Powiedz Pani dzień dobry. Podziękuj za prezent. Co należy powiedzieć, kiedy komuś zrobisz przykrość? To zapewne tylko niektóre zdania, które kierujecie do Waszych dzieci odnośnie dobrych manier.
Pamiętacie Waszą ostatnią, lub pierwszą rozmowę o pracę?
Nauka zrobienia pierwszego wrażenia może być podjęta już w najmłodszym wieku. Postawa i uśmiech.
Rzadko kiedy zwracałam uwagę na ułożenie ciała mojego syna podczas rozmowy z osobą dorosłą. Łatwo mi było zauważyć jego dłubanie w nosie podczas przedstawienia w przedszkolu, ale nie skupiałam się na rękach w kieszeniach i przechylonej głowie Michała w momencie, gdy do rozmowy wciągała go starsza sąsiadka z bloku.
Monika, Gdynia
15 sekund dla dziecka to wieczność. Ćwiczenie utrzymywania kontaktu wzrokowego możecie wykonywać w domu.
Stańcie przed lustrem i uśmiechnijcie się. Uświadom dziecko jak wygląda naturalny uśmiech, a jak sztuczny. Opowiedz jak ważny jest prawdziwy uśmiech podczas powitania. Powtórzcie ćwiczenie witając się z poważną i złą miną.
Każdy z nas ma swój zakres przestrzeni zarezerwowany dla bliskich mu osób. Pokaż dziecku prawidłową odległość do kontaktu z nowo poznanymi osobami. Przećwiczcie uściski dłoni. Maluchy mają skłonność do potrząsania dłoni lub do jej zgniatania. Choć w relacji mama - dziecko może się to wydawać zabawne, to w nawiązywaniu nowych znajomości potrząsanie dłońmi przez minutę jest nieadekwatne do sytuacji.
Omów z dzieckiem formy grzecznościowe. Pani, Pan to tytuły, które okazują szacunek. Opowiedz dziecku o innych sposobach, jakimi tytułujemy dorosłych: Doktor, Profesor itd.
Moja znajoma zawsze stara się wypytać syna o to, co robi w szkole, czy jak mu minęły wakacje. Moje dziecko odpowiada zdawkowo, a czasem nawet odnoszę wrażenie, że nie słyszy zadanego mu pytania! Kasia, Warszawa
Ćwiczcie z dzieckiem aktywne słuchanie. Ustawcie zegar i przez minutę przyjmujcie rolę słuchacza, a następnie osoby mówiącej. Zastanów się z dzieckiem jakie pytania można zadać do danej wypowiedzi i jak rzetelnie można odpowiadać na zadane pytania. W ten sposób nawiązywanie i podtrzymywanie konwersacji będzie dużo łatwiejsze, a umiejętność aktywnego słuchania przyda się w przyszłych kontaktach z rówieśnikami.
Katarzyna Borkowska