Nie sposób wyobrazić sobie ludzką historię bez pewnych futrzastych rozrabiaków. Choć trudno w to uwierzyć, psy i koty już tysiące lat temu zadomowiły się w naszym życiowym krajobrazie. Od tego momentu niestrudzenie towarzyszą człowiekowi w jego życiowej wędrówce. Robią to jednak w bardzo odmienny sposób. W końcu psiaki to psiaki, a kociaki to kociaki. Tak to już jest. Chociaż może nie jest to wcale takie proste… By lepiej zrozumieć zachowania naszych wiernych przyjaciół należy zaufać specjalistom. Najlepiej tym od psich i kocich książek!
Najwyższa pora zagłębić się w fascynujący świat czworonogów. Będzie sporo latania za piłką, tarzania się w błotku i leżakowania. Do tego dowiemy się, w jaki sposób zwierzęta domowe starają się komunikować nam swoje uczucia. W tym te najpiękniejsze, które często kierują w stronę swoich właścicieli. Szczególnie tych najmłodszych. Być może to dlatego, że sami dobrze pamiętają bycie szczenięciem i niewielkich rozmiarów kociakiem? Czeka nas solidna dawka otulających serca czytelników historii i masa cennych lekcji. W tym ta najważniejsza - jak relację pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem zamienić w dar. Hau! Miau! Znaczy się książki w dłoń i do dzieła!
PS: Rozpoczęcie lektury zestawienia książkowego wiążę się z wystąpieniem efektów ubocznych. Jednym z nich jest chęć posiadania psa lub kota. Być może kolejnego… Nie mówcie, że nie ostrzegaliśmy!
Autorka: Barbara Gawryluk
Wydawnictwo: Literatura
Wiek: 6+
Psy podobnie jak ludzie wykonują masę różnych zawodów. Każda rasa posiada wyjątkowe kwalifikacje do podjęcia konkretnej pracy. Barbara Gawryluk postanowiła zdradzić nam kulisy rekrutacji czworonogów na przeróżne stanowiska. Dzięki jej iście dziennikarskiemu śledztwu będziemy mieli okazję poznać indywidualne historie dzielnych, szalenie inteligentnych i niezastąpionych towarzyszy ludzi. Pierwsze strony zdradzą nam specyfikę pracy psiego zespołu do zadań specjalnych, który działa w obrębie lotniska. Falco to border collie, który z odwagą chroni płytę startową przed ptakami i dzikimi zwierzętami. Dzięki niemu ani im, ani podróżnym nie dzieje się krzywda! Za to Mara jest w stanie wywąchać wszystkie materiały wybuchowe. Bez niej turyści musieliby drżeć ze strachu. To praca pełnoetatowa, dlatego psiaki mogą liczyć na zakwaterowanie, regularne posiłki i specjalne ubrania, które ułatwiają im działanie. W końcu zasłużyli sobie na takie wynagrodzenie.
Psi przewodnicy, ratownicy z gór i znad morza, ale także odpowiedzialni za wsparcie emocjonalne przyjaciele. To tylko kilka ról, jakie pełnią psiaki. Na każdym kroku starają się, jak mogą, aby zapewnić nam komfort przeżywania wspólnych chwil. Autorka akcentuje to, co może nam nieraz umknąć - wszechobecność tych cudownych istot w różnych dziedzinach i sferach życia. Co więcej, pokazuje czego możemy się od nich nauczyć. Podstawowych zasad bezpieczeństwa na wakacjach, akceptacji wobec odmienności i odpowiedzialności za bliskich. Podrozdziały zakończone encyklopedyczną notą wyjaśniającą nowo poznane słowa tylko ubogacają te lekcje. Spójne ilustracje pełne ciepłych kolorów stanowią świetne uzupełnienie całości. Nie da się ukryć, że taka współpraca ludzi i zwierząt zasługuje na medal!
Autorka: Marta Rydz-Domańska
Wydawnictwo: BIS
Wiek: 5+
Może tak się zdarzyć, że niewinny sen w podróżnej walizce stanie się początkiem niesamowitej przygody. Szczególnie, kiedy mamy rok 2123, jesteśmy kotem o imieniu Kocioł i przez przypadek wpakowaliśmy się w wyprawę na stację kosmiczną. Nieplanowana wizyta w odległym kosmosie to pestka dla takiego kociaka. Pańcia i jej załoga trochę się zdziwią, ale co tam. Wystarczy odpowiednio się zachowywać. Na przykład nie klikać guzików, które odpowiedzialne są za włączenie alarmu…
Przezabawna historia kota, który wbrew własnej woli stał się miauczącym astronautą. Co prawda widok ciemnej otchłani za szybą i sterylne wyposażenie stacji przypominającej pączka z dziurką nie do końca przypadły mu do gustu. Do tego te ciągłe hałasy i brak ulubionych smakołyków. Można by rzec pies… znaczy się kocie życie! Wszelkie niedogodności rekompensują jednak przemili członkowie załogi i Pańcia, której towarzyszy Kocioł. Jeśli marzycie o zostaniu odkrywcą kosmosu i baliście się tęsknoty za swoim kotem to nic straconego. Wystarczy pozwolić mu zasnąć w waszym podręcznym bagażu.
Autorka: Ilona Łepkowska
Wydawnictwo: Dwukropek
Wiek: 6+
Poznajcie Irmo, czarniutkiego jak sadza teriera, któremu nie można się oprzeć. Urodził się jako dziewiąte szczenię z czerwoną kokardką… Zaraz, zaraz. Nasz główny bohater jest jednocześnie narratorem książki i sam opowie Wam, jak to właściwie było. Od szczenięcej monotonii, po szczęśliwą adopcję i pierwsze kroki w nowym domu. Nie zabraknie również podróży. Takich mniejszych, od salonu do kuchni oraz tych nieco dalszych, z tętniącego życiem miasta do trochę spokojniejszej wsi. Zapewne przedstawi czytelnikom również swoich przyjaciół z psiego pola. Blues, Supeł i Kinio to jego dobrzy towarzysze zabaw. Jest jeszcze Buba, z którą czasami zdarza mu się uciekać od swojej ukochanej właścicielki. Na szczęście to tylko chwilowe wypady. Irmo zawsze pozostaje na posterunku.
Potęga i głębia uczuć, jakie mogą zrodzić się pomiędzy psem a jego opiekunem, znajduje swoje odzwierciedlenie na kartach tej opowieści. Ta nad wyraz czuła historia odrobinę gapowatego czworonoga rozczula i wzrusza serca czytelników niezależnie od ich wieku. Pokazuje, że budulcem trwałych relacji jest wzajemna wyrozumiałość, otwarty dialog i świadomość własnych potrzeb. Dla najmłodszych jest natomiast najpiękniejszą próbą nauki oswojenia się ze stratą swojego zwierzęcia. Także starsi odbiorcy poczują kojącą moc słów, którymi dzieli się z nami autorka. Opis tej wieloletniej przyjaźni oswobadza uczucia. W końcu za tym tak gna Irmo. Wolnością, jaką daje prawdziwe i szczere wzajemne oddanie.
Autorka: Zofia Stanecka
Wydawnictwo: HarperKids
Wiek: 3+
Jeśli nie mieliście jak dotąd okazji poznać Basi, to nadarzają się ku temu całkiem sprzyjające okoliczności przyrody. Dosłownie. Bohaterka popularnej serii książek postanowiła w jednym miejscu zebrać porady, wątpliwości i ciekawe fakty dotyczące domowych pupili. Zaczęło się od niewinnych, wiosennych wyobrażeń o tym, jak to by było żyć jak zwierzak. W końcu każdy z nas miewa takie przemyślenia, prawda? Później nadeszła pora na historię o Prapsicy, która oswoiła ludzi (nie na odwrót!) i opowieść o kotach, które wywodzą się od egipskich bogów. Resztę historii poznacie dzięki Basi i jej najbliższym, którzy żyją w otoczeniu wieluuuu zwierząt.
Ta niezwykle dojrzała książka może być świetnym poradnikiem tuż przed zdecydowaniem się na pierwszego futrzastego przyjaciela. Chociaż włosy nie są tutaj warunkiem koniecznym. Autorka wspomina również o zwierzątkach, które mają nieco skromniejsze upierzenie. Dzieli się przy tym bardzo ważną wiedzą. Podkreśla szczęście, ale i odpowiedzialność, jakie płyną z wychowania domowych zwierząt. Wspomina o behawiorystach, możliwościach adopcji i odmiennych potrzebach ukochanych stworzeń. Uczy obserwować, reagować i przewidywać. Nie zapominając przy tym wszystkim o dobrej zabawie. To niezła wprawka przed odpowiedzią na jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie najmłodsi - czy jestem gotów na nowego przyjaciela? Po lekturze tej książki twierdząca odpowiedź będzie znacznie bliższa.
Autorka: Sara Shepard
Wydawnictwo: Poradnia K
Wiek: 7+
Drodzy czytelnicy, oto na salony z wielkim impetem wkracza Penelope James Lowry. Dla przyjaciół - Penny. Może bardziej skrada, aniżeli wchodzi z adekwatnym animuszem, ale to szczegół. Bohaterka najnowszej serii Sary Shepard jest bowiem trochę nieśmiała. Dopiero co rozpoczęła piątą klasę i czeka ją masa wyzwań. Nowe przyjaźnie i próba ratowania starych relacji, przełamywanie własnych barier i próba poradzenia sobie z wysoką wrażliwością. Penny ma bowiem skłonność do głębokiego przeżywania różnych zdarzeń. Zgubienie się wśród sklepowych półek, czy losowanie kompanów ze szkolnej ławki wprowadza spory zamęt w jej życiu. Gdyby tylko można było podzielić się z kimś tymi wątpliwościami… Może z psem o imieniu Cosmo?
Ta książka jest olbrzymim skarbem zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Kładzie nacisk na różnorodność charakterów i z ogromnym wyczuciem porusza się po meandrach życia najmłodszych. Przy tym wszystkim ukazuje bogactwo ich wewnętrznych doświadczeń. Autorka z empatią stara się wskazać, że każde z nich może zmagać się z różnymi problemami. Nadpobudliwość, nadwrażliwość sensoryczna, czy reakcja gniewem na niepowodzenia to tylko niektóre z wielu trudności. Receptą okazuje się rozmowa. Ta z najbliższymi, nauczycielką od uczuć i niezawodnym futrzastym przyjacielem. Shepard utrzymuje balans pomiędzy pracą nad sobą, a urokami szkolnego życia. Są nocowanki, pierwszy telefon i zaległe sprawdziany. Jest też masa wsparcia, którym Penny i jej paczka dzielą się również z czytelnikami. Do tego wszystkiego ilustracje niczym z marginesów szkolnych zeszytów. Nie bez powodu nasza bohaterka marzy o zostaniu wziętą rysowniczką. Chwyćcie za ołówki i razem z nią narysujcie waszych przyjaciół. Psst, byle nie w książce!
Autorka: Agata Romaniuk
Wydawnictwo: Agora dla Dzieci
Wiek: 6+
Istnieją miejsca na mapie Polski, które zarówno dla mieszkańców, jak i turystów jawią się jako prawdziwe perełki. Lśnią i zapraszają bogactwem swojej kulturowej oferty. Nie inaczej jest z Cieszynem, śląskim miastem, w którym niekiedy dzieją się rzeczy niecodzienne. Duchy, włamania niczym z filmów sensacyjnych i nawiedzone budynki… Brr, czy to nie brzmi jak przygoda?! Na szczęście cieszynianie mogą liczyć na Kocią Szajkę, prawie elitarną grupę kotów i kotek, którzy są specjalistami w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek. Są też renomowanymi leniuchami, zjadaczami śledziowych przysmaków i mistrzami zasypiania na wartach, ale to wszystko kwestie drugorzędne.
Agata Romaniuk, znana również jako Pani Wieczorynka stworzyła unikalną serię, która zaskakuje misternie utkanymi historiami przygód tytułowej Szajki. Co więcej, to niekonwencjonalny sposób na promocję miasta, w którym rozgrywa się większość akcji i możliwość popularyzacji śląskiej kultury. Poznajemy krajobraz najważniejszych atrakcji Cieszyna, tradycje jego mieszkańców i lokalną gwarę. O ilustracje zadbała Malwina Hajduk. Jej wyjątkowy styl, oparty na plakaciarskim kunszcie, zabawie z kolorem i nowoczesnej formie tworzy niezapomnianą szatę graficzną. Pora rozpocząć kocie śledztwo!
Każda kryminalna zagadka wydaje się ważna i pilna. Tym bardziej jeśli zagrożone zostaje przyjęcie u burmistrza… Ktoś właśnie dokonał włamania do sklepu ze śledziami na ulicy Głębokiej. Tradycyjna kanapka z tym rybim przysmakiem miała być ozdobą uroczystego bankietu w samym ratuszu. W kręgu podejrzanych znajduje się właściciel sklepu naprzeciwko - Engelbert Nogawica. Czy to on odpowiada za zbitą szybę i zuchwałą kradzież? Do rozwiązania zagadki potrzeba kilku przeszkolonych w bojach kotów, zeznań suczki Figi i nie lada sprytu. Komandos, Lola, Morfeusz, bracia Piksele, Bronka i Poziomka na pewno sprawią, że złoczyńca obejdzie się smakiem!
Nad głowami cieszynian świeci wiosenne słońce, w tle widać kwitnąca magnolie. Lola i Poziomka korzystając z pogody uprawiają jogę przed jedną z kawiarni na wzgórzu zamkowym. Nagle słychać łomot, świst przelatującego kamyka, a zza pleców kotek wyskakuje Bobi z kijem hokejowym. Ktoś przetrącił różowej rzeźbie jelenia ucho. Czas podjąć działania operacyjne. Należy zawęzić krąg podejrzanych, zaangażować w sprawę jeża o imieniu Prot i przeczesać koci Internet. Nawet jeśli sprawa utknie w martwym punkcie, należy pamiętać o słowach Hortensjusza, emerytowanego doradcy Szajki. Mawiał on, że bronienie rzeczy dobrych i pięknych to kocia powinność. Może przypadek ujawni, kto uszkodził jeden z symboli Cieszyna…
Listonosz Maurycy Moiczek jak gdyby nigdy nic przeprawia się przez most, tuż przy czeskiej granicy. Prócz deszczowej pogody i wszechobecnych wron nic nie zwraca jego szczególnej uwagi. Do momentu napadu, w wyniku którego torba z przewożonymi listami zostaje skradziona! To feralne wydarzenie ma miejsce tuż przed Bożym Narodzeniem. Na choince wiszą już słomiane myszki, śpiewa się kocie kolędy i zasłużenie odpoczywa. Część członków szajki woli leniuchowanie od śledztwa, dlatego rozpoczynają jednodniowy strajk śledziowy. Po zakończonym proteście udaje się przystąpić do działania. Nieoceniona będzie pomoc znajomego z kociej, czeskiej policji i zdjęcie z dronów, które pomoże zidentyfikować kolor roweru, na którym poruszał się sprawca napadu. W tle historia miłosna i zimowy krajobraz wiślańskiego rynku. Masa wątków i tylko jedno rozwiązanie, do dzieła!
Morfeusz, odpowiednio wystrojony, usadowił się na teatralnej widowni. Musiał schować swój ogon, bowiem koty również obowiązuje określona etykieta. Dzisiaj wszyscy czekali na występ gwiazdy wieczoru, która specjalnie przyjechała z Czech, aby uświetnić przedstawienie. Tymczasem ktoś uruchomił scenę obrotową i doszło do wypadku, w wyniku którego aktorka doznała urazu. Co teraz będzie z kolejnymi występami? Czy za tym niecnym występkiem faktycznie stoją duchy noszące trampki? Może papugi słyszały coś w kuluarach? Do sprawy wkracza komisarz Ludwik Psota i młodsza aspirantka Walerka Koczy. Z pomocą swoich kocich towarzyszy może uda im się odnaleźć osoby odpowiedzialne za przerwanie spektaklu.
