Wrocław

6. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY
Wrocław Inne

6. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY

30 maja 2015
Wpis archiwalny

Godz. 11.00 - 23.00

 

Zapraszamy na 6. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY do Wrocławskiego Centrum Kongresowego Hali Stulecia.


Program:

11.00-13.00 Warsztaty modowe z Katarzyną Bogucką w oparciu o książkę M.O.D.A (4-7 lat). Podczas warsztatów dzieci zaprojektują najwspanialsze papierowe stroje. O godz. 12:00 pokaz mody, Festiwal Literatury dla Dzieci na Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży „Dobre Strony”.


11.00-15.00 Ostry Dyżur Literacki, czyli złoty środek w postaci fenomenalnej książki! Jeżeli dolega Wam ból z powodu rozstania z właśnie przeczytaną lekturą albo cierpicie na wyjątkowo dotkliwą miłość do słowa pisanego, zapraszamy do naszego festiwalowego centrum pomocy literackiej. Nasi eksperci przeprowadzą profesjonalny wywiad, przepiszą receptę i zalecą spożycie "pigułki mądrości". Pomagamy wszystkim molom książkowym! Festiwal Literatury dla Dzieci na Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży „Dobre Strony”.


11.00 Jak powstają ilustracje? Warsztaty z Krzysztofem Kiełbasińskim, ilustratorem i autorem książek dla dzieci. Zaprasza wydawnictwo Wilga/ Grupa Wydawnicza Foksal.


11.00-12.00 Warsztaty kreatywnego pisania z Martą Mizuro.
Warsztaty pisarskie realizowane w ramach szkoły pisarskiej „Maszyna do pisania” to połączenie i zabawy plenerowej i ćwiczeń wykonywanych przez adeptów literatury. Zajęcia służyć będą nauce opisu postaci, porządkowania wniosków z obserwacji oraz tworzenia opowiadania na jej podstawie. Zabawa przeznaczona dla uczestników indywidualnych bądź zespołów rodzinnych, w wieku od lat siedmiu do stu (zapisy: maszyna@maszynadopisania.pl)


11.00-13.00 Teatrzyk Kamishibai i warsztaty plastyczne dla dzieci (Kumiko Yamamoto Szukając Marudka, Nathalie Dargent Mój przyjaciel Kemushi). Prowadzenie Anna Krzywda - gość Miejskiej Biblioteki Publicznej.


12.00 Poważne, choć prowadzone z humorem rozmowy dzieci z dorosłymi. Spotkanie z Karoliną Prewęcką, autorką książki „Kim będę”. Zaprasza wydawnictwo Wilga/ Grupa Wydawnicza Foksal.


12.00 Anna Paszkiewicz podpisuje książki Marzenie, Pafnucy, ostatni smok, Plosiaczek. Stoisko wydawnictwa Alegoria.


12.00-13.00 Emilia Kiereś podpisuje swoje książki dla dzieci i młodzieży. Stoisko Wydawnictwa Akapit Press.


12.00 Małgorzata Żółtaszek podpisuje książkę Basałyk i Psotka idą do pracy. Zaprasza Poradnia K. Basałyk i Psotka idą do pracy to książka do czytania i zabawy. Wyjaśnia dzieciom zagadki świata dorosłych i przynosi pomysły na bawienie się w różne zawody: lekarza, strażaka, fryzjerki a nawet pracownika korporacji. Autorka przybliża tajemnicze terminy związane z tymi zawodami, zaś znakomite ilustracje Pawła Pawlaka pokazują, jak zorganizować dzieciom zabawę. Książka adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Stoisko wydawnictwa Media Rodzina.


12.00 - 13.00 Spotkanie autorskie z Piotrem Sommerem, podpisywanie książki „Fruwajka”. Fruwajka jest subtelną opowieścią o naszej codzienności, zbieraniu widoków, podpatrywaniu świata. Książce towarzyszy niespodzianka, dzięki której każdy z czytelników może przyłączyć się do tej opowieści.


Piotr Sommer – poeta, tłumacz, redaktor naczelny „Literatury na świecie”. Zaprasza wydawnictwo Warstwy.


13.00 - 13.30 Piotr Sommer podpisuje książkę "Fruwajka”. Stoisko wydawnictwa Warstwy.


13.00-14.00 Warsztaty kulinarne - dekorowanie ciasteczek lukrem. Dzieci samodzielnie udekorują ciastka. Nauczą się, jak najprościej isamodzielnie zrobić lukier, a w prezencie otrzymają przepis-kolorowankę i łamigłówki.


13.00-14.00 A to moja bajka właśnie… - rozstrzygnięcie konkursu oraz uroczystość wręczenia nagród dzieciom za najlepsze bajki.


13.30-14.30 Tyci ludziki zamieszkałe we wrocławskich kamienicach - warsztaty plastyczne dla dzieci od 7 lat. Zaprasza Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka.

 

13.30-16.30 Warsztaty rzeźbiarskie dla rodzin z Józefem Wilkoniem (Festiwal Literatury dla Dzieci na Targach Książki dla Dzieci i Młodzieży „Dobre Strony”).


14.00-15.00 Teatr na pudełkach – warsztaty dla nauczycieli. Prowadzenie Małgorzata Gaj, Wydawnictwo AsKier.
Publikacja przeznaczona jest dla nauczycieli przedszkoli oraz szkół podstawowych:
• wprowadza dziecko w świat figur przestrzennych i pojęć matematycznych,
• w nowatorskiej formie prezentuje polską klasykę literatury dla dzieci,
• umożliwia praktyczne zastosowanie nabytych przez dzieci umiejętności czytania, przeliczania, spostrzegawczości,
• wspiera rozwój dzieci z dysleksją i nieustaloną lateralizacją,
15.00-16.00 Warsztaty „W aeroplanie”. Stworzenie mapy Wrocławia z lotu ptaka. Inspiracja wierszem Juliana Tuwima. Uczestnicy zajęć, podzieleni na grupy, otrzymają kartony z konturami mapy Wrocławia. Zaznaczone na niej będą najważniejsze dzielnice, obiekty architektoniczne, ulice. Dzieci wykonają wizerunek Wrocławia widzianego z lotu ptaka. Każda grupa będzie tworzyła inną część miasta. Każde dziecko będzie mogło zaznaczyć na mapie swoje miejsce zamieszkania, szkołę oraz inne ulubione punkty. Dzieci będą tworzyły mapę wyklejając ją filcem i rysując obiekty architektoniczne. Ulubione miejsca będą zaznaczane patyczkiem z chorągiewką i opisem. Prowadzenie Tęczówka Studio Natalia Talarek.


15.00-16.00 PCK szkolenia dla rodziców – pierwsza pomoc w domu (wypadki małych dzieci).


15.00 Joanna Kubica podpisuje premierową książkę Katedrale (pierwsza część powieści fantasy osadzona w realiach Wrocławia). Stoisko Wydawnictwa Alegoria.

 

15.15 -16.15 Tyci Ludziki zamieszkałe we wrocławskich kamienicach - warsztaty plastyczne dla dzieci od 7 lat. Prowadzenie Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka


16.00-18.00 Bajarze czytają bajki. Każde dziecko może do niego podejść ze swoją ulubioną książką i posłuchać.


16.00 –17.00 – „Książka obrazkowa w różnych kręgach kulturowych” wykład i dyskusja z Junko Yokotą.


dr Junko Yokota – profesor National Louis University w Chicago, dyrektorka Center for Teaching through Children's Books. Przez wiele lat pełniła funkcję prezydenta amerykańskiej sekcji IBBY. Przewodniczy gremiom jurorskim najważniejszych konkursów poświęconych książce obrazkowej oraz ilustracji.


16.00-17.30 Magiczne Drzewo Andrzeja Maleszki - spotkanie i warsztaty aktorskie z autorem (9-14 lat). Andrzej Maleszka - autor i reżyser będzie rozmawiał z czytelnikami o tworzeniu filmu i powieści, o nowych pomysłach i niezwykłych cyfrowych ilustracjach. Pokaże też jak pracuje z młodymi aktorami w filmie Magiczne Drzewo. Dzieci będą mogły zaprezentować aktorskie możliwości i wcielić się w postaci z książki. Sala Festiwalu Literatury dla Dzieci.


17.00 –18.00 Ewa Kozyra-Pawlak podpisuje książki Ja, Bobik, czyli prawdziwa historia o kocie, który myślał, że jest królem oraz Liczypieski . Stoisko wydawnictwa Nasza Księgarnia.


17.00 „Książka obrazkowa w Polsce” - dyskusja panelowa z udziałem: Iwony Chmielewskiej, Doroty Hartwich, Adama Jaromira.


Iwona Chmielewska – jedna z najwybitniejszych autorek książek obrazkowych. Jej publikacje zostały nagrodzone wieloma prestiżowymi wyróżnieniami, w tym Bologna Ragazzi Award 2013. Mieszka i pracuje w Toruniu.


Dorota Hartwich – romanistka i filozof, dziennikarka, publicystka, krytyczka sztuki. Prowadzi wydawnictwo Format oraz księgarnię-galerię Cocofli we Wrocławiu.


Adam Jaromir – tłumacz, wydawca, autor m.in. książki „Ostatnie przedstawienie Panny Esterki” (2014). Mieszka i pracuje w Hannoverze. Sala konferencyjna. Zaprasza Wydawnictwo Warstwy.


18.00-19.30 Czytanki po zmroku w ramach Europejskiej Nocy Literatury – Baśnie afrykańskie i zwiedzanie obiektu z przewodnikiem, Afrykarium (4-7 lat)

 

Więcej na: http://www.wpdk.pl

 

Miejsce: Wrocławskie Centrum Kongresowe Hali Stulecia

ul. Wystawowa 1

Wrocław

Organizator:

Biuro Wrocławskich Promocji Dobrych Książek i Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Wydarzenia we Wrocławiu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć