Wrocław » Wiadomości lokalne » Czego o ekologii nauczyliśmy się od dzieci? Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”

Czego o ekologii nauczyliśmy się od dzieci? Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM” powiększ

Czego o ekologii nauczyliśmy się od dzieci? Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”

Patronat CzasDzieci.pl

„Przez ostatnie dwa lata trwania projektu „Mój zielony DOM” mieliśmy okazję wpływać na postawę proekologiczną dzieci i młodzieży. Do tej pory to my, dorośli, uczyliśmy młodych ludzi ekologii – z jednej strony pokazując dziką przyrodę, a z drugiej wpływ, jaki ma na nią człowiek. Teraz czas, by role się odwróciły. Zobaczymy, jakiej lekcji udzieli nam młode pokolenie” – mówi Joanna Handziak-Buczko, kierownik projektu „Mój zielony DOM”, przedstawiając pomysł na eko-happening.

 

Założeniem pomysłodawców była akcja, dzięki której my dorośli możemy nauczyć się czegoś o ekologii od dzieci. Jaki był tego efekt? Co stanie się, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy budować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM?

 

Na początku lutego sześć wrocławskich placówek wzięło udziału w happeningu ekologicznym „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”.

 

Zadaniem uczestników happeningu było zbudowanie „naszego zielonego DOMu” na bazie domków tekturowych „HOCKOklocki”, dowolną techniką, z wykorzystaniem materiałów plastycznych, materiałów pochodzenia naturalnego, podlegających recyclingowi oraz ogólnie dostępnych surowców wtórnych (nakrętki, plastiki, papier itp.).

 

Łącznie odbyły się we Wrocławiu trzy happeningi: jeden na terenie Zespołu Szkół Nr 24, w którym gościnnie wzięły udział również dzieci z Przedszkola Nr 15, drugi – na terenie Szkoły Podstawowej Nr 22, na który przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 26, a trzeci happening miał miejsce w Przedszkolu Nr 58, gdzie zespół w zespół z przedszkolakami „nasz zielony DOM” zbudowała także zerówka ze Szkoły Podstawowej Nr 28.

 

W Przedszkolu Nr 58 jako pierwsza pojawiła się chyba największa i najbardziej kolorowa na świecie budka dla ptaków. „Zimą domek jest ochroną dla zwierząt, a żeby było wesoło ptaszkom w te szarobure dni, pomalowaliśmy go na różne kolory.” – mówią przedszkolaki biorące udział w akcji.

 

I tu nauka dla nas – by troszczyć się o zwierzęta i traktować ich potrzeby na równi z naszymi. „Ludzie są mili dla siebie. Każdy z nas może też zrobić coś miłego dla zwierząt. Ptakom będzie miło, gdy dostaną słoninkę czy ziarna słonecznika. A naszą kolorową budkę zobaczą z daleka!” – dodaje chłopiec biorący udział w happeningu.

 

Oprócz kolorowej budki dla ptaków, w Zespole Szkół Nr 24 powstała leśna chatka będąca schronieniem dla ludzi i zwierząt, w której podobno można usłyszeć opowieści dzikich mieszkańców lasu zasłyszane przez mchy, zapisane w szumie liści i traw, zamknięte w owocach i nasionach drzew, którymi to został ozdobiony drugi domek.

 

Przez ten magiczny dom dzieci wyraziły swoje pragnienie życia w zgodzie z naturą, chęć zbudowania czegoś, co współgra z otoczeniem, nie niszczy, a wzbogaca i otwiera wyobraźnię.

 

„Każdy, nawet dzieci, potrzebują czasem odpocząć, a najfajniej odpoczywa się w Naturze, dlatego ozdobiliśmy nasz leśny domek naturalnymi materiałami prosto z lasu”, stwierdził jeden z uczestników happeningu.

 

W Szkole Podstawowej Nr 22 we współpracy z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 26, powstał trzeci domek – EKO domek z zużytych materiałów.

 

Koordynatorka akcji w Szkole Podstawowej Nr 22, wicedyrektor i pedagog Pani Dorota Safian, mówi: „Nasz domek jest duży, bo ma pomieścić wszystkie dobre pomysły na segregację odpadów. Ściany domku są ozdobione materiałami z surowców wtórnych – nakrętek, papieru gazetowego, plastikowych rurek, butelek itp. To po prostu EKO-DOMEK”.

 

W wywiadzie z dziećmi biorącymi udział w happeningu dowiedzieliśmy się więcej.

 

Jak możemy dbać o świat bawiąc się śmieciami?
Według sześcioklasistów to proste: „Możemy budować z nich różne rzeczy! Pojemniki na ołówki w domu, zakładki do książek, a dzisiaj nawet budowaliśmy nasz wspólny dom EKO!”

 

Co to jest ekologia?
„Ekologia to dbanie o środowisko, segregowanie i sprzątanie śmieci, niezanieczyszczanie naszego wspólnego domu.”

 

A na pytanie: Co to znaczy, że budujemy nasz zielony DOM?
Paweł z klasy III b odpowiada po krótkim namyśle: „Gdy robimy coś ekologicznie, to wtedy buduje się nasz zielony Dom.”

 

A dzisiaj budowaliście dom ze śmieci?
Koleżanka z klasy Pawła, Hania prostuje: „Nie ze śmieci! Ale z zużytych kartonów, starych rurek, folii, chust, ścinków papieru.”

 

W ten sposób dowiedzieliśmy się, że według dzieci są co najmniej dwie podkategorie śmieci –  te nadające się do kosza i zużyte materiały do dalszego wykorzystania.

 

To zamiast wyrzucać śmieci, możemy je wykorzystywać?


„Ja na przykład tak robię, że gdy mam coś niepotrzebnego, to chowam sobie to do szafeczki i planuję, co z tego zbudować. Parę razy udało mi się coś fajnego zbudować, np. ostatnio zrobiłem aniołka.” – dodaje Paweł

Hania wtóruje: „A moja koleżanka ma całą szufladę różnych niepotrzebnych rzeczy i ostatnio zrobiłyśmy sobie z tego mikrofony do zabawy. Ja robię z niepotrzebnych rzeczy domki dla moich pluszaków, a teraz planuję zrobić z zużytych kartonów wybieg dla mojego chomika.”

 

W happeningu dzieci udowodniły, że nie muszą bawić się nowymi zabawkami, wystarczy nieograniczona wyobraźnia i potęga dziecięcej kreacji.

 

Podsumujmy. Co stanie się więc, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy budować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM?


Z pewnością nauczymy się troski o bioróżnorodność naszego zielonego DOMu, przypomnimy sobie potrzebę kontaktu z Naturą, bo jesteśmy jej częścią, nauczymy się, że nie wszystko należy bezrefleksyjnie ładować do kubła na śmieci, a przy tym wszystkim będziemy się dobrze bawić, bo życie młodego ekologa jest pełne ciekawych przygód!

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z naszych happeningów:

 

https://photos.google.com/share/AF1QipN4z0grEclKX77c4xD-aCWub8WwOer0i5wLGPQ1sGPEVaEUiQeRyM4ricmGAax0WQ?key=Qmw0QUdUYmNSNmRXMk1tUlZfaVZOemM5RnpkZldR


oraz do obejrzenia video-relacji z happeningu dn. 6.02.2017 r. przygotowanej przez Szkołę Podstawową Nr 22:

 

 

Zachęcamy, by dowiedzieć się więcej o projekcie na: www.mojzielonydom.cku.wroc.pl oraz na:

 

www.facebook.com/MojZielonyDOM

 


Projekt „Mój zielony DOM” realizowany jest w okresie 01.06.2014 - 30.04.2017 r. Współfinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 - 2014 oraz środków własnych Gminy Wrocław.

 

Realizatorem projektu jest Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrocławiu z ramienia Departamentu Edukacji Gminy Wrocław.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Lokum di Trevi – zielone osiedle z doskonałą... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne

Rozplątanie tęczy nastąpiło na Nadodrzu, czyli nowe miejsce na teatralnej mapie Wrocławia.

Choć moi synowie dawno już przestali być ?najnajami?, moja fascynacja teatrem dla raczkujących widzów, trwa nadal. Dlatego wiadomość o otwarciu we Wrocławiu fili Teatru Małego Widza, była zapowiedzią czegoś zdecydowanie ważnego. więcej »
Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki

Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki

Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki to nowa publikacja Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Towarzyszy ona wystawie o tej samej nazwie, którą można zwiedzać do 18 marca 2018 roku. Jeśli zastanawiacie się, w co bawiły się dzieci trzysta lat temu oraz jakich słuchały bajek i opowieści, ta książka może Was zainteresować. więcej »
Kiedy nie było komputerów. Inne strony rękopisu A. Mickiewicza

Kiedy nie było komputerów. Inne strony rękopisu A. Mickiewicza

Jak w intrygujący sposób wprowadzić dzieci w historię ich kraju, literaturę
piękną, sztukę w ogóle? Wyjść z nimi w sobotę z domu i udać się w specjalne
miejsce. więcej »
Wrocław! Weekend w pigułce

Wrocław! Weekend w pigułce

Dzieci do 14 lat
Weekend tuż-tuż. W fotogalerii zobaczycie najciekawsze wydarzenia, które odbywają się w ten weekend. więcej »
Bajkowe święto rodziny
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowe święto rodziny

3 czerwca w parku w Szczodrem odbyła się bajkowa impreza, której bohaterami byli rycerze i księżniczki. więcej »
„Ziemianie” czyli bajka ekologiczna we Wrocławskim Teatrze Lalek
Patronat CzasDzieci.pl

„Ziemianie” czyli bajka ekologiczna we Wrocławskim Teatrze Lalek

Tej zimy temat smogu był na ustach wszystkich a mali wrocławianie dowiedzieli się o nim nie tylko z rozmów dorosłych ale również widząc sąsiada w masce przeciwsmogowej, wsiadającego na rower czy gdy w przedszkolach i szkołach pojawił się zakaz wychodzenia na podwórka, ze względu na złą jakość powietrza. więcej »
Nowy wrocławski Krasnal

Nowy wrocławski Krasnal

Statuetki krasnali stały się już stałym elementem wrocławskiego pejzażu – fotografują się przy nich turyści, cieszą się z nich dzieci, krążą po mieście specjalne wycieczki „Szlakiem wrocławskich krasnali”. Od końca kwietnia szlak ten będzie miał zupełnie nowy przystanek – przy Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej więcej »
Fotoksiążka projektu „Mój zielony DOM"
Patronat CzasDzieci.pl

Fotoksiążka projektu „Mój zielony DOM"

Wspólnie zmieniamy świat, który nas otacza. Od naszych codziennych, małych decyzji zależy czystość powietrza, wód, lasów, osiedli, na których mieszkamy... więcej »
Czego o ekologii nauczyliśmy się od dzieci? Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”
Patronat CzasDzieci.pl

Czego o ekologii nauczyliśmy się od dzieci? Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”

Założeniem pomysłodawców była akcja, dzięki której my dorośli możemy nauczyć się czegoś o ekologii od dzieci. Jaki był tego efekt? Co stanie się, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy budować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM? więcej »
Lokum di Trevi – zielone osiedle z doskonałą komunikacją

Lokum di Trevi – zielone osiedle z doskonałą komunikacją

Krzyki to niezwykle atrakcyjna dzielnica na południu Wrocławia, świetnie skomunikowana z miastem, a jednocześnie zielona i spokojna. To doskonałe miejsce do zamieszkania dla rodzin, które stawiają na równowagę pomiędzy zaletami życia blisko centrum, a kameralna atmosfera sprzyja wypoczynkowi. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Temat na Czasie

Dziecięce lęki

Dziecięce lęki

Każdy człowiek ma jakieś zmartwienia, to jasne. Zależnie od wieku smutek czy przerażenie są powodowane przez inne sytuacje. Dziecko w każdym wieku przeżywa swoje troski i lęki. Poznanie ich może...  

Temat na Czasie

Top 15 cytatów o rodzicielstwie

Top 15 cytatów o rodzicielstwie

Czujecie czasami, że jesteście tak zmęczeni i pochłonięci codziennością, że zapominacie, jak piękne jest rodzicielstwo? Przygotowaliśmy dla Was zbiór inspirujących cytatów. Doceńcie na nowo...  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

7 podpowiedzi jak uczyć dzieci patriotyzmu

Umiłowanie i szacunek do Ojczyzny powinno wpajać się dziecku już od najmłodszych lat. Najlepiej poprzez zabawę, odkrywanie nowych, ciekawych...  

Temat na Czasie

Poczytaj ze mną

Poczytaj ze mną

Odkryjcie na nowo radość czytania! Książki przenoszą nas do świata, w którym wszystko jest możliwe. Czytając swoim pociechom od najmłodszych lat, sprawicie, że zakochają się w literaturze...  

Konkurs na czasie

Chcesz, aby Twoje dziecko otrzymało bajkowego Królika? Weź udział w konkursie i wygraj jednego z 1000 pluszowych Królików.  
Advertisement

W domu z dzieckiem

Cudowny chłopak1 Robico1 Knock Nocky1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Pierwsze Książeczki1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Kapitan Nauka1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018