W tej części nasi bohaterowie przenoszą się do Torunia. Być może ma to jakiś związek z kradzieżą Mikołaja Kopernika. Chociaż w sumie ten żył ponad 400 lat temu, także to raczej nie to. Okazuje się, że ogólnopolski rynek zasypują podrabiane pierniczki katarzynki, nadziewane serca i lukrowane uszatki. Stoi za tym grupa toruńskich przemytników. Tylko jak ich zdemaskować? Czas na małe pakowanie i ekspresową podróż pociągiem. Następnie wizyta w lokalu Pod Smutnym Krzyżakiem i rozmowa z emerytowanym komisarzem. Pomoc lokalnych działaczy okaże się bardzo cenna. Zasadzka i zemsta Szajki będzie doprawdy słodka!
Każdy z nas zna ze swojego miejskiego krajobrazu budynki nieużywane, opuszczone i zapomniane. Niektóre mogły mieścić kinowe sale i niegdyś tętnić życiem. W starym cieszyńskim kinie nie wyświetla się już filmów. Krążą o nim jednak niestworzone opowieści. Spadające doniczki, latające cegły i przerażające odgłosy. To brzmi jak sprawa dla Kociej Szajki. Czy dziwne historie będą faktycznie związane z nadprzyrodzonymi mocami? Może to kwestia nieuczciwych praktyk pewnego znanego przedsiębiorcy? Po rozwikłaniu zagadki będzie można się udać na kinowy seans. W repertuarze - Listy do Miau.
Komandos ma dość życia na kocią łapę i postanawia wyznać swoje uczucia Loli. Ten zaskakujący krok sprawi, że Szajka wybierze się w nieplanowaną podróż do włoskiej Wenecji. Czeka ich kontrola wąsów na lotnisku i przeprawa gondolą prosto do wynajętego hotelu. Okazuje się, że Włosi nie do końca respektują kocie menu. Kotoccino, pomidorki, a i owszem. Na próżno jednak szukać śledziowych kanapek. Jednym z pierwszych przystanków na wczasach będzie wizyta kociaków w księgarni, którą prowadzi Dante. Aby nie było za łatwo, czeka ich do rozwikłania tajemnica kradzieży cenny książkowych zbiorów. Czarny rynek antykwaryczny to dopiero zagadkowa sprawa. Okazuje się, że złoczyńcy wykorzystują do kamuflażu festiwalowe maski i korzystają z pomocy szczurzych rzezimieszków. Będzie trzeba stawić czoła kolekcjonerom i zaułkom nieznanego miasta. To się nazywa włoska robota!
Autorka: Maria Nilsson Thore
Ilustratorka: Maria Nilsson Thore
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Wiek: 3+
Widzieliście kiedyś psa, który pija idealnie parzoną czarną kawę? Albo rozwiązuje w wolnych chwilach krzyżówki? Prawdopodobnie nie, to dość rzadki widok. Poznajcie jamnika, któremu takie aktywności nie są obce. Bardziej dziwaczne wydają mu się typowe dla psiaków czynności. Ganianie za patykami, obwąchiwanie wszystkiego, co spotka się na drodze - to nie dla niego. Jednak czworonogi są zwierzętami, które potrzebują akceptacji i chcą przynależeć do jakiejś grupy. Podobnie jest z bohaterem książki, który podejmuje kolejną już próbę znalezienia bratniej duszy. Czy uda mu się odnaleźć swoją własną sforę?
Szwedzka autorka stworzyła obrazkową historię, która opowiada o potrzebie bycia częścią większej wspólnoty. Chociaż głównym bohaterem jest nieco osobliwy jamnik, to opisana w książce chęć dopasowania się do reszty jest bardzo powszechna u ludzi. To poczucie szukania zrozumienia i sympatii wśród innych rodzi się już w momencie pierwszych kontaktów najmłodszych z ich rówieśnikami. Wiek nastoletni i dorosłość nie sprawiają jednak, że związane z tymi poszukiwaniami uczucia znikają. Zmieniają się, dotyczą innych sfer, ale nadal nam towarzyszą. Najważniejsze, aby na tej drodze nie zatracić siebie i nie rezygnować z własnych zainteresowań na rzecz przypodobania się innym. W końcu odnajdziemy przyjaciół, który pokochają nas takich, jakimi jesteśmy. Z kapeluszem na głowie i uporządkowanymi patykami zebranymi podczas spacerów.
Maria Nilsson Thore niewielką ilość tekstu uzupełniła wyszukanymi ilustracjami. Ich filigranowość, ornamentyka i wymowność są budulcem tej pięknej historii. Młody czytelnik ma okazję chłonąć opowieść i uczyć się od zwierząt tego, co najważniejsze - rozumienia własnych potrzeb.
Autorka: Sara Lundberg
Ilustratorka: Sara Lundberg
Tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo: Zakamarki
Wiek: 3+
Codzienne spacery mogą być fragmentem bardzo przyjemnej rutyny. O ile nie mamy kota, któremu dobrze znana trasa zaczyna się w pewnym momencie trochę nudzić. Jak pogodzić zniecierpliwionego zachowaniem kota właściciela i futrzaka, który chadza własnymi drogami? Czy da się połączyć tak różne potrzeby? Może najlepszym rozwiązaniem będzie próba kompromisu. Przecież nic złego nie może się stać, kiedy to pozwolimy naszemu przyjacielowi wybrać miejsce najbliższego spaceru. Chyba, że wybierze ciemny las pełen komarów…
Ta poetycka książka jest czułym listem wysłanym w stronę posiadaczy kotów. Chociaż może bardziej jest wiadomością dla opiekunów, nad którymi władzę sprawują czworonogi. Czasami można bowiem odnieść wrażenie, że to właśnie one rządzą w tej relacji. Lundberg opowiada o tym, jak utrzymać zdrowy kontakt ze swoim zwierzęciem. Pokazuje, że nawet najbardziej odmienne charaktery właściciela i futrzastego przyjaciela mogą doprowadzić do pogłębienia wzajemnej więzi. Całość w asyście akwarelowych pejzaży przyrody i miejskiego krajobrazu. Emocje wprost wypisane na twarzach naszych bohaterów. Czasami, aby odkryć nieznane i piękne zakamarki miejsca, w którym mieszkamy należy podążać kocimi ścieżkami.
Autorka: Anita Głowińska
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wiek: 2+
Jedna z najpopularniejszych kotek na świecie po raz kolejny zaprasza nas do swojego zakręconego świata. Tym razem sprawa wydaje się być bardziej poważna niż zwykle. Miłe popołudnie przerywa hałas dobiegający zza okna. To stado ciężarówek, które zbliża się do ukochanego placu zabaw Kici Koci. Co maszyny budowlane robią w miejscu, w którym bohaterka spędza czas ze swoimi przyjaciółmi? Górę biorą emocje i ulubienica czytelników angażuje w nieplanowany spacer swojego tatę oraz przyjaciela Packa. Może obawy okażą się niesłuszne i uda się uratować zjeżdżalnie i huśtawki? Trzeba też pamiętać o drzewie, które stoi nieopodal i jest domem dla małego ptaszka. Wspólnymi siłami na pewno będziemy w stanie wyjaśnić, co stoi za tajemniczą wizytą koparek, spycharek i innych pojazdów.
Autorka: Marta Maj
Wydawnictwo: MMiP
Wiek: 6+
Niewielkich rozmiarów kundelek, zwany Preclem, zaprasza nas na wspólną przechadzkę do swoich ulubionych zakątków. Warto przygotować się jak najlepiej do spaceru, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji. Opiekunowie naszego bohatera zadbali o długą smycz, która zapewni bezpieczeństwo jemu i otoczeniu. Odpowiednia długość pozwoli jednak na odległe ganianie wśród szumu drzew. Tytułowego czworonoga czeka masa przeróżnych przygód. Ruszające się kulki z kolcami, ptaki uczące się latania i to, co najlepsze - nowe przyjaźnie.
Kolejna książka z serii przesympatycznego psiaka porusza bardzo ważny temat. Oswaja najmłodszych czytelników z odpowiedzialnym przygotowaniem swoich futrzastych kolegów do codziennych wędrówek. Uczy poszanowania natury i w bardzo przystępnej formie przekazuje, jak powinno się traktować dzikie zwierzęta. Szczególną uwagę zwraca na postępowanie w sytuacjach kryzysowych, kiedy to mieszkańcy lasów, parków i przestrzeni miejskich potrzebują naszej pomocy. Zaopatrzcie się w niezbędne przedmioty i razem z Preclem wyruszcie na niesamowitą pieszą wędrówkę. Nie depczcie tylko maleńkich mrówek i zwróćcie uwagę na kolczaste kuleczki, niektóre z nich mają nawet imiona…
Autor: Nick Crumpton
Wydawnictwo: Media Rodzina
Wiek: 4+
Mowa ciała czworonożnych przyjaciół pozostaje niekiedy jedną wielką zagadką. Niektóre z ich zachowań mogą się wydawać kompletnie niezrozumiałe, a czasami nawet nieco dziwaczne. Jak bowiem wyjaśnić bardzo czuły węch psiaków? Czy to trochę ich taka super moc? Zastanawialiście się może, jak żyli ich przodkowie? Może jesteście dumnymi posiadaczami kotów i z podziwem patrzycie na ich puszyste ogony? Wiecie, że najdłuższe mogą osiągać blisko 50 centymetrów? Pozyskiwanie wiedzy opiera się na sztuce zadawania odpowiednich pytań i Nick Crumpton właśnie do tego zachęca najmłodszych czytelników.
Przyswajanie przeróżnych informacji na temat zwierząt to masa przyjemnej nauki, ale i wartościowa lekcja empatii. W końcu im lepiej poznamy naszych życiowych towarzyszy, tym bardziej będziemy mogli im pomóc w przeróżnych sytuacjach. Seria książek napisana przez zoologa jest świetnym punktem wyjścia. Stworzona z myślą o najmłodszych, potrafi zadziwić niejednego weterana psich i kocich historii. Nie można obojętnie przejść obok uzupełniających świat ciekawostek ilustracji Lily Snowden-Fine. Stawiana z ogromnym wyczuciem kreska ułatwia przyswajanie nowych treści. W tych okolicznościach nie sposób nie zostać ekspertem od mniejszych i większych spraw domowych zwierzaków.
Znajomość człowieka i domowego zwierzęcia może się okazać darem, który zaowocuje wieloma pięknymi wspomnieniami. Od psów i kotów możemy się również wiele nauczyć. Niewykluczone, że poczujemy zew wolności, który przypisany bywa czasami głównie czworonogom. Futrzani bohaterowie książek zachęcają swoich czytelników również do poznawania własnych ograniczeń i możliwości. Opowiadają nam o głębokich uczuciach i najważniejszych potrzebach. Nie zapominają o rozrywce, bo bez uśmiechu nie sposób wyobrazić sobie dobrą zabawę. Te niezwykle inteligentne istoty komunikują nam w niecodzienny sposób rzeczy, których niekiedy nie zauważamy. Patrzą na świat z nieco innej perspektywy, dlatego warto posłuchać, co mają nam do powiedzenia. Dla najmłodszych są często pierwszymi przyjaciółmi. Zdarza się, że ich towarzystwo zamienia się w życiową podróż. Warto sprawić, aby dzieci wiedziały, jak różnorodne i wspaniałe są to stworzenia. Literacki trop zaprowadzi czytelników do psich i kocich bratnich dusz, które podzielą się swoimi historiami. Mamy nadzieję, że uda się Wam rozszyfrować ich szczeknięcia, pomrukiwania i nieustające miauczenie. Od tego zależy powodzenie misji - odnalezienie tego, co w relacji ludzi i zwierząt najpiękniejsze.