Kraków » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują » Autobusem do Afryki, czyli Globalny Piknik Rodzinny w Krakowie

Autobusem do Afryki, czyli Globalny Piknik Rodzinny w Krakowiepowiększ

Autobusem do Afryki, czyli Globalny Piknik Rodzinny w Krakowie

Datę 12 sierpnia 2012 miałem już od dawna zarezerwowaną w swoim kalendarzu. Jakiś czas temu przeczytałem o Parku Edukacji Rozwojowej i niezwykle spodobała mi się sama idea tego przedsięwzięcia, jak i sposób jego realizacji.

 

Park jest niestety nastawiony na warsztaty dla grup zorganizowanych i indywidualnie można go zwiedzać jedynie w weekendy w dość nietypowych godzinach (13-17 od kwietnia do listopada). Piknik rodzinny był więc dla mnie okazją, aby wreszcie zobaczyć na własne oczy teren Parku.


W niedzielę uprzedziłem swoją 3-letnią córkę, że po południu wybieramy się do Afryki. Przyjęła to bez zdziwienia, tak samo jak i fakt, że na inny kontynent udajemy się autobusem linii 128. Miałem trochę obaw, czy uda nam się bez problemu odnaleźć park, gdyż wybieraliśmy się tam pierwszy raz a i tereny, gdzie jest położony, to dla mnie terra incognita. Na szczęście od razu po wyjściu z autobusu dobiega nas odgłos bębnów, co pozwala nam z miejsca wczuć się w atmosferę oraz wskazuje drogę. Niestety do opisu pogody można by użyć każdego innego określenia niż "afrykańska", a jeśli już, to raczej nie z sawanny, lecz z najbardziej deszczowych lasów równikowych. Salezjański Wolontariat Misyjny MŁODZI ŚWIATU, który organizuje piknik, ma jednak chyba poparcie tam na górze: wraz z przekroczeniem bramy parku deszcz przestaje padać i zaczyna nieśmiało wychodzić słońce.


Od razu wita nas ogromna figura słonia w stojącego obok chat afrykańskiej wioski. Rozglądamy się po ogromnym terenie parku: jego centralnym punktem jest gigantyczna mapa wszystkich kontynentów ułożona z kostki brukowej (w trakcie pikniku posłużyła do gry "Podróż dookoła świata"). Obok poszczególnych kontynentów znajdują się pomieszczenia mieszkalne charakterystyczne dla danej części globu: wspomniana już afrykańska wioska, andyjska kamienna chata, indiańskie wigwamy, igloo, mongolska jurta i papuaski dom na palach.


Zwiedzanie zaczynamy od andyjskiej chatki, przeprawiając się z Europy na Grenlandię za pomocą drewnianego mostu, a później (to już łatwizna) wykonując jeden mały skok do Kanady. Przed chatą dumnie spogląda na nas figura lamy naturalnych rozmiarów. Córka domaga się, aby posadzić ją na grzbiecie i w ten oto sposób podziwianie panoramy parku z wysokości lamy stanie się lejtmotywem naszej wizyty (wracaliśmy tam czterokrotnie). W chacie (jak i domkach w innych rejonów świata) znajdują się przedmioty używane na co dzień przez mieszkańców danego kontynentu i informacje o ich życiu.

 

Odwiedzamy po kolei indiański wigwam, obok którego można nauczyć się strzelać z łuku, jak najbardziej żywego osiołka, który chętnie korzysta z naszego poczęstunku, eskimoskie igloo, gdzie można ułożyć się na posłaniu z futer i mongolską jurtę strzeżoną przez figurę wielbłąda. Nad całym parkiem góruje małe wzniesienie, na którym zbudowano replikę wiszącego mostu. Choć jest on zawieszony mniej więcej metr nad ziemią, to wrażenie jest niesamowite – nie wyobrażam sobie, żebym skorzystał z takiego mostu, mając pod sobą kilkusetmetrową przepaść. Odwiedzamy jeszcze jedno pomieszczenie, gdzie znajdują się wiernie odtworzone slumsy. Ma się tam odbyć gra symulacyjna "Streetworkerzy", pokazująca, jak wygląda życie w nędzy w różnych częściach świata. Bardzo ciekawe i pouczające, ale chyba jeszcze nie czas na tę wiedzę dla 3-letniego dziecka.


