Warszawa

Niezbędnik podróżnika, czyli po co nam karta EKUZ?

Niezbędnik podróżnika, czyli po co nam karta EKUZ?

Przerwa od zajęć szkolnych dzieci to czas, kiedy często decydujemy się na wyjazdy. Podróż samochodem, promem, czy też w Polsce, bądź zagranicę - zawsze warto być przygotowanym.


Dziś nie podpowiemy Wam co zabrać do walizki, ale zachęcamy do wyrobienia karty EKUZ dla Was i członków Waszej rodziny.

Może okazać się ona przydatna na terenie UE/EFTA, w sytuacji, kiedy będziecie potrzebowali pomocy medycznej.

Jeśli posiadacie prawo do świadczeń zdrowotnych realizowanych ze środków publicznych możecie już dziś złożyć wniosek o jej przyznanie.

Karta uprawnia posiadacza do rzeczowych świadczeń zdrowotnych, które stają się niezbędne z powodów medycznych podczas pobytu w danym państwie członkowskim UE/EFTA. Zakres świadczeń niezbędnych dla danej osoby ustala lekarz, biorąc pod uwagę, w szczególności, charakter świadczeń oraz planowany czas trwania pobytu. Zasadą jest, iż uprawnionemu należy udzielić wszystkich niezbędnych świadczeń umożliwiających mu kontynuowanie pobytu, tak, aby nie musiał on wracać do kraju w którym jest ubezpieczony w celu uzyskania lub kontynuacji rozpoczętego leczenia ( http://www.nfz-gdansk.pl/dla-pacjenta/zdrowie-w-ue/europejska-karta-ubezpieczenia-zdrowotnego-ekuz/ekuz,4499).

Wszystkie dokumenty są dostępne na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wnioski należy wypełnić i przekazać do oddziału NFZ w następujący sposób: mailowo, drogą pocztową, przez Elektroniczną Skrzynkę Nadawczą, lub też złożyć osobiście.

 

Ja zdecydowałam się na osobiste złożenie wniosku.

Załóżmy, że Wasza rodzina jest czteroosobowa. Ty, droga Mamo zostałaś oddelegowana do złożenia wniosków na kartę.

Potrzebujecie czterech egzemplarze wniosków i jednego upoważnienia. Wypisane upoważnienie przekazujemy osobie, która ma złożyć wniosek i odebrać naszą kartę.
Możecie zdecydować się na wypełnienie wniosku jeszcze bez posiadania dowodu, lub paszportu dla dziecka (podajemy tylko ich PESEL).
W przypadku odbioru karty dla osoby dorosłej, będzie ona musiała w upoważnieniu podać nr aktualnego dokumentu (paszport lub dowód osobisty).

 
Jak wygląda wyrobienie karty w przypadku osobistego składania dokumentów?

Jest to kwestia 4 minut na wniosek. Sprawdź, gdzie jest najbliższa delegatura NFZ. Przedstawiłam wszystkie wnioski i jedno upoważnienie na kartę męża.
Karty trzymałam w ręku już po kwadransie od przekroczenia drzwi urzędu.

 

Co się stanie jeśli będę potrzebować pomocy medycznej, a nie będę miała karty?

Oto historia z życia. W 2016 roku pojawiłam się na pogotowiu z koleżanka z kraju UE. Nie miała aktualnej karty. Udzielono jej pomocy medycznej, ale w przeciągu dwóch tygodni do jej domu przysłano fakturę za usługę.

 

Oczywiście, brak posiadania karty nie oznacza, że usługa nie będzie Wam udzielona, ale musicie się liczyć z tym, iż po przyjeździe do domu, zamiast zając się katalogowaniem zdjęć z podróży, będziecie musieli zająć się kserowaniem i wysyłaniem odpowiednich dokumentów.

Tak więc zachęcamy, poświećcie chwilę czasu i jeszcze dziś wypełnijcie wniosek. Pamiętajcie, karta nie jest przyznawana dożywotnie. Dla osób zatrudnionych na umowę o pracę i ich dzieci, okres ważności karty wynosi do 6 miesięcy.

Więcej info tutaj.

 

 

Życzymy udanego i bezpiecznego urlopu:)

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Okiem CzasDzieci.pl

Warto zobaczyć