Wrocław

Wrocław Wystawa

"AMERYKAŃSKIE SKRZYNKI POCZTOWE W OBIEKTYWIE MARKA WIECZORKA"

od 2 marca do 15 maja 2007
Wpis archiwalny
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zaprasza do obejrzenia wystawy
"AMERYKAŃSKIE SKRZYNKI POCZTOWE W OBIEKTYWIE MARKA WIECZORKA".

Wystawa fotografii czynna od 2 marca do 15 maja 2007

Marek Wieczorek (ur. w 1955 r. we Wrocławiu) od 1990 r. mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych. Pasjonują go fotografia i podróże. Pracując jako kierowca ciężarówki przejechał wiele stanów, dzięki czemu mógł zobaczyć i sfotografować wiele ciekawych miejsc w USA. Jednym z ulubionych tematów fotograficznych Marka Wieczorka są amerykańskie skrzynki pocztowe. Pokazane w Muzeum zdjęcia powstały w latach 1997-1999.

Zawsze w jakiś sposób wyróżniają ich właścicieli, są wykonane własnoręcznie lub na indywidualne zlecenie. Ich różnorodność zadziwia.
W stanach o rolniczych tradycjach skrzynki osadza się na elementach lub całych narzędziach rolniczych. Obok baniek na mleko mogą to być radła, kosiarki, przegrabiarki do siana, wirówki do mleka itp. Prawie we wszystkich stanach można spotkać skrzynki osadzone na kołach wozów. Równie popularne są przeróbki zwykłych pojemników na listy - doczepiając do nich głowy, nogi, ogony powstają zwierzęta lub postacie znane z bajek. Skrzynki domki spotykane niemal we wszystkich stanach przypominają piernikowe chatki, miniatury domów stojących na posesji, jeszcze inne są wytworem fantazji właściciela.
Sprzedawcy samochodów i właściciele warsztatów naprawczych stawiają przed budynkami skrzynki samochody lub skrzynki zamocowane na częściach samochodowych.
Kolejny temat to skrzynki stanowiące element małej architektury. Zdarzają się skrzynki tworzone na zamówienie przez architektów, metaloplastyków, artystów.
W USA istnieje zwyczaj dekorowania skrzynek z okazji różnych świąt, ta sama skrzynka w różnych porach roku wygląda inaczej. Dla wszystkich właścicieli domów, szczególnie dla majsterkowiczów, skrzynka pocztowa może być niewyczerpanym źródłem pomysłów, a dla fotografującego – powodem licznych wrażeń.

Organizator:

Muzeum Poczty i Telekomunikacji

ul. Krasińskiego 1
53-301 Wrocław
tel.: 071 343 67 65, 346 95 82

Wydarzenia we Wrocławiu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć