

Pola Chwały 2019

od 27 września do 29 września 2019
Wpis archiwalny

80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej, 100. rocznica powstania polskiej policji państwowej oraz 450. rocznica powstania Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Takie są trzy dominujące wątki tematyczne 14. edycji Pól Chwały w Niepołomicach. Bardzo ciekawie zapowiadają się bogate w efekty pirotechniczne rekonstrukcje starć z frontu wschodniego, koncert pieśni staropolskich oraz warsztaty taneczne i bal na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

 

W scenach batalistycznych z okresu drugiej wojny światowej wezmą udział oddziały rekonstrukcyjne z Niemiec reprezentujące Werhmacht, a prawdziwym przebojem będzie polska tankietka z okresu kampanii wrześniowej – model TKS z działkiem 20 mm.

 

W sobotę na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach odbędzie się turniej rycerski, pokazy dawnej mody, prezentacje tańców szkockich, a szczególnie ciekawie zapowiadają się pokazy taneczne i warsztaty prowadzone przez Balet Cracovia Danza. Będzie to wędrówka poprzez kolejne epoki od renesansu począwszy. Po profesjonalnych prezentacjach wszyscy chętni będą mogli spróbować swoich sił w warsztatach tanecznych, które będą idealnym wprowadzeniem w klimat wieczornego balu na dziedzińcu zamkowym.

 

Mocnym punktem tegorocznej imprezy będą dwa koncerty zespołu Good Staff. W sobotę na zamkowym dziedzińcu będzie można wysłuchać programu autorskiego, a następnego dnia koncertu zatytułowanego „Bez kochania trudno", w którego programie znajdą się staropolskie pieśni zaczerpnięte z bogatych zbiorów Oskara Kolberga.

 

W niepołomickim zamku, w formie gry – na specjalnych makietach, przy pomocy figur i modeli – będą rozgrywane najciekawsze bitwy z historii Europy i świata. Przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych o tematyce historycznej. Można także oglądać zawody modelarskie i wystawę modeli wojskowych.

 

Tradycyjnie imprezie towarzyszy konferencja naukowa – w tym roku jej tematem będą migracje ludności okresu wojen od starożytności do współczesności: ucieczka, uchodźstwo, ewakuacja i wypędzenie.

 

Tradycyjnie na Polach Chwały będą obecne także grupy rekonstrukcyjne reprezentujące wszystkie epoki historyczne. Zarówno w sobotę jak i niedzielę uczestnicy imprezy będą mieli okazję do zdobycia wyjątkowych pamiątek w postaci zdjęć w mundurach i z wojskowymi pojazdami. Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według epok, które reprezentują – od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe,  będzie można przebrać się i poczuć przez chwilę jak rycerz lub żołnierz.  W niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic przejdzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

 

Historia Pól Chwały
Pola Chwały od początku są organizowane przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.


Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

 

 

Miejsce wydarzenia:
Zamek Królewski, Zamkowa 2
Niepołomice
Organizator:

Niepołomice

Wydarzenia w Krakowie

Warto zobaczyć