Warszawa

Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna

W Ojcowie warto zwiedzić Jaskinię Ciemną, ukrytą w zespole skał Góry Koronnej. Jaskinia to niezwykła nie tylko ze względu na jej piękno, ale i na to, że zwiedza się ją... przy świeczkach.


Jaskinię zwiedzać można tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Bilety do jaskini kupuje się w kasie znajdującej się na dnie doliny, u wylotu szlaku zielonego, który dość stromą ścieżką doprowadzi nas do samej jaskini. We wnętrzu zobaczymy prawie metrowe stalagmity i stalaktyty – o powstawaniu tych ostatnich opowiada zresztą legenda.

 

Żyła kiedyś w Ojcowie dziewczyna, która zakochała się bez pamięci w pewnym chłopcu, ten jednak uczucia tego nie odwzajemnił. Zrozpaczona białogłowa rzuciła się więc ze skały według prosząc bogów by ją samą też przemienili w skałę. Litościwi bogowie wysłuchali próśb nieszczęsnej i do dzisiaj jej serce bije w skałach a stalaktyty Jaskini Ciemnej to łzy niespełnionej miłości.


Wrażeń dostarczy maluchom widok figury jaskiniowca. Zrekonstruowano tutaj obozowisko paleolityczne wraz z jego mieszkańcami. W Jaskini Ciemnej znajduje się bowiem jedno z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce, najstarsze znaleziska datowane są na 120 tysięcy lat! Owoce wykopalisk obejrzeć można w Muzeum im. W. Szafera w Ojcowie.


Na tych, którzy lubią wszelkiej maści żyjątka czekają w jaskini nietoperze, ćmy i wije, a także... pająk jaskiniowy Meta menardi. Blisko jaskini znajduje się pięciopalczasta skała. O tym jak się tam znalazła też opowiada legenda. Kiedyś na Ojców napadli Tatarzy - mieszkańcy ukryli się więc przed napastnikami w Jaskini Ciemnej a miłosierny Stwórca zasłonił ją przed wzrokiem napastników własną dłonią. Kiedy Tatarzy zaprzestali daremnych poszukiwań i Ojcowianie wyszli z jaskini okazało się, że pojawiła się nowa skała, przypominająca swoją rzeźbą dłoń. Mieszkańcy Ojcowa nazywają ją Rękawicą.

Dane adresowe:
Ojców - Góra Koronna

godziny.: Otwarta od 25 kwietnia do 2 października w godzinach od 10.00 do 17.00 (ostatnie wejście).

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć