Warszawa

Izba Pamiątek i Laboratorium dr Frankensteina

Izba Pamiątek i Laboratorium dr Frankensteina

Ząbkowice Śląskie, miasto położone na Dolnym Śląsku, od momentu założenia w II połowie XIII w. aż do 1945 r. nosiły nazwę Frankenstein.

 

Nazwę tę „przywieźli” prawdopodobnie ze sobą pierwsi osadnicy - założyciele miasta, pochodzący z Frankonii -z krainy historycznej Niemiec nad środkowym Renem. Słowo Frankenstein kojarzone jest obecnie z doktorem Frankenstein'em z powieści Marii Shelley oraz z filmami grozy, które powstały na podstawie tej powieści. Rodzi się więc pytanie - czy istnieje jakiś związek pomiędzy nazwą miasta Frankenstein, a doktorem Frankensteinem?


Otwarcie Izby Pamiątek nastąpiło w 1972 roku z inicjatywy Józefa Glabiszewskiego, którego imię przybrała. Tutejsze zbiory opowiadają o przeszłości Ząbkowic Śląskich oraz najbliższych okolic. W budynku oprócz Izby siedzibę ma także Laboratorium dr Frankensteina, musimy bowiem pamiętać, że Ząbkowice przez wieki nosiły nazwę Frankenstein.

To laboratorium nawiązuje do pewnych tajemniczych wydarzeń mających miejsce w XVII wieku. A mianowicie w roku 1606 do miejscowości Frankenstein przybyło 8 grabarzy (6 mężczyzn i 2 kobiety). Każdej nocy wychodzili na ulice miasta, by rozsypywać przed domami truciznę. Ludzie wdychając specyfik umierali, a grabarze mieli dzięki temu pełne ręce roboty. W ciągu kilku miesięcy w mieście Frankenstein zmarło ponad 2 tys. ludzi. Początkowo sądzono, że to epidemia dżumy, ale śledztwo ujawniło prawdę. Grabarze zostali skazani na spalenie żywcem, a wyrok wykonano 4 października 1606 roku.

Dane adresowe:
Ul. Krzywa 1,
57-200 Ząbkowice Śląskie
tel.: +48 74 815 20 43

Zobacz w pobliżu

Warto zobaczyć