W mieście » Wydarzenia dla dzieci » Zapowiedzi i zapisy » Lato w Muzeum Pana Tadeusza


Lato w Muzeum Pana Tadeuszapowiększ

Lato w Muzeum Pana Tadeusza

Wpis archiwalny
Dzieci 6 - 12 lat

Z dziecinną radością. Świat dzieciństwa sprzed lat.


wakacyjne zajęcia dla dzieci w wieku 6–12 lat

 

lipiec i sierpień, każdy wtorek i piątek, godz. 10.00–12.00

 

Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37

 

wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy poprzez formularze zgłoszeniowe; zapisy na lipiec od 15 czerwca od godziny 8.00, na sierpień od 15 lipca od godziny 8.00

 

Zapraszamy dzieci na wakacyjny cykl warsztatów, podczas których wykorzystamy muzealny wehikuł czasu, by sprawdzić, jak wyglądało dzieciństwo w czasach Adama Mickiewicza i w czasach PRL-u.

 

Bycie dzieckiem to bardzo trudne i czasochłonne zajęcie: zabawy, przygody, ale i obowiązki czy zasady, których trzeba przestrzegać… A zastanawialiście się kiedyś może nad tym, jak to wyglądało 40, 60, albo nawet i 200 lat temu? Zapraszamy do muzealnego wehikułu czasu! W każdy wtorek odwiedzimy czasy dzieciństwa Adama Mickiewicza, natomiast w piątki wyruszymy do lat młodości naszych rodziców i dziadków.

 

Wakacyjne zajęcia odbywają się w każdy wtorek i piątek przez cały lipiec i sierpień w Muzeum Pana Tadeusza oraz w Ossolineum, gdzie zaplanowaliśmy część spotkań.

 

To unikalne, nowoczesne Muzeum opowiada o powstaniu i losach książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, a wszystko uzupełnione ponad setką aplikacji i prezentacji multimedialnych – to efektowne zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę. Wystawy poświęcone „świadkom historii”: Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu i Władysławowi Bartoszewskiemu, a także bogaty program edukacyjny i artystyczny Muzeum poszerzają tę perspektywę i pozwalają na podjęcie realnego dialogu z najciekawszymi wątkami kultury współczesnej.  

 

Muzeum znajduje się w jednym z najpiękniejszych mieszczańskich budynków Wrocławia – Kamienicy pod Złotym Słońcem.

 

LIPIEC 2018

 

wtorek, 3 lipca 2018, godz. 10.00
Śladami potworów
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Udamy się na niezwykłą wyprawę śladami fantastycznych zwierząt. Dowiemy się, o jakim morskim potworze pisał Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu i jakimi stworami szlachcice straszyli niegrzeczne dzieci. Obejrzymy też bestiariusze z XIX wieku, a podczas zajęć warsztatowych zastanowimy się, jakie potwory mogły mieszkać w Soplicowie.
prowadzenie: Agata Iżykowska, Grażyna Kryńska

 

piątek, 6 lipca 2018, godz. 10.00
Czas na siodło!
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

W trakcie zajęć dowiemy się, skąd wzięli się bieszczadzcy kowboje, kim byli łowcy sierpa i młota, dlaczego w PRL-u zapanowała moda na westerny i dlaczego słowo „komiks” było w tych czasach zabronione. Podczas zajęć warsztatowych poznamy najsłynniejsze zeszyty rysunkowe tamtych lat i wykonamy zdjęcie na wzór superbohaterów komiksowych.
prowadzenie: Jakub Bielawski, Agata Iżykowska

 

wtorek, 10 lipca 2018, godz. 10.00
Kolory i zapachy ogrodu
Ossolineum, ul. Szewska 37

 

Długie wakacyjne dni zachęcają nas do spędzania czasu wśród przyrody, dlatego zapraszamy do ogrodu ossolińskiego! W trakcie spotkania będziemy oglądać, wąchać i dotykać znajdujące się tam skarby, a następnie stworzymy z nich niezwykłe obrazy.
prowadzenie: Grażyna Kryńska, Monika Konopka

 

piątek, 13 lipca 2018, godz. 10.00
Zośka na trzepaku, czyli gry i zabawy w PRL–u
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Czym jest „zośka”? Po co kiedyś dzieci zbierały kapsle i co ma z tym wspólnego wyścig Tour de France? Jakie były ulubione sposoby spędzania czasu przez naszych rodziców i dziadków? Podczas zajęć cofniemy się kilkadziesiąt lat w czasie i odkryjemy magiczny świat zabaw i gier sprzed dekad.
prowadzenie: Jakub Bielawski, Kalina Sobierajska

 

wtorek, 17 lipca 2018, godz. 10.00
W szlacheckiej zagrodzie
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Dwór szlachecki to miejsce ciche, spokojne, pachnące kwiatami… Ale chwilę! A co z chlewikami, stajniami czy kurnikami? Tam na pewno nie było cicho i pachniało bardzo intensywnie… Na zajęciach poznamy zwierzęta, które można było zobaczyć w obejściu szlacheckiego dworu i dowiemy się, co robiły, co jadły i gdzie mieszkały. Wykonamy też własne wizerunki zwierząt.
prowadzenie: Grażyna Kryńska, Kalina Sobierajska

