Wrocław

Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza” | Przestrzeń edukacyjna dla dzieci
Wrocław Nasz Patronat

Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza” | Przestrzeń edukacyjna dla dzieci

Wpis archiwalny

wystawa czasowa
29.09.2017–5.11.2017

 

wstęp wolny


Od końca września po raz pierwszy w Muzeum Pana Tadeusza prezentowane są wszystkie zachowane karty brudnopisu i czystopisu poematu Adama Mickiewicza. Czy wystawa Inne strony rękopisu „Pana Tadeusza” może być atrakcyjna dla dzieci, także tych niepotrafiących jeszcze czytać?


Wierzymy, że tak! Dlatego w ramach wystawy stworzyliśmy specjalną przestrzeń edukacyjną, w której skupiamy się na procesie odręcznego pisania dotyczącym nie tylko poematu Mickiewicza. Oprócz tego, że piszemy, to również rysujemy, deklamujemy, wykonujemy ćwiczenia i gramy w memory. Zapraszamy do zabawy dzieci (i dorosłych) w każdym wieku. Maluchom, które nie potrafią czytać, w zrozumieniu i wykonaniu poleceń pomóc mogą rodzice i pracownicy muzeum.
W części edukacyjnej zachęcamy do tego, aby sprawdzić, jak wygląda ten sam tekst napisany na różne sposoby. Adam Mickiewicz napisał swój utwór odręcznie. Gdyby żył współcześnie, być może używałby komputera, w starożytnej Mezopotamii rylca i tabliczki, w Egipcie pędzelka i zwoju papirusu. Napisany w ten sposób Pan Tadeusz wyglądałby inaczej i musiałby być inaczej prezentowany. Natomiast Inne strony oznaczają między innymi dalekie krainy. Od 1832 roku do 2017 karty Pana Tadeusza zmieniały właścicieli, były oddawane i sprzedawane, część z nich trafiła nawet do Chile w Ameryce Południowej. Co ciekawe, Adam Mickiewicz poprawiał Pana Tadeusza wielokrotnie, co możemy zaobserwować na wystawie, porównując różne wersje tej samej karty.


Ponieważ nie wszystkim staranne pisanie przychodzi łatwo, niektórzy, podobnie jak młody Adam Mickiewicz, nie lubią kaligrafii. Można ją zamienić w zabawę, konstruując własne narzędzie pisarskie z przedmiotów takich jak patyki, kamyczki, gumki, słomki, zboża, pędzelki, sznurki. W przestrzeni edukacyjnej znalazły się nietypowe meble: stół przeszkadzający w pisaniu i dwie skrzynie. Przy stole można sprawdzić, jak na ostateczny kształt naszych zapisków (i rysunków) wpływają podłoże i pozycja ciała. Na blacie skrzyni tworzymy prace w technice frotażu. Wykorzystujemy wiele materiałów pochodzących z natury. W Panu Tadeuszu odnajdziemy krajobrazy malowane słowem, na wystawie możemy stworzyć je za pomocą kresek, linii i faktur.


Warto też zagrać w soplicowskie memo i sprawdzić, czy wiemy, co Adam Mickiewicz rozumiał przez słowa takie jak bryka, kot, toaleta. Wystawie towarzyszy też zeszyt z zadaniami, który można zabrać do domu, aby nawet po wyjściu z muzeum ćwiczyć pisanie, rysowanie i poszukiwanie skojarzeń.

 

Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator:

Muzeum Pana Tadeusza

Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6, Wrocław
tel.: 71 755 06 00

Wydarzenia we Wrocławiu

Przeczytaj również

Warto zobaczyć