Kraków » Wiadomości lokalne » Mamo, Tato! Zrób mi plac zabaw!

Mamo, Tato! Zrób mi plac zabaw! powiększ

Mamo, Tato! Zrób mi plac zabaw!

Rozmowa z Anią Jakubiak – aktywną mamą, mieszkanką Krakowa, która dzięki Budżetowi Obywatelskiemu zmienia miasto na bardziej przyjazne dzieciom. 

 

Jesteś pomysłodawczynią placu zabaw, który dzięki środkom z budżetu obywatelskiego w ubiegłym roku powstał w Parku Jordana. „Od dzieciaka do starszaka” - skąd pomysł na taki plac zabaw? Co Cię zainspirowało?

W Krakowie nie było dotąd wielu placów zabaw, dedykowanych dzieciom 5+, gdzie można znaleźć urządzenia na wyższym poziomie trudności niż te, które zazwyczaj spotykamy na standardowych placach zabaw. Plac zabaw powinien działać stymulująco na rozwój ruchowy dzieci, musi być sprawnościowym wyzwaniem.

Bezpośrednią inspiracją był dla mnie plac zabaw w Parku Zdrojowym w Rabce. Jest tam świetna strefa dla starszaków. Odwiedziłam także plac zabaw w Skawinie. Magiczne Linarium Wiktora bardzo podobało się moim dzieciom, a mnie urzekło tym, że razem z dziećmi bawili się tam dorośli. W Polsce jest kilka miejsc wartych uwagi. Należy do nich Park Bajka w podwarszawskim Błoniu, Otwarty Park Trampolin przy AWF w Warszawie czy Plac Zabaw Orientacji Przestrzennej w Otwińsku.

 

Jak pierwotnie miał wyglądać plac zabaw? Czy projekt, który powstał różnił się bardzo od tego, co zapisałaś w projekcie?

Tak, w dużej mierze zdecydowały o tym względy konserwatorskie, ponieważ Park Jordana jest objęty nadzorem konserwatora zabytków. Konserwator oceniał, czy poszczególne elementy, ich wielkość , kształt oraz charakter całości nie ingerują w chronioną przestrzeń. Nie każdy ma świadomość, że nawet kolory mają w takim przypadku duże znaczenie. Pierwotnie planowałam montaż urządzenia wielofunkcyjnego, ostatecznie powstał kompleks piramid linowych. Bardzo zależało mi na tunelowej zjeżdżalni – na szczęście została ona wykonana.

 

Z jakimi trudnościami muszą liczyć się wnioskodawcy, którzy wymyślają swoje projekty?

Przejście weryfikacji projektu, który dotyczy zabytkowego parku wymaga większej determinacji ze względu na opiekę konserwatora. W przypadku placu zabaw w Parku Jordana realizacja opóźniła się przez to o kilka miesięcy.

Odnośnie innego projektu, gdzie planowałam zrobienie ogrodzenia i wymianę nawierzchni boiska okazało się, że pod spodem biegną ciągi gazownicze i nie da się wymienić nawierzchni na poliuretanową ani zamontować na stałe ogrodzenia. Dlatego przed złożeniem wniosku warto dokładnie sprawdzić teren, na którym planuje się inwestycję. W łatwy sposób można to zrobić pod adresem http://obserwatorium.um.krakow.pl.

 

Co byś powiedziała osobom, które wahają się, czy zgłosić projekt z budżetu obywatelskiego?

Że warto! „Miasta szczęśliwego” nie możemy stworzyć sami. Budżet obywatelski jest świetną okazją, żeby poznawać ludzi i robić coś wspólnie, nie tylko za progiem własnego domu. Niezwykłą satysfakcję daje dbanie o wspólne dobro, przestrzeń, bezpieczeństwo czy też estetykę otoczenia w myśl zasady ”tu mieszkam, tu zmieniam, tu działam”.

 

Co ci się jeszcze marzy w Krakowie, właśnie dzięki budżetowi obywatelskiemu…?

Marzą mi się miejsca integrujące lokalną społeczność na każdym osiedlu. Chciałabym, żeby Kraków był miastem „aktywnym”, które odpowiada potrzebom każdego mieszkańca. Dodatkowo dla dzieci
i młodzieży życzyłabym sobie ciekawych miejsc do spędzenia czasu wolnego. Przykładem takiego miejsca może być Rodzinny Park Rozrywki Trzy Wzgórza w Wodzisławiu Śląskim, gdzie jest pumptrack, arena do zabawy w chowanego, labirynt, tor modeli drift, tor do gry w kapsle, strzelnica i wiele innych atrakcji. Chętnie porolkowałabym w Krakowie z dzieckiem na takim torze, jak w Bielsku Białej.

 

Co ci dał budżet obywatelski?

Cały proces budżetu obywatelskiego, w którym uczestniczyłam był okazją do spotkań mieszkańców, do poznawania się, do budowania więzi społecznych. Był także punktem wyjścia do dalszych działań, bo dzięki budżetowi włączyłam się w akcję rewitalizacji Parku Jordana. Mam wielką nadzieję, że Park niedługo odzyska pierwotny blask i będzie godzien swojego wielkiego patrona.

 

Ania Jakubiak - Aktywna mama, wnioskodawczyni wielu projektów do BO, dedykowanych dzieciom, niestrudzona promotorka i ambasadorka BO w edycji 2017 r. Inicjatorka stworzenia placu zabaw dla starszych dzieci w Park Jordana. Współorganizatorka akcji na rzecz dokończenia rewitalizacji Parku Jordana, a także zaangażowana w „100 mln na zieleń”.

 

Co to jest budżet obywatelski?      

Budżet obywatelski (partycypacyjny) umożliwia mieszkańcom bezpośredni wpływ na decyzje o przeznaczeniu części budżetu gminy na przedsięwzięcia, zgłoszone bezpośrednio przez mieszkańców. Budżet partycypacyjny sięga swoimi korzeniami lat osiemdziesiątych, po raz pierwszy został zrealizowany w brazylijskim Porto Alegre. W tym roku w Krakowie przeznaczono na budżet obywatelski 10 mln złotych (projekty ogólnomiejskie) oraz 2 mln (projekty dzielnicowe). W pierwszym etapie (1-31 marca) mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat zgłaszają projekty. Po weryfikacji, w czerwcu zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców.

 

Jakie projekty można zgłaszać? Takie, które zakładają ogólnodostępność dla mieszkańców oraz są realizowane na gruntach gminnych. Mogą dotyczyć między innymi edukacji, kultury, sportu, rekreacji, komunikacji, ochrony środowiska, czy pomocy społecznej.

 

Wniosek jest prosty, trzeba jednak pamiętać o harmonogramie działań i liście poparcia – musi ją podpisać co najmniej 15 osób, które mieszkają w Krakowie. Wniosek wypełnia się na platformie: https://budzet.dialoguj.pl/

 

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: http://budzet.krakow.pl/

Olga Płuciennik

Olga Płuciennik

Mama pojedyncza, członkini białoprądnickiego MamaTonu
W wolnym czasie lubi jeździć na rowerze i poznawać historie miejsc i ludzi. Odkąd została mamą, działa społecznie, bo wierzy, że dzięki temu świat będzie lepszym miejscem do życia.

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Już w październiku 23. Międzynarodowe Targi... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Już w październiku 23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
Patronat CzasDzieci.pl

Już w październiku 23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

Trwają przygotowania do 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które każdego roku budzą ogromne zainteresowanie miłośników literatury z całego świata. Jesteście gotowi na literacką przygodę? Odwiedźcie EXPO Kraków w dniach 24-27 października. więcej »
Jak działa teatr? Cykl warsztatów wraca w nowym sezonie
Patronat CzasDzieci.pl

Jak działa teatr? Cykl warsztatów wraca w nowym sezonie

Jak wygląda teatr od strony kulis? Co się w nich dzieje na chwilę przed rozpoczęciem przedstawienia i podczas jego trwania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć podczas warsztatów ?Jak działa teatr??. więcej »
6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci

Kino Pod Baranami już po raz szósty zaprasza najmłodszych widzów na pokazy w ramach Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. więcej »
Już we wrześniu premiera Pchły Szachrajki w Teatrze Groteska!

Już we wrześniu premiera Pchły Szachrajki w Teatrze Groteska!

Pchła Szachrajka, spektakl muzyczny w reżyserii Anny Seniuk, to feeria kolorowych kostiumów, świetne pomysły na rekwizyty (fascynujące rurki z wyjedzonym z nich kremem czy słoniowe ciężkie nogi w postaci klockowatych koturnów, a także stolik na kółkach, który dzięki prostym zabiegom przejmuje różne funkcje) i po mistrzowsku wyśpiewane krótkie, rytmiczne wersy wiersza Jana Brzechwy. więcej »
Nowohuckie Centrum Kultury dla młodych - warto zainwestować w wolny czas

Nowohuckie Centrum Kultury dla młodych - warto zainwestować w wolny czas

Wśród wielu propozycji zajęć dla młodzieży znajdują się trzy nowości i cały zestaw sprawdzonych pomysłów na wolny czas. Warto, już od najmłodszych lat, rozwijać swoje talenty i sięgać po nieznane. więcej »
Nowy sezon w Nowohuckim Centrum Kultury

Nowy sezon w Nowohuckim Centrum Kultury

Na nowy sezon 2019/2020 przygotowaliśmy dla dzieci wiele atrakcyjnych propozycji. Są wśród nich znane i lubiane zajęcia z lat poprzednich oraz kilka nowości. więcej »
Bajkowa Jesień 2019 w Nowohuckim Centrum Kultury

Bajkowa Jesień 2019 w Nowohuckim Centrum Kultury

Proponowane przez nas przedstawienia to barwne, mądre i pełne ciepła historie dotyczące uniwersalnych prawd i pobudzające wyobraźnię młodych widzów. więcej »
Muzeum Inżynierii Miejskiej otwiera Strefę Kreatywności!
Patronat CzasDzieci.pl

Muzeum Inżynierii Miejskiej otwiera Strefę Kreatywności!

Już 17 września nastąpi otwarcie Strefy Kreatywności, czyli przestrzeni edukacyjnej Muzeum Inżynierii Miejskiej. więcej »
Bezpłatne kursy edukacyjne dla młodzieży organizowane przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Bezpłatne kursy edukacyjne dla młodzieży organizowane przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa

Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa oraz Muzeum Krakowa zapraszają młodzież szkolną do udziału w kursach edukacyjnych: Akademia młodego miłośnika Krakowa oraz Młodzieżowy Uniwersytet Krakowa. więcej »
Nie siedź w domu. Idź na wycieczkę - bezpłatne wycieczki PTTK po okolicach Krakowa

Nie siedź w domu. Idź na wycieczkę - bezpłatne wycieczki PTTK po okolicach Krakowa

Koło Grodzkie PTTK im. Ludomira Sawickiego w Krakowie od 1973 roku jest organizatorem akcji Nie siedź w domu. Idź na wycieczkę. Dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Województwa Małopolskiego wycieczki są bezpłatne więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wydarzenie Na Czasie!

Kombinat Kultury

Kombinat Kultury

Kombinat Kultury to różnorodny festiwal działań artystycznych i tygiel twórczych działań. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.  

Temat na Czasie

Dlaczego od 4. roku życia?

Dlaczego od 4. roku życia?

Warto, żeby dzieci się ruszały, rozwijały swoje zainteresowania, nabywały nowych umiejętności nie tyle nawet piłkarskich, ale takie społecznych, jak współpraca z innymi dziećmi, słuchanie...  

Nowinki

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  
Przeżyj uskrzydlające chwile w ogromnymi motylami

Przeżyj uskrzydlające chwile w ogromnymi motylami

Zapraszamy Was dzisiaj do rozpoczęcia przygody z motylami. Są to jedne z najpiękniejszych owadów. Zachwycają kolorami, rozpiętością...  

Temat na Czasie!

Teddy Eddie - Angielski dla dzieci

Ambitne i niebanalne zajęcia języka angielskiego dla dzieci? Poznaj metodę TEDDY EDDIE! Nauka odbywa się w formie zabawy w niewielkich grupach. Dzieci kochają dynamiczne lekcje, a rodzice doceniają bogaty program i rzetelne raporty o postępach.   

Czasopismo Na Czasie!

W domu z dzieckiem

Świat Baśnioboru1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019