Warszawa

Kryminalne zagadki ptasiego świata

Kryminalne zagadki ptasiego świata

Sięgając po tę książkę pomyślałam: “No nie… komiks. W dodatku o ptakach. A głównym bohaterem jest wróbel. Będzie źle”. Za komiksami nie przepadam, ptaki mnie nie fascynują, a czy może być bardziej pospolity przedstawiciel tego gatunku niż wróbel? Potem przeczytałam jedną część serii. Przeczytałam drugą. I cóż mogę powiedzieć - czekam na trzecią. Detektyw Wróbel bowiem zupełnie mnie zaskoczył. 

 

 

Komiks jest nie tylko przezabawny, lecz dzięki częściom poświęconym opisom ptaków, także mądry i pouczający. Fabuła dotyczy losów głównego bohatera, wróbla Domikusia, który postanawia zostać ptasim detektywem. W dodatku detektywem w wielkim mieście, gdyż tam rozgrywa się akcja ptasiego kryminału. Nieszczególnie szanowany przez swoich bliskich oraz widziany w roli przekąski przez inne ptaki Domikuś nieustępliwie dąży do rozwiązania natrafiających się zagadek. Kto atakuje wędrowne ptaki? Czemu wszyscy w mieście chodzą jacyś struci? Tego musi dowiedzieć się dzielny, mały bohater. A że małemu nie jest łatwo, chętnie korzysta z pomocy innych ptaków i zawiera nietypowe przyjaźnie. 

 

 

Komiks jest oszczędny w słowach, za to bogaty w humor. Skorumpowana gołębia policja, szpacze gangi, bezmyślni przedstawiciele ludzkiego gatunku, podsuwający ptakom kromkę chleba oraz mnóstwo przezabawnych sytuacji to tylko część satyrycznego świata. Satyrycznego, gdyż pod płaszczykiem humoru ukrywają się ważne przesłania do ludzkich czytelników, którzy muszą się jeszcze wiele nauczyć, by poprawnie koegzystować ze światem przyrody. 

 

 

Głównymi bohaterami są ptaki, wymienione z imienia i gatunku na początku każdego komiksu. Ich ilustrowane awatary przywodzą na myśl bohaterów filmu Angry birds, tym bardziej, że miny mają dość wojownicze. Okazuje się, że nie bez powodu, gdyż trzeba być prawdziwym ptasim wojownikiem, by przetrwać w miejskich warunkach. Wśród szumu, hałasu, świateł, szyb okiennych i odpadków ludzkiego jedzenia, ptaki muszą zmienić swoje zwyczaje, rytuały i sposób bycia. Często ma to dla nich fatalne skutki.

 

 

Autorami komiksu są dwaj pasjonaci świata przyrody - Tomasz Samojlik i Adam Wajrak. Na co dzień mieszkańcy okolic Puszczy Białowieskiej dzielą się swoją wiedzą, obserwacjami i miłością do zwierząt w wielu publikacjach, jak choćby Żubr Pompik czy Kuna za kaloryferem. Wspólnie stworzyli serię komiksów o przygodach ptaków leśnych zatytułowaną Umarły las. W Detektywie Wróblu przenoszą nas do świata pierzastych obywateli, zamieszkujących duże metropolie. Swoim pisarstwem przybliżają czytelnikom obyczaje zwierząt, łącząc naukę z rozrywką. Między rozdziałami komiksu znajdują się ciekawostki o ptakach, dzięki którym możemy lepiej je poznać i więcej dowiedzieć się o ich życiu i potrzebach. Wszystko to podane jest w sposób ciekawy i dostosowany do potrzeb młodych czytelników, szczególnie tych, którzy  potrafią już sami czytać i tym samym w pełni uczestniczyć w ptasim dochodzeniu. 

 

 

Dla mnie Detektyw Wróbel był pewnym odkryciem. Po pierwsze, pokazał mi, że komiks może uczyć, bawić i przy tym jeszcze być interesujący. Po drugie, wiadomości umieszczone między rozdziałami komiksu dały mi większą świadomość i uważność na potrzeby ptaków, a zamieszczone obok ilustracje sprawiły, że zaczęłam baczniej rozglądać się wokół, w poszukiwaniu odpowiedników ptasich bohaterów. Po trzecie, uzmysłowiłam sobie, jakie konsekwencje może mieć dla tych istot życie w mieście i na co zwracać uwagę, by choć trochę im je ułatwić. Cieszę się, że w ręce dziecięcych czytelników trafi lektura, która zupełnie nienachalnie i trochę od niechcenia zmieni sposób postrzegania otaczającego je świata.  

 

 

Autorzy: Tomasz Samojlik, Adam Wajrak

Wydawnictwo Agora dla dzieci

Dla dzieci w wieku 6-9 lat.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć