Wrocław

Ferie w Ossolineum
Wrocław Wstęp wolny

Ferie w Ossolineum

Wpis archiwalny

13-26 luty 2017

 

Zapraszamy dzieci i młodzież na zajęcia w trakcie zimowych ferii. W każdy wtorek i czwartek spotykamy się w gmachu głównym Ossolineum przy Szewskiej 37, zaś w środy i piątku w Muzeum Pana Tadeusza.

 

Wstęp na wszystkie zajęcia bezpłatny – ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.

 

WTORKI I CZWARTKI
12.00

Gmach główny Ossolineum
ul. Szewska 37 – wejście od Zaułka Ossolińskich

 

Zapisy
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy (od 1 lutego 2017): edukacja@ossolineum.pl (w zgłoszeniu należy podać datę warsztatów, dane dziecka i opiekuna) lub 71 335 64 83 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00).

PROGRAM

 

wtorek, 14 lutego 2017, godz. 12.00
Dziwni mieszkańcy starych map
warsztaty dla dzieci (7-12 lat)

O czym nam mówią stare mapy? Kto strzeże morskich szlaków i kontynentów? Zobaczysz trytony i bóstwa morskie, rybopodobne stwory i bestie, zamieszkujące lądy. Dowiesz się, jak sobie wyobrażali świat ludzie żyjący kilkaset lat temu i sam spróbujesz wymyślić oraz narysować przedstawiciela nieznanej „potwornej rasy”.

 

czwartek, 16 lutego 2017, godz. 12.00
Ossolińskie zbiory spod znaku fantastyki
warsztaty dla dzieci (7-12 lat)

Lubisz nieprawdopodobne historie? A może dziwne kształty i kolory pobudzają Twoją wyobraźnię? Oglądając niebanalne grafiki i rysunki spróbujemy rozpoznać, co przedstawiają. Ale by móc to uczynić, trzeba będzie popuścić wodze fantazji. Wyobraźnia i pomysłowość przydadzą się również podczas wykonywania fantastycznej wyklejanki.

 

wtorek, 21 lutego 2017, godz. 12.00
O zaczytanym latarniku

warsztaty dla dzieci (7-12 lat)

Czy można się tak zaczytać, żeby zapomnieć o całym świecie i spowodować katastrofę  morską? Nie tylko dowiesz się, co przytrafiło się pewnemu staremu latarnikowi, ale również zobaczysz na własne oczy rękopis książki, w której Henryk Sienkiewicz opisał to wydarzenie. Każdy będzie mógł również stworzyć z papieru swoją własną latarnię morską.  

 

czwartek, 23 lutego 2017, godz. 12.00
To jeszcze będzie piękna biblioteka - zwiedzanie wystawy i gmachu Ossolineum

warsztaty dla dzieci (7-12 lat)

Zanim powstała wspaniała biblioteka mieszcząca się w jednym z najpiękniejszych wrocławskich budynków, najpierw były powojenne ruiny i ogromne stosy książek przywiezionych pociągiem z dalekiego  Lwowa. Podczas naszego spotkania dowiesz się jak dużo pracy trzeba było wykonać zanim można było zaprosić pierwszych czytelników. Obejrzymy na wystawie archiwalne zdjęcia z początków działalności Ossolineum we Wrocławiu oraz odwiedzimy działy biblioteczne, do których normalnie obowiązują specjalne przepustki. 

------
ŚRODY I PIĄTKI
12.00

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6


Zapisy
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Prosimy o przesłanie maila ze zgłoszeniem na adres edukacja-mpt@ossolineum.pl. W treści zgłoszenia prosimy o podanie daty warsztatów oraz danych: imienia i wieku dziecka, numeru kontaktowego oraz imienia i nazwiska opiekuna. Szczegółowe informacje: tel. 71 75 50 651 do 654.

 

środa, 15 lutego 2017, godz. 12.00
Poruszający świat Adama Mickiewicza

warsztaty dla dzieci (6-10 lat)

Świat książek to także świat ilustracji. Chwila uwieczniona na kartce papieru. A gdyby tak obraz wprawić w ruch? Czy wiesz, że już w XIX wieku tworzono proste mechaniczne animacje? A jakie ruchome zabawki mógł tworzyć mały Adam? Tego dowiemy się podczas pierwszego spotkania feryjnego.

 

piątek, 17 lutego 2017, godz. 12.00
Nic nie jest tym, czym się wydaje

warsztaty dla młodzieży (11-15 lat)

W tysiącach filmów, książek i obrazów wyraża się pragnienie człowieka, żeby zrozumieć świat. I wiara w to, że ktoś już tego dokonał. Ten ktoś mógł się nawet podzielić swoją sekretną wiedzą. Mądrość zaszyfrował w zaklęciach, na mapach prowadzących do skarbu, w alchemicznych formułach. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję poszukać rozwiązania zagadek na wystawie Nieczytelność. Palimpsesty.

 

środa, 22 lutego 2017, godz. 12.00
Filmowe zagadki

warsztaty dla dzieci (6-10 lat)

Filmów, animacji i ruchomych scenek ciąg dalszy. Zapoznamy się z kolejnymi metodami animacji. Nauczymy się, jak „oszukać” wzrok i sprawić, by dwuwymiarowy obraz się poruszył. Tym razem za temat posłużą nam niesamowite przygody Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza i daj się wciągnąć w wir ruchomych obrazów!

 

piątek, 24 lutego 2017, godz. 12.00
Sztuka w ruchu
warsztaty dla młodzieży (11-15 lat)

Sztuka filmowa sprawiła, że obrazy się poruszyły. Kamera zagląda w miejsca niedostępne dla człowieka. Umożliwia nagrywanie i odtwarzanie ruchu, który jest tak powolny albo tak szybki, że niewidoczny gołym okiem. Zarejestrowany ruch można cofać i powtarzać niezliczoną ilość razy. Czy w dobie wszechogarniającej dokumentacji ma jeszcze sens oglądanie świata „na żywo”? Uczestnicy zajęć przekonają się o tym, badając performans Ewy Partum, który odbył się w Muzeum Pana Tadeusza podczas wernisażu wystawy Nieczytelność. Palimpsesty.

Organizator:

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

ul. Szewska 37
50-139 Wrocław
tel.: 071 344 44 71 do 76, 071 326 21 27

Wydarzenia we Wrocławiu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć