Kraków » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują » Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompaniapowiększ

Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Czy gniewosz się na kogoś gniewa? Ssak to, gad czy inne licho? Czy jerzyki to małe jeże? A modraszek? Kim jest? Ktoś go widział?

 

Na takie pytania odpowiadali uczestnicy warsztatów przyrodniczych, które odbyły się w ubiegłą niedzielę w kawiarni „Cheder” na krakowskim Kazimierzu. Spotkanie prowadzili przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

 

Jako pierwszy przedstawiony został znany nam doskonale jeż, który w naszym mieście mieszka w parkach, lasach i ogrodach. Jeż zasypia na zimę, wtedy jego serce wykonuje jedynie 5 uderzeń na minutę zamiast średnio 200, a temperatura ciała spada z ok. 35°C do niespełna 4°C. Żywi się owadami, a nie jabłkami, z którymi jest kojarzony. Dorosły jeż jest dumnym posiadaczem 7000 kolców, a osesek ma ich zaledwie 100. Jeż ma słaby wzrok, ale za to czuły nos. Jeże, gdy wyczuwają niebezpieczeństwo zwijają się w kulkę i fukają. Jeśli znajdziemy małego jeża późną jesienią, zaopiekujmy się nim, ale dorosłych osobników nie zabierajmy do domu. Największym zagrożeniem jeży jest niestety człowiek, a dokładnie człowiek za kierownicą samochodu.

 

Jerzyk natomiast, to nie mały jeż napisany z błędem ortograficznym, ale maleńki, cwany ptaszek. Waży od 30 do 50 gram. Potrafi latać non stop np. cały rok. W locie zbiera pożywienie, materiał na gniazdo, krople deszczu, a nawet śpi. Lata z prędkością do 200 km/h na wysokości do 2,5 km. Przylatuje w kwietniu i zakłada gniazdo na wysokich budynkach lub w szczelinach skał. W mieście mieszka nawet na wieży kościelnej, więc nie bądźmy zaskoczeni, gdy zobaczymy jerzyki latające wokół Kościoła Mariackiego, bo najprawdopodobniej będą mieć tam swoje gniazda. Często bywa mylony z jaskółką, a nie powinien, bo nie jest z nią spokrewniony, a różni się od niej znacznie, ponieważ dorosły osobnik jerzyka jest czarny, a jaskółka ma biały brzuszek.

 

Z kolei modraszek, przepiękny niebieski motyl, zamieszkuje łąki pełne aromatycznych ziół, gęstych traw i kwitnących kwiatów. Upodobał sobie krakowski Zakrzówek, ale też Łąki Nowohuckie.

 

Innym latającym mieszkańcem Krakowa są nietoperze – co prawda, nie kojarzą się z naszym miastem, a jednak są ich mieszkańcami. Są ssakami i jedynym gatunkiem ssaków potrafiących latać. Mają bardzo słaby wzrok. Najczęściej śpią w jaskiniach czy na strychach, w dodatku głową w dół. W Krakowie, Smocza Jama to ich ulubione miejsce.

 

I w końcu przyszła pora na tytułowego gniewosza. Kim jest ów gniewosz? Dzieci dzielnie zgadywały. Padła nawet propozycja, że jest to tasiemiec. Otóż nie. Gniewosz to po prostu wąż w dodatku cudak jajożyworodny, bo wykluwa się z jaj, ale samica ich nie wysiaduje, ale bohatersko nosi z sobą. W Polsce występują 4 gatunki węży: gniewosz, zaskroniec, żmija zygzakowata i wąż Eskulapa. Jest jeszcze niejaki padalec, ale nie dajcie się zwieść, bo nie jest to wąż, ale beznoga jaszczurka. Gniewosz jest sąsiadem modraszka. Razem mieszkają na Zakrzówku.

 

Po solidnej dawce wiedzy teoretycznej wzmocnionej zdjęciami i filmami o poszczególnych zwierzętach, nastąpiła część praktyczna. Każdy uczestnik warsztatów został zaopatrzony w mapkę z naniesionymi miejscami, w których żyją nasi bohaterowie oraz foldery, które mogą też posłużyć jako inspiracja do odwiedzenia ciekawych przyrodniczo miejsc w Krakowie. Dzieci przygotowały własnoręcznie breloczki i magnesy na lodówkę z obrazkami omawianych zwierząt, a każde dziecko zostało odznaczone plakietką „Zielony Bohater Krakowa”.

 

Jestem przekonana, że wszystkie wykonane prace zajęły dumne miejsce w każdym domu, a wiedza dzieci oraz towarzyszących im rodziców wzbogaciła się o atrakcyjne miejsca na spacery, gdzie zapewne wkrótce się wybiorą i zupełnie inaczej będą spoglądać na otaczającą ich przyrodę.

Marta Tymowska-Malec

Marta Tymowska-Malec

mama 7-letniego Igora
Dumna posiadaczka 2 kotów. Miłośniczka podróży, dobrej kuchni, biegania. Rodzinny kaowiec. Jak nie śpi, to planuje podróże małe i duże. Jak śpi, to śni o podróżach. Autorka blogu poligon-blog.blogspot.com

Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Festiwal Teatrów Dla Dzieci 2017 - nasza relacja więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują
Happening Cracovia Danza - relacja

Happening Cracovia Danza - relacja

Tanecznym krokiem, wspólnie z przechodniami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Smoleńsk, Balet przywołał wiosnę, która trochę nieśmiało przedzierała się promieniami słońca przez chmury. więcej »
Baranki Dzieciom - nasza relacja!
Patronat CzasDzieci.pl

Baranki Dzieciom - nasza relacja!

Dzieci od 4 roku
Prawdziwe, studyjne kino to jednak ciągle magia. Szczerze wszystkim polecam niedzielny seans w Kinie pod Baranami – dla dzieci będzie on zabawny i przyjemny, a dla dorosłych stanie się nostalgiczną podróżą do przeszłości. więcej »
Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Czy gniewosz się na kogoś gniewa? Ssak to, gad czy inne licho? Czy jerzyki to małe jeże? A modraszek? Kim jest? Ktoś go widział? więcej »
Festiwal Teatrów Dla Dzieci 2017 - nasza relacja
Patronat CzasDzieci.pl

Festiwal Teatrów Dla Dzieci 2017 - nasza relacja

Nie ma zimy bez teatru! Od ponad dwudziestu lat w czasie zimowych ferii młodzi Krakowianie zasiadają na widowni Nowohuckiego Centrum Kultury. Tegoroczna edycja trwa od 30 stycznia do 10 lutego, a w programie prócz 10 przedstawień zaprezentowanych przez grupy teatralne z całej Polski więcej »
Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów
Patronat CzasDzieci.pl

Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów

Dzieci od 6 lat
Kim były Kasylda i Leonora? Jak odgaduje się ukryte hasła? Co mieściło się na starej mapie, a co oznaczały tajemnicze cyfry w notesie? My już wiemy, bo byliśmy na spacerze detektywistycznym z Fishką! więcej »
Sąsiedzkie świąteczne śpiewanie

Sąsiedzkie świąteczne śpiewanie

W przedświąteczną sobotę, 17 grudnia, w Klubie „Jędruś” w Nowej Hucie rodziny z dziećmi, młodzież i mieszkańcy Nowej Huty miały okazję posłuchać i zaśpiewać bożonarodzeniowe kolędy w języku bułgarskim, ukraińskim i polskim. więcej »
Zabierz dziecko do Starego Teatru - relacja
Patronat CzasDzieci.pl

Zabierz dziecko do Starego Teatru - relacja

Podczas gdy opiekunowie oglądali "Jasieńskiego", najmłodsi uczestniczyli w kreatywnych warsztatach w sali obok. Co się tam działo? Przeczytajcie naszą relację! więcej »
Warsztaty czekoladowe dla dzieci w Stopklatce

Warsztaty czekoladowe dla dzieci w Stopklatce

To najbardziej słodkie warsztaty w Krakowie! A pracom nad własną tabliczką czekoladą towarzyszą niezwykłe (i bardzo apetyczne!) opowieści. Przeczytajcie naszą relację! więcej »
Dinozaury na dużym ekranie
Patronat CzasDzieci.pl

Dinozaury na dużym ekranie

Jeśli późnym piątkowym popołudniem tłumy zmierzają w kierunku Kina Kijów, to znak, że zaraz zacznie się Małopolska Noc Naukowców! więcej »
Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016
Patronat CzasDzieci.pl

Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016

Portal czasdzieci.pl nie jest już maluchem po omacku stawiającym kroki, ale poważnym 10-latkiem, który wie, czego chce i kim chce zostać jak dorośnie. Za to Słoneczniki 2016 jest już liczącym się plebiscytem na najlepsze inicjatywy dla dzieci. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Temat na Czasie!

Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik. Wpakujmy do plecaka atlas ptaków lub drzew. Nie przygotowujmy...  

Temat na Czasie!

Boomerang to miejsce, w którym znajdziesz Twoje ulubione filmy rysunkowe, wideo i bezpłatne gry. Graj w gry ze swoimi ulubionymi postaciami z kanału Boomerang, takimi jak Scooby-Doo czy Tom i Jerry.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
Jak wychować kreatywne dziecko?

Jak wychować kreatywne dziecko?

Czasami ważniejszy, niż kolejne prestiżowe warsztaty jest wspólny czas. Zabierzmy dzieci na weekend pod namiot albo chociaż na piknik....  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jakich treści brakuje na portalu?
Porad dotyczących wychowania dzieci 0-2
Porad dotyczących wychowania dzieci 3 - 6
Porad dotyczących wychowania dzieci 7 - 9
Porad dotyczących wychowania dzieci 10 - 12
Porad dotyczących radzenia sobie z nastolatkami
Nie szukam tu porad dotyczących wychowania dzieci
Nie szukam w ogóle żadnych porad


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019