 

piątek, 20 lipca 2018, godz. 10.00
Futurologia. Zapraszamy do przyszłości!
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Czy 50 lat temu na świecie były roboty? Co ludzie wiedzieli o kosmosie? Czy wizje świata w książkach Stanisława Lema mogą być prawdziwe? Na zajęciach wspólnie znajdziemy odpowiedź na te pytania oraz dowiemy się, jak ludzie w czasach PRL-u wyobrażali sobie życie w XXI wieku. W trakcie warsztatów stworzymy swoją wizję dzieciństwa w roku 2050.
prowadzenie: Monika Konopka, Maja Kwiecińska

 

wtorek, 24 lipca 2018, godz. 10.00
Gdzie mieszkał dzieckiem będąc… Pokój dziecięcy sprzed lat
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Ach, szlacheckie dwory! Białe, otoczone drzewami, wnętrza pełne pięknych mebli i tajemniczych bibelotów… A czy wiecie, jak wyglądał pokój dziecięcy w takim dworze? A jak wyglądałby w nim Wasz pokój? Zabawmy się w architekta wnętrz i stwórzmy jego model, który będzie zgodny z historycznymi opisami i Waszymi wyobrażeniami.
prowadzenie: Grażyna Kryńska, Maja Kwiecińska

 

piątek, 27 lipca 2018, godz. 10.00
Pan Samochodzik i niesamowity dwór w Soplicowie
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Kto był ulubionym bohaterem książkowym młodzieży w okresie PRL-u? Na zajęciach poznamy Tomasza NN, sławnego Pana Samochodzika, poszukiwacza skarbów i strażnika zabytków. Wraz z nim spróbujemy rozwiązać tajemniczą zagadkę w Soplicowie: jaki duch straszy we dworze? Czy ma to związek ze skarbem, który według legendy ukrył ksiądz Robak?
prowadzenie: Monika Konopka, Maja Kwiecińska

 

wtorek, 31 lipca 2018, godz. 10.00
W obronie rodzinnego herbu!
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Zapraszamy na spotkanie o historii, o której nie opowiada się w szkole… Jak łamano prawo i czy się tym szczycono? Kto zjadał pozwy i czy mógł popijać? Czym właściwie był ostatni zajazd z tytułu Pana Tadeusza? Zapraszamy do udziału w sensacyjnej podróży dla odważnych, w trakcie której przeniesiemy się w czasy słynnych konfliktów. Stworzymy również herb rodzinny, który zaświadczy o naszym pochodzeniu i honorze.
prowadzenie: Jakub Bielawski, Grażyna Kryńska

 

SIERPIEŃ 2018

 

piątek, 3 sierpnia 2018, godz. 10.00
Ortalion i dzwony, czyli moda z PRL-u
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Kiedy patrzymy na zdjęcia naszych rodziców i dziadków z młodości, możemy dziwić się, że wyglądają tak śmiesznie. Czy to wina bluzki z poduszkami w ramionach? A może spodni zwanych dzwonami? A te stawiane na cukier włosy? Na zajęciach odkryjemy najważniejsze trendy w modzie okresu PRL-u, a następnie zainspirowani nimi zaprojektujemy własną kolekcję.
prowadzenie: Jakub Bielawski, Monika Konopka

 

wtorek, 7 sierpnia 2018, godz. 10.00
Szarady w dworku
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Nie tylko zabawy ruchowe, ale również zagadki, łamigłówki i szarady cieszyły się zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców szlacheckiego dworu. W trakcie zajęć poznamy kilka z nich i spróbujemy je rozwiązać. Dowiemy się też, jak kiedyś wyglądała gra w warcaby i sprawdzimy, czy jej zasady bardzo się zmieniły.
prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk, Jakub Bielawski

 

piątek, 10 sierpnia 2018, godz. 10.00
Bohaterowie z telewizora
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Kto był Gustlikiem, a kto Jankiem? Kto chciał być agentem 007 i dlaczego wszyscy pytali o Tomka Banana? Na zajęciach dowiemy się, jakie filmy i seriale oglądali nasi rodzice i dziadkowie, kto był ich ulubionym bohaterem, a kogo nie lubili wszyscy na podwórku. Spełnimy też marzenie dzieci sprzed lat i zbudujemy własny czołg!  
prowadzenie: Jakub Bielawski, Monika Konopka

 

wtorek, 14 sierpnia 2018, godz. 10.00

Bajki nie tylko dla najmłodszych
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Czy wszystkie bajki zaczynają się od słów „Dawno, dawno temu…”, albo „Za górami, za lasami”? Jakie bajki rodzice opowiadali małemu Adamowi Mickiewiczowi, zanim zasnął? W trakcie zajęć zagłębimy się w niezwykły świat bajek napisanych przez romantyków. Odwiedzimy naszego muzealnego podróżnika w czasie i dowiemy się, jakie bajki były jego ulubionymi, kiedy był młodszy.
prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk, Kalina Sobierajska
 

piątek, 17 sierpnia 2018, godz. 10.00
Kontrola dokumentów!
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Często ze zdjęciem, ale zawsze z pieczątką i podpisem, jeśli to zgubimy to możemy mieć dużo problemów. Oczywiście mowa o dokumentach! Legitymacje, paszporty, dowody…. Na tych zajęciach zobaczymy, jak wyglądały kiedyś dokumenty, porównamy je z tymi, które mamy dziś oraz posłuchamy o tych, które mogły uratować życie.

prowadzenie: Jakub Bielawski, Monika Konopka

 

wtorek, 21 sierpnia 2018, godz. 10.00
Takie pyszne leguminy!
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Dlaczego w dworze szlacheckim cukiernice były zamykane na kluczyk? Co to były wety i kto je jadał? Czy dzieci mogły jeść słodycze? W trakcie zajęć dowiemy się, jak wyglądała kwestia słodkości w życiu najmłodszych mieszkańców dworów szlacheckich.  Natomiast w części warsztatowej wykonamy własnoręcznie słodycze, które były popularne w XVIII–wiecznym dworze szlacheckim.
prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk, Kalina Sobierajska

 

piątek, 24 sierpnia 2018, godz. 10.00
Pierwsza dobranocka
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co było pierwszą dobranocką? Jak narodził się pierwszy wieczorny program dla dzieci i o czym opowiadał? Na zajęciach przedstawimy Wam Jacka i Agatkę, a następnie sami nakręcimy pacynkową wieczorynkę.  
prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk, Monika Konopka

 

wtorek, 28 sierpnia 2018, godz. 10.00
W ogródku Zosi
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

 

Koniec wakacji to czas kolorowych, pachnących i soczystych warzyw i owoców zebranych z grządek, o które dbała, być może, nawet sama Zosia. Zapraszamy do spotkania w trakcie którego dowiemy się, jakie warzywa rosły w ogrodach przy dworach szlacheckich oraz dowiemy się, jak kiedyś przechowywano dary natury aby można było się nimi cieszyć w czasie długich zimowych wieczorów. Sami przygotujemy ozdobne słoiki, gotowe na przyjęcie przetworów. Mniam!
prowadzenie: Monika Konopka, Kalina Sobierajska

 

piątek, 31 sierpnia 2018, godz. 10.00
Podchody czas zacząć
Ossolineum, ul. Szewska 37

 

Na zakończenie naszych wakacyjnych spotkań chcielibyśmy was zabrać do miejsca, którego historia sięga czasów rycerzy! W trakcie zajęć odkryjemy tajemnice Ossolineum – te ukryte od piwnic, aż po dach. Poszukamy wskazówek i bawiąc się wspólnie w podchody, spróbujemy rozwikłać największą tajemnicę tego miejsca.
prowadzenie: Agata Iżykowska-Uszczyk, Kalina Sobierajska

Wpis archiwalny
Muzeum Pana Tadeusza
Wizytówka organizatora:

Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6, Wrocław

tel.: 71 755 06 00

Wyślij wiadomość »

www.muzeumpanatadeusza.pl


Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Wideorecenzja na Czasie

Max. Kot detektyw

Max. Kot detektyw

Zupełnie nowy detektyw - Max. Kot detektyw! Zobaczcie i posłuchajcie co o Maxie opowie Wam Ania!  

Ferie na Czasie

Jeśli zarówno Wy, jak i dzieciaki macie ochotę na solidną dawkę śmiechu, a także wzruszające opowieści o przyjaźni, nie przegapcie nowych propozycji Multikina.  

Nowinki

Familijne Żłobki

Familijne Żłobki

Familijny Wrocław zaprasza do udziału w rozpoczynającym się naborze do nowo powstałych żłobków w ramach projektu „Familijne Pitagorasy”...  
Po jedenaste: Nie bij!

Po jedenaste: Nie bij!

Kocham. Nie biję! To głośna kampania społeczna, zapoczątkowana w Polsce w 2006 roku, w którą z wielkim oddaniem zaangażowali się artyści,...  

W domu z dzieckiem

Odchudzamy dzieci1 Gry Nasza Księgarnia1 Chłopiec z burzy1 Książka dla malucha - Zielona Sowa1 Ekorodzice1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czego poszukujesz ? :)
Powiedz nam które treści są dla ciebie ważne, będziemy zwracać na nie szczególną uwagę
Pomysłu na wspólne weekendowe wyjście w mieście
Pomysłu na weekend poza miastem
Pomysłu na wspólne wyjście. Nieważne czy w mieście czy poza miastem
Porad dotyczących wychowania dziecka
Porad dotyczących zdrowia dziecka
Bajek do czytania on line
Gier / zabaw / kolorowanek, by zająć dziecko
Informacji o nowych książkach dla dzieci


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2019