Oficjalnie rozpoczyna się piknik, ze sceny oprócz zaproszenia do udanej zabawy dobiegają nas bardzo mądre słowa o tym, aby skorzystać z uczestnictwa w pikniku i przekonać się, jak dużo mamy w porównaniu z wieloma ludźmi z innych części świata.


Po części oficjalnej na scenę wchodzi Ricky Lion prowadzący zajęcia z "bębnowania", jak to jak zwykle uroczo określiła moja córka. Prowadzący po krótkiej prezentacji różnych instrumentów przechodzi do głównego punktu programu, czyli wesołego i rytmicznego walenia w różnej wielkości bębny, na co czeka spora grupka dzieci zgromadzonych pod sceną. Podczas warsztatów oprócz tego, jak utrzymać równy rytm, dowiadujemy się również, że dźwięki można… zobaczyć: Ricky Lion co chwila polewa dwa ogromne bębny wodą, a przy każdym uderzeniu wzbija się z nich w rytm muzyki fontanna drobnych kropelek! Po pierwszej fascynacji możliwością swobodnego walenia w bęben, Maja szybko się nudzi i z żalem muszę opuścić warsztaty, aby udać się pod igloo, gdzie wolontariusze malują dzieciom twarze. Zanim uda mi się wrócić pod scenę mija kilkanaście minut, które, co stwierdzam z niemałym zdziwieniem, moje dziecko potrafi cierpliwie spędzić w jednym miejscu.


Warsztaty muzyczne kończą się szalonym tańcem w rytm "Waka, Waka" Shakiry i wesołym korowodem dookoła parku, oczywiście w rytm bębnów. My w międzyczasie idziemy do sklepiku z pamiątkami. Coś mi tutaj nie pasuje, zastanawiam się, co i po chwili dochodzę do wniosku, że wszystkie rzeczy tutaj, od drobiazgów stylizowanych na folklor danego kontynentu, przez gry edukacyjne, po rzeźby, są ŁADNE. Przyzwyczajony do koszmarnej brzydoty wszelkich pamiątek sprzedawanych na straganach podczas różnych imprez, przeżywam pozytywny szok. Razem z córką wybieramy drewnianą piszczałkę, co było krokiem dość nierozważnym, biorąc pod uwagę, że jej dźwięk będzie mi towarzyszył podczas dalszego zwiedzania, drogi do domu oraz pisania niniejszej relacji.


W oczekiwaniu na dalsze atrakcje kupujemy los na loterii, z której zysk jest przeznaczony na misje i kosztujemy smakołyków przygotowanych przez organizatorów. Niestety nie było nam dane obejrzenie dalszych punktów programu. Nad park nadciągnęły ciemne chmury i początkowo drobny deszcz przerodził się w oberwanie chmury połączone z gradobiciem, skutkując małym potopem, co poniekąd wpisało się w przesłanie całej imprezy. Chcąc, nie chcąc, musieliśmy wracać do domu i ten oto sposób ominęły nas m.in. warsztaty z robienia czekolady, nauka jednego z języków afrykańskich i koncert niezwykle cenionego przeze mnie De Press.


Nasza recenzja w skrócie? Fascynujące miejsce, niezwykła, wspaniała i bardzo mądra impreza.


Ryszard Kapusta


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Happening Cracovia Danza - relacja więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne » Rodzice relacjonują
Happening Cracovia Danza - relacja

Happening Cracovia Danza - relacja

Tanecznym krokiem, wspólnie z przechodniami i uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. Smoleńsk, Balet przywołał wiosnę, która trochę nieśmiało przedzierała się promieniami słońca przez chmury. więcej »
Baranki Dzieciom - nasza relacja!
Patronat CzasDzieci.pl

Baranki Dzieciom - nasza relacja!

Dzieci od 4 roku
Prawdziwe, studyjne kino to jednak ciągle magia. Szczerze wszystkim polecam niedzielny seans w Kinie pod Baranami – dla dzieci będzie on zabawny i przyjemny, a dla dorosłych stanie się nostalgiczną podróżą do przeszłości. więcej »
Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Zwierzęta w Krakowie, czyli jeże, jerzyki i kompania

Czy gniewosz się na kogoś gniewa? Ssak to, gad czy inne licho? Czy jerzyki to małe jeże? A modraszek? Kim jest? Ktoś go widział? więcej »
Festiwal Teatrów Dla Dzieci 2017 - nasza relacja
Patronat CzasDzieci.pl

Festiwal Teatrów Dla Dzieci 2017 - nasza relacja

Nie ma zimy bez teatru! Od ponad dwudziestu lat w czasie zimowych ferii młodzi Krakowianie zasiadają na widowni Nowohuckiego Centrum Kultury. Tegoroczna edycja trwa od 30 stycznia do 10 lutego, a w programie prócz 10 przedstawień zaprezentowanych przez grupy teatralne z całej Polski więcej »
Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów
Patronat CzasDzieci.pl

Poskramiacze tajemnic, czyli mali detektywi na tropie duchów

Dzieci od 6 lat
Kim były Kasylda i Leonora? Jak odgaduje się ukryte hasła? Co mieściło się na starej mapie, a co oznaczały tajemnicze cyfry w notesie? My już wiemy, bo byliśmy na spacerze detektywistycznym z Fishką! więcej »
Sąsiedzkie świąteczne śpiewanie

Sąsiedzkie świąteczne śpiewanie

W przedświąteczną sobotę, 17 grudnia, w Klubie „Jędruś” w Nowej Hucie rodziny z dziećmi, młodzież i mieszkańcy Nowej Huty miały okazję posłuchać i zaśpiewać bożonarodzeniowe kolędy w języku bułgarskim, ukraińskim i polskim. więcej »
Zabierz dziecko do Starego Teatru - relacja
Patronat CzasDzieci.pl

Zabierz dziecko do Starego Teatru - relacja

Podczas gdy opiekunowie oglądali "Jasieńskiego", najmłodsi uczestniczyli w kreatywnych warsztatach w sali obok. Co się tam działo? Przeczytajcie naszą relację! więcej »
Warsztaty czekoladowe dla dzieci w Stopklatce

Warsztaty czekoladowe dla dzieci w Stopklatce

To najbardziej słodkie warsztaty w Krakowie! A pracom nad własną tabliczką czekoladą towarzyszą niezwykłe (i bardzo apetyczne!) opowieści. Przeczytajcie naszą relację! więcej »
Dinozaury na dużym ekranie
Patronat CzasDzieci.pl

Dinozaury na dużym ekranie

Jeśli późnym piątkowym popołudniem tłumy zmierzają w kierunku Kina Kijów, to znak, że zaraz zacznie się Małopolska Noc Naukowców! więcej »
Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016
Patronat CzasDzieci.pl

Jubileusz 10-lecia CzasDzieci.pl i Gala wręczenia nagród Słoneczniki 2016

Portal czasdzieci.pl nie jest już maluchem po omacku stawiającym kroki, ale poważnym 10-latkiem, który wie, czego chce i kim chce zostać jak dorośnie. Za to Słoneczniki 2016 jest już liczącym się plebiscytem na najlepsze inicjatywy dla dzieci. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
10 najlepszych wodnych zabaw na lato

10 najlepszych wodnych zabaw na lato

Mamy dla Was pomysły zabaw do wykorzystania w ogrodzie, na plaży, w lesie na działce. Z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi.  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

Konkurs na Czasie

Podzielcie się z nami swoimi sposobami na "rodzicielskie problemy" i weźcie udział w naszym konkursie "Złote rady dla młodych rodziców"! Do wygrania zestaw herbatek ziołowych Herbi Baby by Premium...  

Słoneczniki 2019 - II etap - Głosowanie!

Drodzy Rodzice! Zgłosiliście wiele wspaniałych, twórczych i rozwojowych Inicjatyw dla dzieci. Teraz pora wybrać te najlepsze z najlepszych!  

W domu z dzieckiem

Oglądaj, baw się i śmiej1 Świat Baśnioboru1 Uczucia Gucia1 Gry Nasza Księgarnia1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego powinno być więcej na portalu ?
Rozrywki dla dzieci on line
Rozrywki dla rodziców on line
Konkursów z nagrodami dla dzieci
Konkursów z nagrodami dla mam
Konkursów z nagrodami dla tatusiów
Inspiracji plastycznych dla dzieci
Żadne z powyższych mnie nie interesują. Szukam tu informacji nie rozrywki.


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019