Warszawa

Kojce dla maluchów - czy warto z nich korzystać?

Kojce dla maluchów - czy warto z nich korzystać?

Gdy aranżuje się domową przestrzeń dla malucha, warto wprowadzić do niej różne rozwiązania, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo oraz tworzą przyjazną przestrzeń dla najmłodszych do poznawania świata i rozwijania różnych umiejętności. Do kategorii takich produktów wiele osób zalicza również kojce dla dziecka, na którymi chcielibyśmy pochylić się w dzisiejszym tekście.

 

Czy kojce to dobre rozwiązanie? Jakie są zalety kojców? Na co zwracać uwagę przy ewentualnym zakupie kojca? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

 

Do czego służy kojec?

 

Kojec dla dziecka to element wyposażenia, który często można spotkać w wielu domach, w których pojawiły się małe dzieci. To zabudowana konstrukcja z barierkami i często tekstylną osłoną, wydzielająca strefę dla malucha. Kojec bywa bardzo przydatny, gdy dziecko zaczyna aktywniej poznawać świat – raczkuje lub stawia pierwsze kroki. Dzięki niemu da się stworzyć w miarę bezpieczną przestrzeń, by rodzice choć na chwilę mogli zająć się swoimi sprawami.

Oprócz kojców stacjonarnych, które rozkłada się w domach, istnieje też oddzielna kategoria konstrukcji głównie o przeznaczeniu turystycznym. Tego typu kojce są lżejsze i proste do rozkładania i składania, by bez większych trudności przenosić je w odpowiednie miejsce w budynku lub plenerze.

 

Największe zalety kojców dla dzieci

 

Dlaczego warto zdecydować się na kojce? Jako główny argument, przemawiający na korzyść takich konstrukcji, wymienia się możliwość odgrodzenia dziecka od rozmaitych niebezpieczeństw, czyhających na nie w domu. Co więcej kojec można rozłożyć tak, by maluch miał wyizolowaną strefę dla siebie, wypełnioną ulubionymi zabawkami, a rodzice mogli go mieć cały czas na oku, równocześnie zajmując się koniecznymi obowiązkami, np. przyrządzeniem posiłku. Kojce świetnie sprawdzają się podczas pierwszych prób samodzielnego stawiania kroków. Malec może wesprzeć się na szczebelkach, a w razie ewentualnego upadku miękki materacyk amortyzuje upadki.

Z drugiej strony kojec izoluje dziecko od otoczenia i rodziców, a także narzuca pewne granice w samodzielnym poruszaniu się i poznawaniu świata. Warto zatem zastanowić się i indywidualnie określić swoje priorytety, zanim podejmie się decyzję zakupową.

 

Jak wybrać dobry kojec – na co zwracać uwagę?

 

Gdy wybiera się kojec dla swojego malucha, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Podstawą jest oczywiście bezpieczeństwo. Konstrukcja musi być wykonana z materiałów niezagrażających maluchowi – bez toksycznych barwników i klejów. Nie mogą się na niej pojawiać ostre detale (zagrożenie zranienia delikatnej skóry dziecka) lub małe elementy, które mogłyby nieść ryzyko zakrztuszenia się. Kojec powinien być stabilny i trwały, a wszystkie łączenia na tyle solidne, aby nie ulec szybkiego odkształceniu czy uszkodzeniu. Zawsze warto zwracać uwagę, czy interesujący model został wykonany zgodnie z normą PN EN 12227:2010 (Kojce mieszkaniowe – Wymagania mieszkaniowe i metody badań), co zwiększa szansę na bezpieczne użytkowanie.

 

Materace do kojców – bezpieczeństwo podczas poznawania świata

 

Ważnym elementem kojców dla dzieci są materacyki, do znalezienia choćby na stronie: Rekuku.pl. Najlepiej sprawdzają się modele średnio twarde (podobnie jak w przypadku łóżeczek dla niemowląt). Gwarantują solidne podparcie dla ciała, dopasowując się do jego kształtu. Pozwalają na swobodną zabawę oraz zapewniają wygodne warunki do krótkiej drzemki tuż po niej. Grubość materacyka nie powinna być mniejsza niż ok. 6 cm. Warto też zadbać o to, by nie był on za gruby – ułatwi to rosnącemu maluchowi ucieczkę z kojca. Co więcej, zwróćmy uwagę na wielkość materaca. Powinna być ona jak najbardziej zbliżona do wymiarów samego kojca. Za duży będzie się zwijać, tworząc nierówności podłoża. Za mały może się przesuwać lub stworzyć szczeliny między krawędzią materaca a ścianami kojca, w które może wpaść maluch podczas prób chodzenia.

 

Kojce dla najmłodszych – podsumowanie

 

W wielu domach kojce są chętnie stosowane. Choć nieco ograniczają maluchom przestrzeń, z drugiej pomagają się wyciszyć i dają warunki do bezpiecznej zabawy. Dla rodziców to też szansa na wykonanie różnych potrzebnych czynności. Jeśli są używane z rozsądkiem, potrafią być bardzo przydatnym i potrzebnym elementem wyposażenia w domu małego dziecka.

 

 

Materiał sponsorowany

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły

Warto zobaczyć