Artykuły

Pierwsze dni dziecka w przedszkolu i szkole - jak oswoić lęk?

Obawa przed nowym otoczeniem, grupą społeczną, rozstaniem z opiekunem jest zupełnie normalnym elementem zmiany, jaką przechodzą dzieci rozpoczynając naukę w przedszkolu lub szkole. Lęk o lekkim nasileniu nie powinien nas specjalnie niepokoić. Przystosowanie się do nowego środowiska wymaga czasu i dojrzałości poznawczej, społecznej, a przede wszystkim emocjonalnej. W  tym trudnym okresie ogromnie ważna jest obecność cierpliwego i uważnego dorosłego, który nazwie przeżywane przez dziecko emocje, urealni je, wytłumaczy, dlaczego się pojawiły, a także swoim przykładem pokaże, jak bardzo normalne jest to, co czuje.

 


Jak więc ułatwić dziecku adaptację do warunków przedszkola czy szkoły? Warto rozpocząć od wspólnych zajęć na terenie placówki edukacyjnej, do której pójdzie nasze dziecko. Takie spotkania, regularne, trwające zazwyczaj kilka godzin, organizowane są przez nauczycieli w czerwcu lub sierpniu. To znakomita okazja by zobaczyć nowe miejsce, salę, plac zabaw i wszystkie zabawki oraz zawrzeć pierwsze znajomości z innymi dziećmi, ich rodzicami i nauczycielami. Nic tak bardzo nie zachęca dzieci do zajęć, jak perspektywa super zabawy z fajnym kolegą.


Szkoły i przedszkola polecają rodzicom zakup wyprawki, w skład której wchodzą przybory pisarskie, plastyczne, książki i karty pracy. Wspólna wyprawa z dzieckiem po zakupy to dobry sposób na wzmocnienie jego zaangażowania i chęci do wspólnej nauki z innymi dziećmi. Pierwszy piórnik, plecak i worek na kapcie to dla małego człowieka okazja by zaprezentować siebie – tego, jaki jest i co lubi. Pozwólmy dziecku wybierać, a potem oglądać tę wyprawkę tyle razy, ile tylko będzie chciało. Niech cieszy się nowością i pierwszym tak poważnym doświadczeniem w swoim życiu.

 


Nie zapominajmy o dzieleniu się własnymi doświadczeniami. Jak to było pierwszego dnia szkoły? Wielu z dorosłych żywo pamięta ten dzień. Opowiedzmy swoim dzieciom o ekscytacji, oczekiwaniu, ciekawości, a wreszcie wielkiej radości, gdy nadszedł pierwszy września. Nie bójmy się mówić również o swoich zmartwieniach, jeśli widzimy, że nasze dziecko również ich doświadcza. Urealnijmy to doświadczenie. Powiedzmy: „Widzę, że się martwisz. Zmartwienia przed pierwszym dniem w szkole są normalne. Każde dziecko zastanawia się jak to będzie…”. Pokażmy małemu człowiekowi, że w tej sytuacji nie jest sam. Otoczony jest bowiem przez życzliwych i uważnych dorosłych, oraz rówieśników, którzy tak jak i on, mają swoje obawy i ciekawości.


Dla tych dzieci, którym rozstanie przychodzi szczególnie trudno, które są bardziej wrażliwe i lękliwe w sytuacjach nowych i zupełnie nieznanych, dobrym pomysłem może się okazać zabawa w przedszkole. Rodzic i dziecko kolejno odgrywają role nauczyciela i przedszkolaka. W ten sposób można również przećwiczyć umiejętności samoobsługowe, leżakowanie czy uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych (w tym zadawanie pytań). Zabranie ze sobą do plecaczka przyjaciela – pluszaka albo innej ukochanej zabawki – to też sposób, by ułatwić dziecku czas przejścia z otoczenia w pełni znanego do zupełnie nowego.

 


Rady dla Rodziców:

 • W szatni żegnajcie się krótko. Powiedzcie: „Kocham cię. Miłego dnia i dobrej zabawy.” Długie pożegnania w szatni są bardzo stresujące dla dzieci i rodziców, rozbudzają emocje tęsknoty, przestrachu i smutku, czyniąc z każdego poranka naprawdę trudne doświadczenie. Czasami lepiej, by przez pierwsze tygodnie do nowego miejsca odprowadzał dziecko tata – wielu ojcom dużo łatwiej przychodzi powstrzymanie przykrych emocji i łez przy rozstaniu.
 • Nie obiecujcie wspaniałych prezentów za „grzeczne pójście i pozostanie w przedszkolu lub szkole” – przekupstwo ma tutaj krótkie nogi. Ważne, by wzbudzić w dziecku motywację wewnętrzną do bycia w grupie, chęć wspólnej zabawy i nauki. Powiedzcie: „Dzisiaj na pewno czeka ciebie ciekawy dzień. Zapamiętaj wszystko, bo ja jestem bardzo ciekaw, czego się dziś dowiesz i czego mnie nauczysz. Nie mogę się doczekać naszego spotkania po zajęciach w przedszkolu i wspólnej rozmowy o całym twoim dniu.”
 • Bądźcie konkretni w mówieniu, o której odbierzecie malucha. Stwierdzenie „przyjdę po ciebie po podwieczorku” pozwoli dziecku umieścić ten moment w czasie, co ułatwi mu oczekiwanie.
 • Powtarzajcie dziecku, że zasady obowiązujące w przedszkolu lub szkole są dobre, sensowne i potrzebne. Rutyna, powtarzalność i harmonia dają małemu człowiekowi ogromne poczucie bezpieczeństwa. Reguły gwarantują powtarzalność zachowań dorosłych, a przez to zwiększają dziecięce zaufanie do nauczycieli.

 

Agnieszka Gąstoł-Olbrycht
psychoterapeuta, psycholog
pedagog specjalny

 

ZRÓBCIE TO RAZEM!

 • PIERWSZE DNI W SZKOLE! Zachęcamy was do wykonania, dowolną techniką plastyczną, pracy przedstawiającej pierwszy dzień w szkole. Czekamy na maile ze zdjęciami prac oraz wasze wspomnienia związane z tym okresem!

 

 

Zobacz też:

Artykuły – pozostałe:

 • Przyjaciel to skarb czyli jak dbać o nasze przyjaźnie

  O przyjaźń, tak jak o ogród, trzeba dbać. Warto zatem przypomnieć sobie, czym ona jest i na jakich zasadach się opiera...

  więcej
 • Nie bójmy się rozmawiać czyli zalety dobrej komunikacji

  Rozmowa to podstawowa forma kontaktu między ludźmi. Na przestrzeni dziejów posługiwano się różnymi metodami, by się dogadać ? używano gestów, mimiki twarzy czy wysokich i niskich dźwięków. Jednak od momentu pojawienia się konkretnych języków, człowiek zaczął pełniej wyrażać siebie, budować głębsze relacje i ustalać reguły rządzące społecznością, w której żył...

  więcej
 • Jak ośmielić dziecko i dodać mu pewności siebie

  Każde dziecko rodzi się z zestawem pewnych cech, zaś w trakcie dorastania uczy się nowych zachowań i rozwija poszczególne umiejętności. Nieśmiałość, choć często dziedziczona, ewoluuje i można nad nią częściowo zapanować.

  więcej
 • Nauka przez zabawę, czyli jak gry planszowe mogą wspomóc rozwój Twojego dziecka

  Warto byśmy skorzystali z bogatej oferty rynku gier planszowych, bowiem takie gry nie tylko staną się dla nas wspaniałą rozrywką, ale mogą wspomóc nasze dzieci w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, ponieważ...

  więcej
 • 5 pomysłów na deszczowe dni!

  Wrzesień, październik i listopad to specyficzne miesiące, dla części z nas ponure i zimne, ale wcale tak być nie musi – bowiem ta pora roku kryje w sobie mnóstwo ciepłych kolorów i pozytywnych skojarzeń.

  więcej
 • Jak nauczyć dziecko opieki nad zwierzętami?

  Większość dzieci, prędzej czy później, marzy o posiadaniu własnego zwierzątka. Bez względu na to, czy chodzi o czworonoga, ptaka czy gryzonia, każde stworzenie wymaga odpowiedniej opieki, dlatego musimy być pewni, że nasze dziecko jest gotowe na taką odpowiedzialność...

  więcej
 • 5 najlepszych gier planszowych na koniec lata

  Kłopot pojawia się wtedy, kiedy pogoda krzyżuje nasze plany i musimy zostać w domu. W takim wypadku z pomocą przychodzą nam wszelkiego rodzaju gry planszowe, które nie tylko pomogą zorganizować czas naszym pociechom, ale sprawią przyjemność całej rodzinie.

  więcej
 • Jak przygotować dziecko do samodzielnego wyjazdu na kolonie lub obóz?

  Nadchodzi taki moment, kiedy rodzice postanawiają wysłać swoją pociechę na wakacje w większej grupie rówieśników oraz pod opieką innych dorosłych. Chcą, aby ich córki lub synowie usamodzielnili się, zawiązali nowe przyjaźnie, a przede wszystkim miło spędzili czas...

  więcej
 • Jakie książki spakować do wakacyjnego plecaka?

  Nadeszły wakacje. Każdy z nas chciałby odpocząć, ale też spędzić ten czas przyjemnie i w radosnym nastroju. Jedni pragną udać się w egzotyczne podróże, drudzy chcą popływać w jeziorze albo powspinać się na górskie szczyty, a jeszcze inni marzą o tym, by wyciągnąć się na zawieszonym między drzewami hamaku i oderwać myśli od obowiązków.

  więcej
 • Wiosenne wyprawy czyli o tym, jak zachowywać się w lesie

  Wreszcie nadeszły ciepłe dni i słońce co rusz zachęca nas do dłuższych rodzinnych spacerów. W tym czasie odwiedzamy nie tylko miejskie parki czy ogrody, ale chętnie wyjeżdżamy również poza miasto, do okolicznych lasów. W przypadku takich wycieczek musimy przestrzegać pewnych określonych zasad, które sprawiają, że zarówno my, jak i różne zwierzęta, czujemy się miło i bezpiecznie.

  więcej
1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... 12 następna »
newsletter - zapisz się
© CzasDzieci.pl 2021