Kraków

TOP 10 miejsc na spacer z rodziną w górach

Według synoptyków jesień w tym roku ma przynieść duże opady deszczu i niskie temperatury. Czy to jest jednak powód, żeby siedzieć z dziećmi w domu i plany na górskie wycieczki odkładać aż do wiosny?

 

Trudno oprzeć się tajemniczości i pięknie gór w czasie deszczu. Niezwykłym zjawiskiem są unoszące się nad drzewami mgły. Spacer w pozbawionej słońca pogodzie ma też inny atut – na szlaku trudno spotkać przypadkowych ludzi. Schroniska nie są zatłoczone i nie trzeba długo stać w kolejce do jadalni. Żadnych turystów w klapkach czy robiących sobie selfie na szlaku.

 

 

Wybierając się w góry w deszczu, trzeba przede wszystkim szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. Buty z antypoślizgową podeszwą to podstawa. Należy również dokładnie przemyśleć trasę. Im bardziej odsłonięta przestrzeń, tym bardziej zrobi się nieprzyjemnie, mokro i wietrznie. Nie zapomnij również o jesiennym wysypie kleszczy (sprawdź jak się chronić przed kleszczami). Warto również zwiedzić takie zakamarki gór, w które nie wybralibyśmy się podczas ładnej pogody. Proponujemy kilka z nich:

 

1. Tatry: Dolina Gąsienicowa

 

Miejsce w Tatrach, które uchodzi za najbardziej zagospodarowaną tatrzańską dolinę m.in. ze względu na ilość miejsc noclegowych i kilometry szlaków. Leżące tutaj Stawy Gąsienicowe w czasie deszczu wyglądają jeszcze bardziej tajemniczo niż podczas ładnej pogody. Dzieci będą zachwycone.

 

2. Tatry: Kasprowy Wierch i Gubałówka

 

Wiele osób zdobywa te szczyty w czasie ładnej pogody, ale czy ktoś był tam podczas deszczu? Zamglone wierzchołki i wrażenie bujania w obłokach może powodować niezwykłe doznania. W te miejsca można wyjechać kolejką, dlatego tym bezpieczniej wybrać je podczas kiepskiej pogody. Po dotarciu na samą górę można pobyć przez chwilę w samotności, delektując się ciszą.

 

 

3. Beskid Mały: Czupel

 

Jak często odwiedzacie Beskid Mały? Jest to ciekawa alternatywa, szczególnie dla osób, które ze względu na niepewną pogodę odrzucają Tatry. Czupel ma co prawda jedynie 930 metrów i w porównaniu do wysokich szczytów Tatr może wydawać się niewielki. Jego urok polega jednak w dużej mierze na zalesionym szlaku. Dominuje tutaj buk z domieszką świerka, występuje rzadka naparstnica purpurowa i gatunek chrząszcza – biegacz pomarszczony.

 

4. Bieszczady: Połonina Wetlińska

 

Położona w Bieszczadach połonina jest popularna wśród turystów, bo w żadnych innych polskich górach nie występuje pasmo połonin. Poza tym, aby ją zdobyć, wystarczy tylko godzina. Miejsce jest polecane do odwiedzin w czasie jesieni, gdyż na szczycie zachodzi wówczas zjawisko inwersji. Polega ono na zwiększeniu widoczności nawet do 200 km. Dobrym puntem obserwacyjnym jest „Chatka Puchatka”, schronisko znajdujące się na szczycie Połoniny. Przy odrobinie szczęścia można z niej dostrzec Tatry.

 

5. Cisna – Przysłup

 

Trasa z Cisnej do Jasła i Przysłupia jest krótka i niewymagająca dużej kondycji. W sam raz nadaje się na niedzielny spacer z całą rodziną. Na drodze do zdobycia szczytu Jasła jest jeszcze Małe Jasło (1097 m. n. p. m) i Szczawnik (1098 m.n.p.m.).

 

 

6. Gorce: Lubań

 

Wycieczka w Gorce sprawdza się przede wszystkim wtedy, kiedy ze względu na złą pogodę nie są dostępne wysokie partie Tatr. Lubań jest mocno zalesiony, ma dwa wierzchołki. Jeden z nich, Średni Groń, jest pozbawiony widoków i porośnięty lasem. Pomiędzy wierzchołkami znajduje się hala widokowa, czyli punkt widokowy na Pieniny, Beskidy i Tatry.

 

7. Beskid Niski: Krynica-Hańczowa

 

Krynica wchodzi w skład wachlarza górskich uzdrowisk. To stąd rozpoczynają się najciekawsze w Beskidzie Niskim trasy wycieczkowe. Po około dwóch godzinach od startu i przejściu przez Mochnaczkę, można znaleźć się wśród najwyższych szczytów pasma. W Mochnacze można poznać fragment kultury łemkowskiej – postawione przez Łemków drewniane krzyże i cerkwie.

 

8. Tatry: Gęsia Szyja

 

Do tego miejsca zmierzamy od przystanku na Wierchu Porońcu. Później ok 45 minut idziemy na Rusinową polanę. Szlak jest zaliczany do prostych, w dużej mierze prowadzi lasem. Przedzierając się przez niego, od czasu do czasu można zobaczyć szczyty np. Tatry Bielskie i Wysokie. Na Rusinowej Polanie można odpocząć z całą rodziną. Znajduje się tam wiele ławek i stolików, a także bacówka z ciepłymi oscypkami. Na Gęsią Szyję wchodzimy nadal zalesionym szlakiem po szerokich schodach.

 

 

9. Gorce: Turbacz

 

Turbacz to jeden z najpopularniejszych celów turystów górskich. Trasa nie wymaga dużej kondycji, w wielu miejscach prowadzi przez zadrzewiony szlak. Na drodze prowadzącej na szczyt jest Polana Rusnakowa. W górnej części polany znajduje się Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców, nazywana także Kaplicą Papieską. Wybudowana została w 1979 roku z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. W kaplicy znajduje się rzeźba Bogurodzicy, a nad nią trzy hełmy różnych formacji armii polskiej. Od maja do października codziennie odbywają się tutaj msze.

 

10. Małe Pieniny: Palenica

 

Na liczący zaledwie 722 m.n.p.m. szczyt w Szczawnicy można dostać się wyciągiem krzesełkowym, a później zjeść ciepły obiad w schronisku „Groń”. Z tej opcji można szczególnie skorzystać podczas deszczowej pogody i chęci spędzenia czasu na świeżym powietrzu z rodziną.

 

/materiały nadesłane/

 

Zobacz również: 

 

>> 6 POMYSŁÓW NA JEDNODNIOWE WYCIECZKI W OKOLICE KRAKOWA

 

>> 6 darmowych aplikacji, których nie powinno zabraknąć w twoim smartfonie nim wyjdziesz z domu

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć