Kraków

Sen o Japonii. Konkurs
Kraków Konkurs

Sen o Japonii. Konkurs

Wpis archiwalny

Konkurs Pomoc Japonii dzieciom polskim w latach 1919 – 1922. Lekcja solidarności społecznej adresowany jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i średnich. Jego treścią są dzieje dzieci syberyjskich, widziane na szerszym tle historycznym i społecznym, w tym zwłaszcza w kontekście współpracy polsko-japońskiej. Jest pomyślany jako „otwarta lekcja historii” na zajęciach szkolnych i pozaszkolnych. Uczestnicy konkursu za pomocą różnych form (literackiej, plastycznej, medialnej) mają za zadanie wypowiedzieć się na takie główne pytania, jak np.: Czego uczy pomoc Japonii udzielona dzieciom polskim z Syberii? Jaką lekcję niesie dla mnie, dla moich rówieśników, dla dorosłych,  dla naszego państwa i społeczeństwa, dla szerszego świata?

 

Na 2019 rok przypada setna rocznica nawiązania oficjalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią. Jest to niejako naturalna okazja, by przypomnieć odległe już dzieje wkładu Japonii w ratowanie, pomoc i opiekę nad dziećmi  polskimi z Syberii.  Pamięć o pobycie w Kraju Kwitnącej Wiśni, kontakty z ambasadą japońską, zainteresowanie nauką, sztuką i kulturą japońską towarzyszyła dzieciom syberyjskim do końca ich dni. W tej perspektywie historia dzieci syberyjskich i pomoc Japonii zbliża się do czasów współczesnych.

 

Przebieg konkursu

 

Konkurs ma dwie zasadnicze postaci:


I Etap (szkolny)
Tradycyjny konkurs wiedzy o wydarzeniach, obejmujący dzieje dzieci syberyjskich i pomoc Japonii, widziane na tle wydarzeń:

- rewolucji rosyjskiej i wojny domowej na Syberii 1917-1922,
- dziejów Polaków na Syberii
- interwencji wojskowej na Syberii
- stosunków japońsko-rosyjskich 1919-1922.

 

II Etap
Konkurs form literackich, plastycznych multimedialnych, obejmujący takie typy wypowiedzi, jak:

- literackie (pisemne), np. esej, wywiad, raport z badań, komiks
- plastyczne, np. obraz, rysunek, fotografia, foto story, plakat, inna dowolna forma
- multimedialne, np. film, klip, aplikacja na smartfon

 

Nagrody

Nagrody zostaną ufundowane przez organizatorów oraz sponsorów konkursu. Wręczenie nagród oraz dyplomów uczestnictwa laureatom i uczestnikom konkursu odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w dniu 28 lub 29 maja 2019 podczas uroczystej gali. O dokładnej dacie i godzinie laureaci konkursu oraz nauczyciele zostaną poinformowani w odrębnych zaproszeniach.


Patronat honorowy nad Konkursem objęli: Ambasada Japonii w Polsce, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie, Japonia online, Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Partnerem Konkursu jest Business Centre Club Loża Łódzka.


Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”, towarzyszącego logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

 

Zgłoszenia należy kierować:

 

Sekretariat konkursu
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26, 30 -302 Kraków
tel. 12 267 27 03

muzeum@manggha.pl

Organizator:

Manggha - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej

ul. M. Konopnickiej 26,
30-302 Kraków
tel.: 012 267 27 03, 012 267 37 53

Wydarzenia w Krakowie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć