Kraków

Jesienne Baranki Dzieciom
Kraków Seans filmowy Nasz Patronat

Jesienne Baranki Dzieciom

27 października 2019
Wpis archiwalny

godz. 11:00

 

Kino Pod Baranami zaprasza najmłodszych widzów oraz ich opiekunów na niezwykłą, jesienną odsłonę Baranków Dzieciom - cyklu filmowych poranków dla dzieci. Zsypująca z drzew złote liście jesień, przyniesie zatrzęsienie różnorodnych wydarzeń, przygotowanych specjalnie z myślą o małych kinomanach.

 

Jesienne Baranki Dzieciom rozpoczną się od wspólnego powitania nowego roku szkolnego - pełnego wyzwań, ale też zabawy, nowych przyjaźni i fascynujących informacji o otaczającym świecie. Do szkolnych ławek dzieciaki poprowadzą ulubieni bohaterowie polskich bajek -  Bolek i Lolek oraz Reksio, który wcieli się nawet w rolę nauczyciela. Wrześniowe spotkania uświetni także krakowska premiera czwartego sezonu lubianej serii Pamiętnik Florki, której główna bohaterka, sympatyczna i ciekawa świata ryjówka, po raz pierwszy pojawiła się na kartach książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Premierze towarzyszyć będą warsztaty plastyczne z Olkiem Rajewskim, znanym również jako TurboOlek. 

A to dopiero początek jesiennych atrakcji! Pod koniec września, w Kinie Pod Baranami zagości szósta edycja ogólnopolskiego festiwalu Kino Dzieci, w ramach której mali widzowie zobaczą aż dziewięć nowych, wyjątkowych tytułów dostosowanych do swojego wieku. Baranki Dzieciom zapraszają szczególnie na pokaz norweskiej animacji Klara Muu! - opowieści o małej krówce marzącej o karierze piosenkarki, która wyrusza w podróż by spotkać się z dawno niewidzianym tatą. Seansowi towarzyszyć będą warsztaty ruchowe Contakids, czyli zabawa… bez zabawek.   

 

Podobnie jak ich opiekunowie, mali widzowie uczestniczyć będą w organizowanym przez Kino Pod Baranami przeglądzie Lata dwudzieste, lata trzydzieste… Złote lata polskiej komedii. Na ekranie raz jeszcze zagości pomysłowy duet Bolek i Lolek, a po seansie dzieci wezmą udział zabawach podwórkowych z dawnych lat. 

 

13 października maluchy włączą się we wspólne świętowanie Europejskiego Dnia Kina Artystycznego oglądając animowane przygody rezolutnej pięciolatki Basia, znanej z serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. Uwielbiany przez przedszkolaki serial został nagrodzony Złotym Animuszem na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych Animator.

 

Jesień znacznie rzadziej niż lato kojarzy się z dalekimi podróżami. Mimo to, właśnie podczas tej pory roku, Barankowi widzowie udadzą się w wyjątkową wyprawę na daleką północ, gdzie poznają Wikinga Tappiego - nietypowego bohatera serii barwnych książeczek autorstwa Marcina Mortki. Dzieci wyruszą także w podróż do krainy muzyki, gdzie odwiedzi ich Reksio, Komar i Pasikonik, a także prowadzący warsztaty bębniarskie, Mateusz Sarapata. Zwieńczeniem jesiennych spotkań będą Literackie Baranki Dzieciom - wydarzenie towarzyszące 10. Festiwalowi Conrada - podczas których mali widzowie obejrzą Wędrówki Pyzy - adaptację słynnych opowiadań Hanny Januszewskiej i wezmą udział w kreatywnych warsztatach książkowych.

Ponadto, wizyta w Kinie Pod Baranami to niepowtarzalna okazja do poznania kina „od kuchni”, czyli zwiedzenia kabiny operatorskiej i odkrycia tajemnicy mechanizmu ruchomych obrazów. Dodatkowo każdy mały widz otrzyma pamiątkowy dyplom z pierwszej wizyty w kinie, który może z dumą powiesić na ścianie swojego pokoju.

BILETY: 11 zł
6. Festiwal Filmowy Kino Dzieci: 14 zł

 

PROGRAM:

niedziela, 8 września, godz. 11.00
BARANKI WITAJĄ SZKOŁĘ - zestaw bajek, 40’
+ warsztaty plastyczne

PRZYGODY BOLKA I LOLKA: WAGARY
reż. Romuald Kłys, Polska 1976
Bolek w tajemnicy przed Lokiem i Tolą postanawia pójść na wagary do lasu nad jezioro. Kąpie się w jeziorze i bawi się z napotkaną sarenką. Uciekając przed psem, wdrapuje się na drzewo. Spadając z drzewa skręca sobie nogę i trafia do łóżka. Teraz naprawdę jest chory i nie może chodzić do szkoły.

 

REKSIO POLIGLOTA
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1967
Reksio uczy się języków swoich sąsiadów z podwórka. Dzięki temu może się z nimi porozumiewać, ale także łagodzić konflikty między nimi.

REKSIO NAUCZYCIEL
reż. Edward Wątor, Polska 1977
Podwórkowy kogut pieje od przypadku do przypadku i ciągle spóźnia się na posiłki. Reksio uczy go właściwego rozróżniania czasu. Dzięki tej nauce kogut pieje punktualnie jak zegarek.

WESOŁA GEOGRAFIA
reż. Leszek Lorek, Polska 1967
Uczeń odpowiadający w szkole z geografii myli w zabawny sposób realia, twierdząc na przykład, że Eskimosi żyją wśród piasków wokół egipskich piramid. Pozostawiony po lekcjach w klasie, uczy się na nowo i porządkuje swoją geografię.

 

Warsztaty plastyczne poprowadzi Justyna Droń - związana z Cricoteką artystka i animatorka, która zajmuje się alternatywną edukacją artystyczną i szeroko rozumianą ekspresją twórczą.

 

niedziela, 15 września, godz. 11.00


BARANKI KOCHAJĄ FLORKĘ - krakowska premiera 4. sezonu bajki
PAMIĘTNIK FLORKI - zestaw bajek
reż. A. Wróblewska-Dzwoniarek, J. Martyn, D. Cieśla, J. Bartczak, B. Koniecka, J. Dudzińska, M. Skrobecki, A. Mikina, P. Rogowski, B. Izdebska, M. Stróżycka, Polska 2019, 40’  
+ warsztaty plastyczne z TurboOlek

Pamiętnik Florki - polski serial animowany o przygodach sympatycznej i ciekawej świata ryjówki - to mądra i pouczająca propozycja dla młodych widzów, oparta na serii książek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. Kino Pod Baranami zaprasza na krakowską premierę 4. sezonu bajki, która niejednokrotnie gościła już na ekranach w ramach poranków filmowych - Baranków Dzieciom.

SUPERBOHATEROWIE
Florka z Klemensem, zainspirowani oglądanym w kinie filmem, postanawiają zostać superbohaterami ratującymi świat. Jako Turbo Ryjówka i Super Chomik przemierzają Ryjówkowo poszukując okazji do zaprezentowania swoich super mocy.  Szybko okazuje się, że ratowanie świata jest o wiele mniej spektakularne niż wydawało się na początku.

KTOŚ INNY
Do domu Florki przychodzi Pani Sroka opowiadając o niebezpiecznym potworze, który zamieszkał nieopodal - pod lasem. Podobną historię przekazuje Florce listonosz a później koledzy z przedszkola. Nikt jednak potwora nie widział, a każdy o nim opowiada. Florka z Klemensem spotykają przybysza przy fontannie i tak rozpoczyna się przygoda, podczas której bohaterowie odcinka dowiadują się, że nie warto wierzyć plotkom, a warto poznawać ludzi od których wiele możemy się nauczyć.

BATONIK CZY CZEKOLADA
Florka wraz z całą grupą z przedszkola wybiera się do lasu by obserwować rośliny. Podczas wycieczki nie tylko poznaje nowe gatunki leśnej flory, ale przede wszystkim uczy się co to znaczy dzielić się, czym można się dzielić i czemu podzielony batonik smakuje lepiej niż ten jedzony w całości, ale w samotności.

MEDAL
Podczas zajęć w przedszkolu Florka przypadkiem odkrywa swój wyjątkowy talent do biegania. Rozpoczyna treningi. Wkrótce okazuje się, że w sporcie poza ćwiczeniem mięśni trzeba też nauczyć się wygrywać, przegrywać, a przede wszystkim zrozumieć, że to nie medal czyni ze sportowca zwycięzcę.

JAKIE ŚLICZNE
Florka z Klemensem i jego tatą pracują w garażu nad zbudowaniem robota. Młoda Ryjówka z dużym zaangażowaniem uczestniczy w pracach, aż do momentu kiedy dostrzega prześliczny mały śrubokręt. Pokusa posiadania narzędzia jest tak duża, że zabiera go z garażu nie pytając o zgodę. Przez resztę dnia Florka musi mierzyć się z poczuciem winy, wstydem, ale także radością z posiadania małego skarbu. Najtrudniejsze okazuje się jednak przyznanie do winy, przeprosiny i związany z tym wstyd.

Warsztaty plastyczne poprowadzi Olek Rajewski (TurboOlek) - rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny, animator i kombinator, którego głównym narzędziem jest wyobraźnia. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych.


niedziela, 22 września, godz. 11.00
6. FESTIWAL MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMOWY KINO DZIECI
KLARA MUU!
+ warsztaty ruchowe z Contakids

KLARA MUU! | KUTOPPEN
reż. Lise I. Osvoll, Norwegia 2018, 64’ (dubbing PL)
Pogodna opowieść o marzeniach bohaterki, które nabrały zupełnie innych, od zamierzonych odcieni. Klara to mała krowa, mieszkająca razem ze swoją mamą w mieście. Największym marzeniem Klary jest zostanie gwiazdą muzyki i wiążąca się z tym sława. Klara od wielu lat nie widziała się z ojcem, więc gdy otrzymała od niego list, wyruszyła w podróż na wieś, żeby się z nim spotkać. Podróż zamienia się w jedną wielką przygodę… Klara staje przed koniecznością pomocy ojcu, ratuje jego gospodarstwo przed chciwym biznesmenem, poznaje przyjaciół i rozumie w końcu, że sława może przejawiać się na wiele różnych sposobów, a bycie gwiazdą nie jest zarezerwowane jedynie dla artystów.

Warsztaty poprowadzi Anna Wańtuch, filmoznawczyni, tancerka, performerka, nauczycielka tańca. Autorka performensów Postnatal Project, w których występuje ze swoim dzieckiem. Pierwszy certyfikowany nauczyciel Contakids w Polsce.

 

Contakids to czas na wspólne szaleństwo, bieganie, skakanie, turlanie i tarzanie. To czas odkrywania, jak można się wspólnie bawić bez żadnych zabawek, wykorzystując tylko ciało. W Contakids, poprzez fizyczny kontakt, pracę z ciałem i ruchem, rodzice i dzieci rozwijają nową formę komunikacji, która sprawia radość wszystkim. Dzieci zwiększają swoje umiejętności motoryczne i pewność siebie, a ich rodzice stają się bardziej ufni wobec siebie i swoich dzieci.


niedziela, 29 września, godz. 11.00


BARANKI ZAPRASZAJĄ DO ZABAWY
LATA DWUDZIESTE, LATA TRZYDZIESTE… ZŁOTE LATA POLSKIEJ KOMEDII
- wydarzenie towarzyszące
ZABAWY BOLKA I LOLKA - zestaw bajek, 40’
+ zabawy podwórkowe z Wytwórnią Przyjęć

GOKARTY
reż. Marian Cholerek, Polska 1975
Bolek z Lolkiem konstruują gokarty. Po wielu przygodach i niepowodzeniach biorą udział w wyścigach i zwyciężają.

NIEZWYKŁE ODKRYCIE
reż. Zdzisław Kudła, Franciszek Pyter, Polska 1975
Bolek z Lolkiem znajdują garnek ze starymi monetami, które padają łupem złodzieja. Chłopcy odzyskują skarb i oddają go do muzeum.

MASZERUJE WOJSKO
reż. Wacław Wajser, Polska 1976
Bolek i Lolek spotykają żołnierzy. Chłopcy zafascynowani popisami komandosów postanawiają naśladować ich wyczyny. Przygoda ze spadochronem kończy się nad wodospadem i malcy wzywają pomocy. Na szczęście zjawiają się prawdziwi komandosi i ratują chłopców z opresji.

NIEFORTUNNE NIAŃKI
reż. Edward Wątor, Polska 1976
W parku Bolek i Lolek ratują z opresji niemowlaka, którego niania pozostawiła bez opieki.

 

Podczas zabaw podwórkowych dzieci i ich opiekunowie cofną się do czasów sprzed komputerów, smartfonów i tabletów. Zanurzą się w atmosferze prawdziwego, międzywojennego podwórka, na którym niepodzielnie królowała dziecięca wyobraźnia.  Animatorzy z Wytwórni Przyjęć zaproszą do udziału m.in. w kapslowym wyścigu oraz grze w klasy, a wszystko to w rytmie dawnych piosenek i wyliczanek. 

 

niedziela, 6 października, godz. 11.00
BARANKI I WIKINGOWIE
WIKING TAPPI - zestaw bajek, 44’
reż. Andrzej Piotr Morawski, Polska 2016
+ warsztaty plastyczne z TurboOlek

Tappi to zupełnie nietypowy wiking – co prawda ma gęstą brodę i hełm na głowie, więc może wyglądać groźnie, ale tak naprawdę łagodność to jego drugie imię. To opiekun Szepczącego Lasu, gdzie wraz ze zwierzęcymi przyjaciółmi dba o porządek i niesie pomoc każdemu, kto tego potrzebuje. Poznajcie przygody tego bohatera serii barwnych książeczek autorstwa Marcina Mortki.

ZAMIESZANIE Z ZIMOWYMI ZAPASAMI
„Ziiima idzie” - szepcze figlarny wiatr. To ostatnia chwila by uzupełnić zapasy. Tappi i Chichotek wyruszają do lasu, by uzbierać jak najwięcej smakowitości na nadchodzący mroźny czas. Dzięki pomocy przyjaciół: wiewiórki Śmigaczki, misia Brzuchacza oraz kupca Pasibrzucha bohaterowie wypełniają worek po brzegi.  W podzięce Tappi postanawia zaśpiewać piosenkę. Jednak donośne dźwięki, zamiast umilić wszystkim czas, płoszą leśne zwierzęta i... przyciągają wygłodniałego trolla Gburka, który zamiast zbierać woli zabierać zapasy. Przed Tappim i Chichotkiem ciężkie zadanie. Jak powstrzymać głodomora i przekonać go, że postępuje źle?

OPOWIEŚĆ GAWĘDZIARZA
Do Szepczącego lasu przybywa od dawna oczekiwany gość – Gawędziarz. To postać nietuzinkowa, znająca mnóstwo historii i anegdot. Dlatego nie bez powodu na jego występ przybywają niemal wszyscy mieszkańcy z okolicy, łącznie z Tappim i Chichotkiem. Niestety, szybko okazuje się, że gość nie jest tym za kogo się podaje. Zamiast pięknych opowieści o mieszkańcach innych krain, zaczyna obrażać i skłócać wszystkich dookoła. Szybko wychodzi na jaw, że ma w tym swój niecny cel.

W OBRONIE PRZED ŚNIEŻYCĄ
Szepczący Las wiosną odwiedzają czasem nieproszeni goście – złośliwe chmury. Tappi posyła Paplaka po magiczny przedmiot, który ma obronić Szepczący Las przed nadchodzącą śnieżycą. Paplak zostaje napadnięty a przesyłka skradziona. Tappi, Chichotek i Paplak wyruszają na wyspę Batochlasta, żeby odzyskać skradziony przedmiot. Nie mają jednak zbyt wiele czasu, lada chwila rozpęta się śnieżyca..

KIEPSKI PORANEK OLBRZYMA GRZMOCICHA
Pewnego dnia podczas porannego spaceru Tappi z Chichotkiem spotykają  wpadających znienacka do rzeki Gburka i Pasibrzucha. Zaskoczeni wyciągają ich z wody i dowiadują się, że przyczyną porannego lotu był wzburzony Olbrzym Grzmocich. Jak się okazuje stracił on swoją magiczną misę.  Tappi i Chichotek czym prędzej muszą odzyskać zaginiony przedmiot, ponieważ Grzmocich ze smutku zaczął niszczyć góry, co ostatecznie może wywołać lawinę, która zniszczy cały Szepczący Las.

Warsztaty plastyczne poprowadzi Olek Rajewski (TurboOlek) - rysownik, malarz, artysta interdyscyplinarny, animator i kombinator, którego głównym narzędziem jest wyobraźnia. Organizator licznych wydarzeń kulturalnych oraz warsztatów dla dzieci i dorosłych.


niedziela, 13 października, godz. 11.00
BARANKI ŚWIĘTUJĄ
EUROPEJSKI DZIEŃ KINA ARTYSTYCZNEGO
BASIA 2
reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Robert Jaszczurowski, Polska 2019, 45’
+ warsztaty ruchowe z Contakids

Basia ma charakterek, pluszowego przyjaciela Miśka Zdziśka, uwielbia żelki i ubrania w paski. Codziennie wymyśla coś nowego - dziś chce zostać baletnicą, a jutro treserką dzikich zwierząt. Basia nie jest idealnie grzeczna, ale nie sposób jej nie lubić.

Basia jest dobrze znana wielbicielom serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak, obecnej na rynku wydawniczym od ponad 10 lat, a od zeszłego roku także kinomanom. W kwietniu 2018 na ekranach kin pojawiły się animowane przygody Basi, które podbiły serca młodych widzów. Twórcy serialu zachowali styl rysunków i poczucie humoru charakterystyczne dla książek o Basi. W świecie Basi wszystko jest przygodą - nauka piruetów, wspólne gotowanie czy zakupy w supermarkecie. Z Basią nie można się nudzić!

Odcinki:  BASIA I TANIEC / BASIA I PIENIĄDZE / BASIA I GOTOWANIE / BASIA I TELEWIZOR

 

Contakids to czas na wspólne szaleństwo, bieganie, skakanie, turlanie i tarzanie. To czas odkrywania, jak można się wspólnie bawić bez żadnych zabawek, wykorzystując tylko ciało. W Contakids, poprzez fizyczny kontakt, pracę z ciałem i ruchem, rodzice i dzieci rozwijają nową formę komunikacji, która sprawia radość wszystkim. Dzieci zwiększają swoje umiejętności motoryczne i pewność siebie, a ich rodzice stają się bardziej ufni wobec siebie i swoich dzieci.

Warsztaty poprowadzi Anna Wańtuch, filmoznawczyni, tancerka, performerka, nauczycielka tańca. Autorka performensów Postnatal Project, w których występuje ze swoim dzieckiem. Pierwszy certyfikowany nauczyciel Contakids w Polsce.

niedziela, 20 października, godz. 11.00
MUZYCZNE BARANKI - zestaw bajek, 40’
+ warsztaty bębniarskie

REKSIO I ŚWIERSZCZ
reż. Lechosław Marszałek, Polska 1982
Reksio nie może słuchać śpiewu ptaków, bo przeszkadza mu dziwny dźwięk. W poszukiwaniu źródła tego dźwięku demoluje swoją budę. Okazuje się, że ten denerwujący dźwięk to głos świerszcza. Kiedy jednak przychodzi zima, koło budy wyje wiatr, granie świerszcza wprowadza Reksia w przyjemny nastrój.

KOMAR I ORKIESTRA
reż. Józef Byrdy, Polska 1989
Oparta na wierszowanej opowieści bajka o rywalizacji muzycznej pomiędzy komarem a konikiem polnym. Zwaśnieni rywale godzą się dopiero występując wspólnie w orkiestrze, gdzie dla obu jest miejsce.

SKRZYPCE PASIKONIKA
reż. Edward Wątor, Polska 1989
Wiatr porwał pasikonikowi jego ukochane skrzypce. Biedronka, żuk i pasikonik wyruszają na poszukiwanie zguby. Odnajdują skrzypce wplątane w pajęczynę. Zdenerwowany pająk nie chce ich oddać. Skrzypce same uwalnia się z pułapki i trafiają do rąk konika polnego.

Warsztaty bębniarskie poprowadzi Mateusz Sarapata, uczeń rewelacyjnego perkusisty Marka „Smoka” Rajsa (Krakowska Szkoła Jazzu i Muzyki Rozrywkowej), członek zespołów SALK, Hatbreakers oraz Wataha Drums. Dzieci będą poznawać instrumenty (conga, djembe, dun duny, bongosy, cajon, bum bum rurki itp.), ich historię oraz dźwięki, jakie można z nich wydobyć, a także uczyć się zasad rytmiki i wspólnie muzykować.


niedziela, 27 października, godz. 11.00
LITERACKIE BARANKI DZIECIOM
10. Festiwal Conrada - wydarzenie towarzyszące
WĘDRÓWKI PYZY
reż. Piotr Paweł Lutczyn, Polska 1979-1981, 40’
+ warsztaty książkowe z Joanna tworzy

Serial animowany dla dzieci, którego bohaterką jest Pyza mazowiecka, znana z baśni Hanny Januszewskiej. Mała Pyza wędrując po Polsce przeżywa liczne przygody, dzięki którym mali widzowie poznają świat polskich legend, zwyczajów i podań ludowych. Na tatrzańskich szlakach Pyza spotyka góralskich rozbójników, wraz z Krakowiakiem i Siedmioma Konikami rusza do Krakowa, przygląda się budowie mostu przez Jaworowych Ludzi oraz wypiekowi toruńskich pierników.

ODCINKI: NA ZBÓJECKICH DRÓŻKACH / SIEDEM KONIKÓW / JAWOROWI LUDZIE / TORUŃSKIE IGRASZKI

 

Warsztaty poprowadzi Joanna Żyłowska (Joanna tworzy) - projektantka i pedagog, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współpracowała m.in. z Małopolskim Ogrodem Sztuki, Domem Kultury Inspiro, Fundacją Bullerbyn i Uniwersytetem Dzieci UE. Współtworzy Ambasadę Krakowian, gdzie organizuje targi i prowadzi warsztaty.
 

Miejsce wydarzenia:
Rynek Główny 27,
31-010 Kraków
Organizator:

Kino Pod Baranami

Rynek Główny 27,
31-010 Kraków
tel.: 012 423 07 68

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć