Warszawa

Zostań Chwatem, poznaj historie Powstania Warszawskiego!

Zostań Chwatem, poznaj historie Powstania Warszawskiego!

Każdy z nas, niezależnie od wieku, jest częścią jakiejś większej historii. Zarówno w wymiarze osobistym, kiedy śledzimy drzewa genealogiczne zbudowane z życiorysów naszych przodków, jak i wówczas gdy zderzamy się z pojęciami takimi jak tożsamość czy naród. Jak każda ludzka historia, również ta związana z dziejami Państwa, znaczona jest przez momenty pełne triumfu, jak i przez chwile trudne czy bolesne. O ile nam dorosłym, z czasem coraz łatwiej przychodzi internalizacja doświadczeń, pojawia się pytanie w jaki sposób przekazywać tę wiedzę dzieciom by budować ich świadomość oraz wiedzę?

 

 

Historia dla dzieci

 

W 2010 roku Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Wydawnictwem Literatura wydało serię przeznaczoną dla młodych czytelników: “Wojny dorosłych, historie dzieci”, a następnie kontynuację tego pomysłu w cyklu: “Rodzinnie o historii”. Książki te opowiadały w przystępny dla dzieci sposób o doświadczeniach i przeżyciach związanych z wydarzeniami Drugiej Wojny Światowej widzianych oczami literackich bohaterów. Opowieści te miały na celu przybliżenie najmłodszym realiów tego trudnego czasu, z jednoczesnym uwzględnieniem wrażliwości młodego odbiorcy.

 

 

Po inspirujących i refleksyjnych historiach przyszedł czas na kolejny wydawniczy projekt zainicjowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Korzystając z wiedzy i doświadczeń spotkań edukacyjnych kierowanych do młodego odbiorcy, autorki: Natalia Gorgol oraz Estera Jakubik, będące częścią Działu Edukacyjnego Muzeum, stworzyły active book, powołując tym samym do życia nową serię o wdzięcznej nazwie Chwaty. Pierwsza część nosi tytułChwaty. Kolorowanki, łamigłówki i inne zadania o powstańczej Warszawie” i przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 7 do 10 lat.

 

Nauka połączona z zabawą 

 

Jeśli zastanawiacie się w jaki sposób umiejętnie połączyć wiedzę z zabawą, a tym samym stworzyć optymalne i naturalne środowisko rozwoju dla dziecka - Chwaty są dobrym przykładem jak to robić. Ponieważ jest to książka aktywizująca, odbiorca z jednej strony dostaje porcję informacji, z drugiej zaś zachęcany jest do samodzielnego działania i odkrywania kolejnych treści.

 

 

Autorki, tworząc zeszyt, postanowiły skorzystać z tego, co dziecku jest znane i przez nie lubiane, dając mu tym samym możliwość do poszukiwania odpowiedzi na postawione pytania czy zadania. Młody człowiek rozwiązując łamigłówki, zadania, łącząc kropki, a także łamiąc szyfry, jednocześnie dowiaduje się o realiach życia w powstańczej Warszawie np. jakie funkcje pełniły poszczególne osoby, co sprawiało powstańcom radość, a co było dla nich trudne. Jak wyglądała ich codzienność. Każda strona to nie tylko nowa aktywność ale i masa wiedzy. Dziecko mierząc się z zadaniami może zarówno odczuwać satysfakcję z wykonanej pracy, jak i budować swoją świadomość na temat minionych wydarzeń.

 

 

Szczegółowe ilustracje Aleksandry Płocińskiej nie tylko wiernie oddają rzeczywistość powstańczej Warszawy, ale również pobudzają wyobraźnię do zastanawiania się “jak to było wtedy…”.

 

 

Na niektórych stronach możemy podejrzeć również jak wygląda Muzeum Powstania Warszawskiego - z uwzględnieniem przestrzeni, które przeznaczone są dla młodych ludzi służąc im w poznawaniu historii.

 

 

Seria Chwaty wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci. Nie unika trudnych tematów, ale jednocześnie za kierunek przekazywania wiedzy obiera zachętę i pozytywną motywację do poznawania niełatwej historii.

 

29 lipca odbędzie się premiera kolejnej książki z tej serii, tym razem skierowanej do dzieci młodszych - w wieku od 4 do 6 lat. Premierze towarzyszyć będzie rodzinna gra plenerowa w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczegóły poniżej.

 

 

Polecamy tę serię dla całych rodzin, do wspólnego rozwiązywania zadań, którym towarzyszyć mogą rozmowy i opowieści - o tym, co choć minęło, wciąż jest częścią nas samych.

 

Przeczytaj również

Polecamy

Więcej z działu: Artykuły książkowe

Warto zobaczyć