Wrocław » Wiadomości lokalne » Czego o ekologii nauczyliśmy się od dzieci? Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”

Czego o ekologii nauczyliśmy się od dzieci? Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM” powiększ

Czego o ekologii nauczyliśmy się od dzieci? Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”

Patronat CzasDzieci.pl

„Przez ostatnie dwa lata trwania projektu „Mój zielony DOM” mieliśmy okazję wpływać na postawę proekologiczną dzieci i młodzieży. Do tej pory to my, dorośli, uczyliśmy młodych ludzi ekologii – z jednej strony pokazując dziką przyrodę, a z drugiej wpływ, jaki ma na nią człowiek. Teraz czas, by role się odwróciły. Zobaczymy, jakiej lekcji udzieli nam młode pokolenie” – mówi Joanna Handziak-Buczko, kierownik projektu „Mój zielony DOM”, przedstawiając pomysł na eko-happening.

 

Założeniem pomysłodawców była akcja, dzięki której my dorośli możemy nauczyć się czegoś o ekologii od dzieci. Jaki był tego efekt? Co stanie się, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy budować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM?

 

Na początku lutego sześć wrocławskich placówek wzięło udziału w happeningu ekologicznym „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”.

 

Zadaniem uczestników happeningu było zbudowanie „naszego zielonego DOMu” na bazie domków tekturowych „HOCKOklocki”, dowolną techniką, z wykorzystaniem materiałów plastycznych, materiałów pochodzenia naturalnego, podlegających recyclingowi oraz ogólnie dostępnych surowców wtórnych (nakrętki, plastiki, papier itp.).

 

Łącznie odbyły się we Wrocławiu trzy happeningi: jeden na terenie Zespołu Szkół Nr 24, w którym gościnnie wzięły udział również dzieci z Przedszkola Nr 15, drugi – na terenie Szkoły Podstawowej Nr 22, na który przyjechali uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 26, a trzeci happening miał miejsce w Przedszkolu Nr 58, gdzie zespół w zespół z przedszkolakami „nasz zielony DOM” zbudowała także zerówka ze Szkoły Podstawowej Nr 28.

 

W Przedszkolu Nr 58 jako pierwsza pojawiła się chyba największa i najbardziej kolorowa na świecie budka dla ptaków. „Zimą domek jest ochroną dla zwierząt, a żeby było wesoło ptaszkom w te szarobure dni, pomalowaliśmy go na różne kolory.” – mówią przedszkolaki biorące udział w akcji.

 

I tu nauka dla nas – by troszczyć się o zwierzęta i traktować ich potrzeby na równi z naszymi. „Ludzie są mili dla siebie. Każdy z nas może też zrobić coś miłego dla zwierząt. Ptakom będzie miło, gdy dostaną słoninkę czy ziarna słonecznika. A naszą kolorową budkę zobaczą z daleka!” – dodaje chłopiec biorący udział w happeningu.

 

Oprócz kolorowej budki dla ptaków, w Zespole Szkół Nr 24 powstała leśna chatka będąca schronieniem dla ludzi i zwierząt, w której podobno można usłyszeć opowieści dzikich mieszkańców lasu zasłyszane przez mchy, zapisane w szumie liści i traw, zamknięte w owocach i nasionach drzew, którymi to został ozdobiony drugi domek.

 

Przez ten magiczny dom dzieci wyraziły swoje pragnienie życia w zgodzie z naturą, chęć zbudowania czegoś, co współgra z otoczeniem, nie niszczy, a wzbogaca i otwiera wyobraźnię.

 

„Każdy, nawet dzieci, potrzebują czasem odpocząć, a najfajniej odpoczywa się w Naturze, dlatego ozdobiliśmy nasz leśny domek naturalnymi materiałami prosto z lasu”, stwierdził jeden z uczestników happeningu.

 

W Szkole Podstawowej Nr 22 we współpracy z uczniami ze Szkoły Podstawowej Nr 26, powstał trzeci domek – EKO domek z zużytych materiałów.

 

Koordynatorka akcji w Szkole Podstawowej Nr 22, wicedyrektor i pedagog Pani Dorota Safian, mówi: „Nasz domek jest duży, bo ma pomieścić wszystkie dobre pomysły na segregację odpadów. Ściany domku są ozdobione materiałami z surowców wtórnych – nakrętek, papieru gazetowego, plastikowych rurek, butelek itp. To po prostu EKO-DOMEK”.

 

W wywiadzie z dziećmi biorącymi udział w happeningu dowiedzieliśmy się więcej.

 

Jak możemy dbać o świat bawiąc się śmieciami?
Według sześcioklasistów to proste: „Możemy budować z nich różne rzeczy! Pojemniki na ołówki w domu, zakładki do książek, a dzisiaj nawet budowaliśmy nasz wspólny dom EKO!”

 

Co to jest ekologia?
„Ekologia to dbanie o środowisko, segregowanie i sprzątanie śmieci, niezanieczyszczanie naszego wspólnego domu.”

 

A na pytanie: Co to znaczy, że budujemy nasz zielony DOM?
Paweł z klasy III b odpowiada po krótkim namyśle: „Gdy robimy coś ekologicznie, to wtedy buduje się nasz zielony Dom.”

 

A dzisiaj budowaliście dom ze śmieci?
Koleżanka z klasy Pawła, Hania prostuje: „Nie ze śmieci! Ale z zużytych kartonów, starych rurek, folii, chust, ścinków papieru.”

 

W ten sposób dowiedzieliśmy się, że według dzieci są co najmniej dwie podkategorie śmieci –  te nadające się do kosza i zużyte materiały do dalszego wykorzystania.

 

To zamiast wyrzucać śmieci, możemy je wykorzystywać?


„Ja na przykład tak robię, że gdy mam coś niepotrzebnego, to chowam sobie to do szafeczki i planuję, co z tego zbudować. Parę razy udało mi się coś fajnego zbudować, np. ostatnio zrobiłem aniołka.” – dodaje Paweł

Hania wtóruje: „A moja koleżanka ma całą szufladę różnych niepotrzebnych rzeczy i ostatnio zrobiłyśmy sobie z tego mikrofony do zabawy. Ja robię z niepotrzebnych rzeczy domki dla moich pluszaków, a teraz planuję zrobić z zużytych kartonów wybieg dla mojego chomika.”

 

W happeningu dzieci udowodniły, że nie muszą bawić się nowymi zabawkami, wystarczy nieograniczona wyobraźnia i potęga dziecięcej kreacji.

 

Podsumujmy. Co stanie się więc, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy budować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM?


Z pewnością nauczymy się troski o bioróżnorodność naszego zielonego DOMu, przypomnimy sobie potrzebę kontaktu z Naturą, bo jesteśmy jej częścią, nauczymy się, że nie wszystko należy bezrefleksyjnie ładować do kubła na śmieci, a przy tym wszystkim będziemy się dobrze bawić, bo życie młodego ekologa jest pełne ciekawych przygód!

 

Zapraszamy do galerii zdjęć z naszych happeningów:

 

https://photos.google.com/share/AF1QipN4z0grEclKX77c4xD-aCWub8WwOer0i5wLGPQ1sGPEVaEUiQeRyM4ricmGAax0WQ?key=Qmw0QUdUYmNSNmRXMk1tUlZfaVZOemM5RnpkZldR


oraz do obejrzenia video-relacji z happeningu dn. 6.02.2017 r. przygotowanej przez Szkołę Podstawową Nr 22:

 

 

Zachęcamy, by dowiedzieć się więcej o projekcie na: www.mojzielonydom.cku.wroc.pl oraz na:

 

www.facebook.com/MojZielonyDOM

 


Projekt „Mój zielony DOM” realizowany jest w okresie 01.06.2014 - 30.04.2017 r. Współfinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009 - 2014 oraz środków własnych Gminy Wrocław.

 

Realizatorem projektu jest Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrocławiu z ramienia Departamentu Edukacji Gminy Wrocław.Lubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Dni Fantastyki 2018 więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Dni Fantastyki 2018
Patronat CzasDzieci.pl

Dni Fantastyki 2018

29 czerwca wystartuje czternasta edycja Dni Fantastyki w leśnickim Zamku. Organizatorzy przygotowują liczne atrakcje dla fanów popkultury i literatury fantastycznej. Motywem przewodnim tegorocznego programu są mrożące krew w żyłach historie, w klimatach klasycznego horroru jak i starych legend i baśni. 
więcej »
"Sztuka jest naturalną działalnością nawet najmniejszych ludzi"

"Sztuka jest naturalną działalnością nawet najmniejszych ludzi"

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych dla dzieci i młodzieży w regionie. W programie znajdą się widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych: od ?najnajów? (0-3 lat) po nastolatków. więcej »
TEATR MAŁEGO WIDZA. Cztery pory roku

TEATR MAŁEGO WIDZA. Cztery pory roku

Czyli o tym jak zielone rajstopy oczarowały 9latka. więcej »
Odd i Luna, czyli Lisa Aisato we Wrocławskim Teatrze Lalek

Odd i Luna, czyli Lisa Aisato we Wrocławskim Teatrze Lalek

Ona ma 7 lat i inny niż wszyscy kolor skóry, On też jest 7-latkiem a jego głowa jest wielka i krucha jak jajko. Ona najbardziej lubi samotność w domu i zajadanie cukierków a On, chowa się w szkolnej toalecie przed rówieśnikami i żyje pod kloszem, który stworzyła mu mama. więcej »
Rozplątanie tęczy nastąpiło na Nadodrzu, czyli nowe miejsce na teatralnej mapie Wrocławia.

Rozplątanie tęczy nastąpiło na Nadodrzu, czyli nowe miejsce na teatralnej mapie Wrocławia.

Choć moi synowie dawno już przestali być najnajami, moja fascynacja teatrem dla raczkujących widzów, trwa nadal. Dlatego wiadomość o otwarciu we Wrocławiu fili Teatru Małego Widza, była zapowiedzią czegoś zdecydowanie ważnego. więcej »
Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki

Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki

Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki to nowa publikacja Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Towarzyszy ona wystawie o tej samej nazwie, którą można zwiedzać do 18 marca 2018 roku. Jeśli zastanawiacie się, w co bawiły się dzieci trzysta lat temu oraz jakich słuchały bajek i opowieści, ta książka może Was zainteresować. więcej »
Kiedy nie było komputerów. Inne strony rękopisu A. Mickiewicza

Kiedy nie było komputerów. Inne strony rękopisu A. Mickiewicza

Jak w intrygujący sposób wprowadzić dzieci w historię ich kraju, literaturę
piękną, sztukę w ogóle? Wyjść z nimi w sobotę z domu i udać się w specjalne
miejsce. więcej »
Wrocław! Weekend w pigułce

Wrocław! Weekend w pigułce

Dzieci do 14 lat
Weekend tuż-tuż. W fotogalerii zobaczycie najciekawsze wydarzenia, które odbywają się w ten weekend. więcej »
Bajkowe święto rodziny
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowe święto rodziny

3 czerwca w parku w Szczodrem odbyła się bajkowa impreza, której bohaterami byli rycerze i księżniczki. więcej »
„Ziemianie” czyli bajka ekologiczna we Wrocławskim Teatrze Lalek
Patronat CzasDzieci.pl

„Ziemianie” czyli bajka ekologiczna we Wrocławskim Teatrze Lalek

Tej zimy temat smogu był na ustach wszystkich a mali wrocławianie dowiedzieli się o nim nie tylko z rozmów dorosłych ale również widząc sąsiada w masce przeciwsmogowej, wsiadającego na rower czy gdy w przedszkolach i szkołach pojawił się zakaz wychodzenia na podwórka, ze względu na złą jakość powietrza. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »
30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

30 porad jak być jeszcze lepszym tatą

Jak stać się jeszcze lepszym ojcem dla swojego dziecka? Czy istnieje na to gotowy przepis?  

Temat na Czasie

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zbliża się lato. W głowach dzieci powstają już plany na wakacyjne przygody. Postarajmy się nie zawieść naszych pociech i w wolnym czasie zorganizować wycieczkę dla całej rodziny. Oto kilka...  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
Ksiązki na Czasie - Maj

Ksiązki na Czasie - Maj

Wakacje już tuż tuż! Wielu z Was snuje wakacyjne plany... Mamy nadzieję, że jest w nich także miejsce na dobre książki. Maj obfitował...  

Aktywne dziecko na Czasie

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Dodatkowe zajęcia sportowe to jedna z możliwości spędzania aktywnego czasu, ale łatwo i tanio można zorganizować dziecku samemu ciekawe aktywności. Tak naprawdę tylko od naszych chęci i wyobraźni...  
20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

Poczekalnia w przychodni, podróż samolotem, czekanie na obiad w restauracji czy w kolejce w sklepie. W takich przypadkach dziecko zazwyczaj nudzi się i zaczyna marudzić. Co w takich sytuacjach robić?  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018