Przerwa od zajęć szkolnych dzieci to czas, kiedy często decydujemy się na wyjazdy. Podróż samochodem, promem, czy też w Polsce, bądź zagranicę - zawsze warto być przygotowanym.
Dziś nie podpowiemy Wam co zabrać do walizki, ale zachęcamy do wyrobienia karty EKUZ dla Was i członków Waszej rodziny.
Ja zdecydowałam się na osobiste złożenie wniosku.
Załóżmy, że Wasza rodzina jest czteroosobowa. Ty, droga Mamo zostałaś oddelegowana do złożenia wniosków na kartę.
Potrzebujecie czterech egzemplarze wniosków i jednego upoważnienia. Wypisane upoważnienie przekazujemy osobie, która ma złożyć wniosek i odebrać naszą kartę.
Możecie zdecydować się na wypełnienie wniosku jeszcze bez posiadania dowodu, lub paszportu dla dziecka (podajemy tylko ich PESEL).
W przypadku odbioru karty dla osoby dorosłej, będzie ona musiała w upoważnieniu podać nr aktualnego dokumentu (paszport lub dowód osobisty).
Jest to kwestia 4 minut na wniosek. Sprawdź, gdzie jest najbliższa delegatura NFZ. Przedstawiłam wszystkie wnioski i jedno upoważnienie na kartę męża.
Karty trzymałam w ręku już po kwadransie od przekroczenia drzwi urzędu.
Oto historia z życia. W 2016 roku pojawiłam się na pogotowiu z koleżanka z kraju UE. Nie miała aktualnej karty. Udzielono jej pomocy medycznej, ale w przeciągu dwóch tygodni do jej domu przysłano fakturę za usługę.
Oczywiście, brak posiadania karty nie oznacza, że usługa nie będzie Wam udzielona, ale musicie się liczyć z tym, iż po przyjeździe do domu, zamiast zając się katalogowaniem zdjęć z podróży, będziecie musieli zająć się kserowaniem i wysyłaniem odpowiednich dokumentów.
Tak więc zachęcamy, poświećcie chwilę czasu i jeszcze dziś wypełnijcie wniosek. Pamiętajcie, karta nie jest przyznawana dożywotnie. Dla osób zatrudnionych na umowę o pracę i ich dzieci, okres ważności karty wynosi do 6 miesięcy.
Więcej info tutaj.
Życzymy udanego i bezpiecznego urlopu:)