Warszawa

Edukacja

Codzienność na japońskiej wyspie Ishigaki

Wszyscy wiecie pewnie sporo na temat Japonii. A czy słyszeliście o archipelagu wysp Okinawa? A o wyspie Ishigaki? Posłuchajcie więc opowieści o mojej wyspie oddalonej od Krakowa o tysiące kilometrów!

 

Ishigaki jest małą, górzystą wyspą porośniętą zielonymi lasami i otoczoną błękitnym morzem usianym maleńkimi wysepkami. Jasne i gorące słońce lśni na niebie niemal przez cały rok…  To właśnie na wyspie Ishigaki są najwyższe góry spośród wszystkich wysp archipelagu Okinawa!

 

 

Dzięki sprzyjającemu klimatowi na wyspie jest mnóstwo pysznych owoców i zdrowych warzyw, a morze pełne jest kolorowych ryb. Znaleźć tu można wiele rzadkich gatunków zwierząt. Na przykład będącego japońskim pomnikiem przyrody orła wężojada czubatego. Wiele ludowych pieśni opisuje jak młody orzeł rozpościera po raz pierwszy skrzydła i machając nimi z całej siły wzbija się w niebo…

 

 

Na Ishigaki żyjemy bardzo blisko natury, zgodnie z rytmem pór roku. W ciągu roku obchodzimy wiele świąt – szczególnie celebrowane i lubiane są te poświęcone przodkom i bóstwom urodzaju. Dorośli i dzieci, wszyscy z niecierpliwością zawsze czekamy na towarzyszące świętom festyny!

 

Pewnie się zastanawiacie, co robimy podczas naszych świat?

 

A więc, podczas święta O-bon odwiedzamy groby naszych bliskich, gdzie razem z rodziną i krewnymi spożywamy posiłek, tańczymy i śpiewamy, zaś dzieci podczas takiego rodzinnego spotkania mogą pochwalić się, jak bardzo urosły i wydoroślały przez ostatni rok.

Podczas święta przypominającego trochę polskie Dożynki dziękujemy za udane zbiory zbóż, owoców i warzyw. Modlimy się także, by nowy rok przyniósł obfite plony, by świeciło słońce i padał deszcz, a także śpiewamy tradycyjne pieśni i tańczymy.

 

Kolejnym ważnym świętem jest Święto Morza – Hārī. Na wyspie, gdzie duża część ludności trudni się rybołówstwem to bardzo ważny dzień, na który wszyscy czekają z niecierpliwością! Podczas święta urządza się wyścigi łodzi. Dzieci rybaków z dumą obserwują swoich ojców, którzy z werwą wiosłują wśród fal.

Ostatnio także dzieci biorą udział w zawodach wioślarskich, by w ten sposób podziękować za obfite połowy i modlić się o bezpieczeństwo rybaków na morzu.

 

 

Jednak na wyspie Ishigaki nie tylko świętujemy! Oczywiście dorośli ciężko pracują, a dzieci pilnie uczą się w szkole. Zajęcia trwają zazwyczaj od 8.45 do około 15.30. W tym czasie wszystkie maluchy uczą się i bawią z kolegami z klasy.

Lato na wszystkich wyspach Okinawy jest bardzo gorące, a temperatury sięgają 35 stopni… Czasem zdarza się, że w południe, gdy od morza powieje orzeźwiająca bryza, ktoś w klasie utnie sobie drzemkę podczas lekcji i wtedy nauczyciel, choć sam bardzo śpiący, strasznie się złości…

 

 

Kiedy w szkole jest najprzyjemniej? Podczas przerw, szczególnie podczas długiej przerwy, którą dzieci spędzają razem na stołówce. No i oczywiście wszyscy uwielbiają chodzić w ramach wychowania fizycznego na basen! Szkoła znajduje się tuż przy brzegu morza, więc pływając w basenie dobrze słychać szum fal. To takie przyjemne! Dzieciaki czują się zupełnie jak ryby w wodzie!

 

Po szkole dzieci grają w piłkę nożną, baseball i siatkówkę lub razem z przyjaciółmi nad morzem lub brzegiem rzeki łapią małe rybki i kraby, albo uganiają się w parku za konikami polnymi… Nie martwcie się – złapane kraby, rybki i owady zawsze wypuszczają z powrotem, tylko czasem zabierają ze sobą jakąś rybę, która jest na tyle duża, że nadaje się do zjedzenia:)

 

Na Ishigaki nie ma zimy! To znaczy jest, ale temperatury nigdy nie spadają poniżej 15 stopni, choć dla nas to prawdziwy ziąb!

Pewnie zastanawiacie się, czy widzieliśmy śnieg. Niestety nie… Na Ishigaki nigdy nie pada śnieg, za to mamy sporo tajfunów… Wszystkie dzieci za to marzą o tym, by ulepić bałwana albo urządzić bitwę na śnieżki…

 

To co, dowiedzieliście się troszkę o naszej wyspie?

A jak wygląda miasto, w którym wy mieszkacie? Czy jest blisko morza? Czy lato jest tam gorące? Czy są tam wysokie góry? Co robicie w szkole? Co jecie? W co się bawicie?

Opowiedzcie nam o sobie! Jesteśmy bardzo ciekawi! Narysujcie proszę, jak wygląda Wasza codzienność i weźcie udział w konkursie "Na drugim końcu świata… Kraków-Ishigaki" (kliknij) zorganizowanym przez Fundację Kioto-Kraków, portal CzasDzieci.pl oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

 

 

Arisa Uema  亜里沙 上間

 

 

Pochodzi z wyspy Ishigaki. Mieszka obecnie w Krakowie, gdzie jako lektor Fundacji Japońskiej pracuje w Szkole Języka Japońskiego przy Muzeum Manggha.

 

 


Lubisz CzasDzieci.pl?  Polub nas na Facebooku!

Komentarze

Przeczytaj również

Warto zobaczyć