Kraków

Biblioteka Kraków przyciąga najmłodszego czytelnika

Biblioteka Kraków przyciąga najmłodszego czytelnika

Karta biblioteczna dla noworodka, Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci, możliwość bezpłatnego ściągnięcia e-booków z lekturami szkolnymi czy warsztaty dla szkół i przedszkoli -  w taki sposób Biblioteka Kraków promuje czytelnictwo wśród najmłodszych. W naszej galerii obejrzycie zdjęcia z poszczególnych Filii i dowiecie się więcej o działalności Biblioteki skierowanej właśnie do dzieci i młodzieży. Sprawdźcie, co może zainteresować wasze pociechy.

 

 

 

1/9
1/9

Kącik malucha

 

W większości* Filii znajdziecie wydzielone i pięknie zaaranżowane (zobaczcie całą naszą galerię!) kąciki malucha. Niskie regały umożliwiają samodzielny wybór książki. Miękkie siedziska, stoliki z materiałami plastycznymi zachęcają do spędzenia tutaj czasu. Oferta dziecięcych książek, audiobooków czy gier jest bardzo szeroka, jest także nieustannie poszerzana.

 

* Wyjątkami są Filie 1 (ul. Dietla 80/82), 3 (Masarska 14) i 25 (Fałata 2), w których nie ma księgozbioru dziecięcego oraz Filie: 5 (Lubomirskiego 7a), 29 (ul. Praska 52), 38 (Walerego Sławka 10), 43 (Jasińskiego 32), które posiadają księgozbiory dla dzieci i młodzieży, ale nie ma  w nich kącika malucha.

 

Na zdjęciu Filia 14, ul. Ugorek 14 (fot. Biblioteka Kraków)

2/9
2/9

Wolne Lektury

 

Uczniowie mają możliwość bezpłatnego ściągnięcia lektur szkolnych w formie e-booka na swoje urządzenie. Wolne Lektury to internetowa biblioteka fundacji Nowoczesna Polska. W jej zasobach znajdują się dzieła klasyczne, lektury szkolne oraz audiobooki. Każdy z utworów został profesjonalnie opracowany i opatrzony przypisami.

 

Na zdjęciu Filia nr 16, ul. Radzikowskiego 29 (fot. Biblioteka Kraków)

3/9
3/9

Dyskusujny Klub Książki dla Dzieci

 

Nie wszyscy wiedzą, że Dyskusyjne Kluby Książki prowadzone są także dla dzieci. Biblioteka Kraków umożliwia takie spotkania w trzech Filiach: 15 (ul. Dobrego Pasterza 100), 48 (os. Bohaterów Września 26) i 49 (os. Tysiąclecia 42). Uczestnicy spotykają się raz w miesiącu, dyskutują na temat przeczytanych książek, poznają nowości  wydawnicze. To również szansa na nawiązanie znajomości.

 

Na zdjęciu Filia nr 16, ul. Radzikowskiego 29 (fot. Biblioteka Kraków)

4/9
4/9

Wydarzenia

 

Biblioteka Kraków proponuje też liczne wydarzenia skierowane do dzieci. W trzech Filiach: 20 (ul. Opolska 37), 45 (ul. Teligi 24) i 56 (os. Zgody 7) odbywają się spotkania w ramach Klubu Słuchającego Malucha – uczestniczą w nich dzieci w wieku do 6 roku życia wraz z rodzicami lub  dziadkami. Czytaniu książek, pod merytoryczną opieką bibliotekarza, towarzyszą wspólna zabawa i zajęcia plastyczne. Sprawdzajcie też kalendarium biblioteki.

 

Na zdjęciu Filia 18, ul. Siemaszki 31 (fot. Biblioteka Kraków)
 

5/9
5/9

Karta biblioteczna dla noworodka

 

Karta biblioteczna jest częścią „Krakowskiej wyprawki” przygotowanej przez Urząd Miasta Krakowa. Dzięki niej rodzic może zapisać dziecko do Biblioteki Kraków i wypożyczać książki we wszystkich filiach – wystarczy zgłosić się z kartą do jednej z filii, wypełnić kartę zobowiązania oraz okazać ważny dokument zawierający zdjęcie i PESEL. Biblioteka opracowała także specjalny zestaw książek dla rodziców i dzieci. Cel akcji to promocja czytelnictwa wśród najmłodszych. Rodzice, którzy czytają dziecku wspierają jego rozwój emocjonalny i percepcyjny.

 

Na zdjęciu Filia 18, ul. Siemaszki 31 (fot. Biblioteka Kraków)

6/9
6/9

Gry planszowe, audiobooki, prasa

 

Biblioteka prenumeruje także liczne czasopisma dziecięce i młodzieżowe. W ofercie znajdziecie między innymi takie pozycje jak: Mały Artysta, Kumpel czy Lego Friends.  W kilkunastu filiach Biblioteki możecie wypożyczyć audiobooki dla dzieci i młodzieży. Kolekcje są systematycznie wzbogacane o nowe tytuły. W kilku Filiach skorzystać możecie z zyskujących w ostatnim czasie na popularności gier planszowych, w tym licznych edukacyjnych.

 

Na zdjęciu Filia 50, os. Kościuszkowskie 5 (fot. Biblioteka Kraków)

 

 

7/9
7/9

Dla przedszkoli

 

Biblioteka Kraków swoją ofertę kieruje także do szkół i przedszkoli. Przedszkolaki skorzystać mogą z lekcji bibliotecznej, podczas której mają okazję poznać bibliotekę, jej zbiory i zasady korzystania oraz dowiedzieć się, jaką wiedzę można zdobyć czytając książki. Maluchom z przedszkoli Biblioteka oferuje też warsztaty ekologiczne. Dzieci poznają zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, racjonalnego gospodarowania odpadami, segregacji odpadów, recyklingu, możliwości ponownego wykorzystania surowców wtórnych.

 

Na zdjęciu Filia 50, os. Kościuszkowskie 5 (fot. Biblioteka Kraków)

 

8/9
8/9

Dla szkół

 

Uczniowie szkół podstawowych podobnie jak przedszkolaki mogą skorzystać z lekcji bibliotecznej czy warsztatów ekologicznych.

 

Ponadto mają możliwość wzięcia udziału w zajęciach regionalnych na temat historii regionu i poznać ciekawostki, zasoby Bibliografii Regionalnej, Dokumenty Życia Społecznego czy interesujące zbiory na temat historii miasta oraz regionu.  Do uczniów szkół podstawowych skierowane są także warsztaty edukacyjne dotyczące bezpiecznego, odpowiedzialnego i świadomego korzystania z nowoczesnych technologii.

 

Na zdjęciu Filia 53, os. Stalowe 12 (fot. Biblioteka Kraków)

9/9
9/9

Dla mamy z wózkiem

 

Warto dodać, że aż do 20 Filii Biblioteki bez problemu wjedziecie wózkiem – są one usytuowane na parterze.  W Bibliotece Głównej (ul. Powroźnicza 2) oraz w Filii nr 16 (ul. Radzikowskiego 29) znajduje się przewijak, a w tej ostatniej także miejsce dla karmiącej mamy.

 

Na zdjęciu Filia 53, os. Stalowe 12 (fot. Biblioteka Kraków)

 

Wioleta Dyrcz

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć