Kraków

Z przyrodą na ty! Top 7. inicjatyw, które pozwolą dziecku lepiej zrozumieć naturę

Z przyrodą na ty! Top 7. inicjatyw, które pozwolą dziecku lepiej zrozumieć naturę

Czy na sali są mali przyrodnicy? Miłośnicy zwierząt? Niestrudzeni tropiciele kropek na biedronkach? Kolekcjonerzy patyczków, kamyków i kasztanów? 

 

Znajomość praw natury i wrażliwość ekologiczna to sprawy nie do przecenie i dziś i w przyszłości dziecka. Dlatego rozwijajmy u dzieci inteligencję przyrodniczą, bo to lepsze rozumienie świata i otoczenia, a także - co najważniejsze - lekcja szacunku wobec wszystkich istot żywych!

 

Gdzie rozwijać inteligencję przyrodniczą w Krakowie? Kliknijcie w obrazek, aby poznać szczegóły.

 

1/7
1/7

Etnokalendarz

Klub Latających Podróżników

Muzeum Etnograficzne w terenie - warsztaty w Ogrodzie Zabaw

Organizator: Muzeum Etnograficzne w Krakowie

 

ZWYCIĘZCA w kategorii PRZYRODA Słoneczniki 2016

 

Uzasadnienie Jury: Za wieloletnie już działania uwrażliwiające dzieci i młodzież na najbliższe lokalne otoczenie, przyrodę, środowisko naturalne, kulturę i tradycję.  Za wysoką jakość proponowanych działań edukacyjnych, rozwój nowych inicjatyw i propozycji odpowiadających potrzebom i zainteresowaniom najmłodszych odbiorców, otwarcie się na zainteresowania i problemy dzieci niepełnosprawnych.

2/7
2/7

Ogólnopolskie Dni Owada
Organizator: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

 

Nagroda Rodziców Słoneczniki 2016 w kategorii PRZYRODA

 

Pierwowzorem Dni Owada był doroczny festiwal Bug’s bowl w Lafayette w USA, który cieszy się tam dużą popularnością. W 1998 roku, w czasie pobytu na Uniwersytecie Purdue, prof. Kazimierz Wiech nawiązał kontakt z prof. Tomem Turpinem, organizatorem tamtejszej imprezy. Wkrótce przeniósł ideę popularyzacji entomologii do Krakowa. Jak widać - udało się to koncertowo!

 

XVI edycja imprezy uwielbianej przez dużych i małych odbyła się pod hasłem „Bo z owadami nigdy nie wie się”. 

3/7
3/7

Małopolska Noc Naukowców
Organizator: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

 

Warsztaty, eksperymenty, pokazy laboratoryjne, demonstracje, spotkania z naukowcami, konkursy, gry, pokazy filmowe, imprezy towarzyszące. A wszystko to w jedną noc. Wszystkie te działania mają przybliżyć pracę naukowców, pozwolają też wspólnie śmiać się i bawić, a dla wielu młodych ludzi być może staną się zachętą do wybrania kariery naukowej?

4/7
4/7

Grządka Sztuki
Organizator: Osiedlowy Klub Kultury Przewóz

 

Autorski cykl zajęć przygotowany przez Joanna Tworzy. Na Grządce Sztuki rosną kwiaty malowane akwarelą, mlecze malują, a truskawki inspirują! Trudno zamknąć te zajęcia w sztywne ramy: czy to plastyka, ogrodnictwo, albo sensoryka? Może po prostu: spełnienie marzeń o własnym kawałku ziemi i zjedzeniu pomidora wyhodowanego na nim? W czasach, gdy dzieci często wiedzą więcej o lasach tropikalnych niż własnym podwórku- zaglądamy pod ziemię, wąchamy to, co pachnie lub nie, szukamy dźwięków i smaków natury. Malujemy naturę i naturą, rzeźbimy, zaplatamy, dajemy się ponieść swobodnej ekspresji

5/7
5/7

Rodzinne Wędrówki
Organizator: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży


Rodzinne Wędrówki to projekt dla miłośników spacerów, piękna przyrody i niesamowitych widoków. Podczas wycieczek rodziny wspólnie odkrywają piękne okolice Krakowa oraz zapomniane zakątki naszego miasta. W ramach spaceru można spodziewać się i trochę historii i ciekawostek przyrodniczych, zdrowego zmęczenia, do tego konkurencje rodzinne, wspólne malowanie, poznawanie ziół. Krótko mówiąc: wspaniałe spędzenie wolnego czasu!

6/7
6/7

Warsztaty chemiczne dla dzieci
Organizator: ChemicAl world

 

ChemicAl world o sobie: Co zrobić, aby przemienić się w Młodego Naukowca? W laboratorium fartuch i rękawiczki to podstawa... a to dopiero początek! Na naszych warsztatach każdy z Młodych Chemików otrzymuje swój zestaw szkła laboratoryjnego i wspólnie wykonujemy proste i bezpieczne doświadczenia, które zarazem bawią i uczą.

7/7
7/7

Obozy i półkolonie dla dzieci i młodzieży
Organizator: Pracownia Arete

 

Pracownia Arete o obozach: Od początku istnienia pracowni z sukcesami organizujemy obozy i pólkolonie. Od początku wyróżniamy się na tle innych organizatorów wybierając, jako temat przewodni, książki. To one stają się dla nas inspiracją do tworzenia zabaw, gier terenowych, wypraw i warsztatów. W czasie pólkolonii zamieniliśmy pracownię w Śródziemie, zimą 2014 roku wędrowaliśmy śladami Tobiego, odczytując pozostawione przez niego wiadomości wielkości liścia brzozy. Latem 2013 roku wraz z Bastianem i Atreju, bohaterami "Nie kończacej się historii" ratowaliśmy Fantazjanę, zbierając zioła, strzelając z luku i budując szałasy. Latem 2014 roku zainspirowani "Wakacjami z duchami" organizowaliśmy nocne widowiska z duchami, śledziliśmy tajemniczego złodzieja obrazu, zakladaliśmy pułapki i ujawnialiśmy odciski palców. A przy tym zawsze tworzyliśmy coś z niczego, ucząc się i poznając nowe techniki plastyczne. Nasze obozy odbywają się zawsze w miejscach niezwykłych i pięknych, z dala od cywilizacji. W starych drewnianych domach w gospodarstwach agroturystycznych, tuż pod lasem, tuż nad rzeką albo w dworze, w zabytkowym 6 hektarowym parku ze stadniną koni. Jeśli chcecie Państwo wysłać Dziecko na Taki własnie obóz - zapraszamy.

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć