Bydgoszcz

Historia Kanału Bydgoskiego

Historia Kanału Bydgoskiego

Historia Kanału Bydgoskiego sięga XVI wieku. Wtedy to powstał pomysł wodnego połączenia Noteci i Brdy. Jest on obecnie najstarszym działającym kanałem w Polsce! Dziś nazywany jest przez bydgoszczan zieloną wizytówką miasta. Zachwyca swoim pięknem, architekturą oraz przyrodą.

 

Planty znajdujące się wokół kanału mogą poszczycić się około 50 rodzajami drzew oraz około 60 rodzajami krzewów. Jest to więc idealne miejsce na popołudniowy spacer z całą rodziną. Również wszyscy miłośnicy fauny znajdą tam coś dla siebie. Różnorodność motyli, żab oraz gatunków ptaków (od wróbli, poprzez dzięcioły, aż po łabędzie) jest ogromna. Co ciekawe, kanał zamieszkuje także około 30 gatunków ryb, choćby okonie, szczupaki czy węgorze. Pomiędzy IV a V śluzą znajduje się też ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi.


Po przyjemnym spacerze wzdłuż kanału warto udać się do Muzeum Kanału Bydgoskiego. Istnieje tam możliwość uczestnictwa w bezpłatnej lekcji muzealnej. Można dowiedzieć się wszystkiego na temat historii i roli Kanału Bydgoskiego oraz historii żeglugi w Bydgoszczy. Organizowane są również różnego rodzaju imprezy, takie jak spływ kajakiem, czy konferencje naukowe.


Pisząc o Kanale Bydgoskim, nie można nie wspomnieć o żegludze bydgoskiej. Tak zwany tramwaj wodny przewozi rocznie kilkadziesiąt tysięcy osób i kursuje na trzech różnych trasach. Trasa Szlakiem Śluz trwa aż 120 minut, natomiast Słoneczna i Staromiejska – po 90. Podczas najdłuższej trasy przepływa się przez aż trzy śluzy, gdzie przy każdej z nich różnica poziomów wynosi 7,5 metra! Każda z tras dostarcza niesamowitych widoków wszystkim płynącym na statku. Taka przyjemność kosztuje 8 zł (bilet normalny) lub 4 zł (bilet ulgowy), więc nie jest wygórowana, a zapewnia niecodzienne, a nawet w pewnym sensie… ekstremalne doznania.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Wiadomości lokalne

Warto zobaczyć