Wrocław » Wiadomości lokalne » „Noc bez Księżyca" Wrocławski Teatr Lalek

„Noc bez Księżyca" Wrocławski Teatr Lalekpowiększ

„Noc bez Księżyca" Wrocławski Teatr Lalek

Patronat CzasDzieci.pl

„Noc bez księżyca” to najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek przygotowany na otwarcie 3 Przeglądu Teatru Nowego dla Dzieci. To było rzeczywiście otwarcie, otwarcie nowej jakości w spektaklach dla dzieci.

 

Zapraszani do WTL czytamy: „Gdy zapada noc, robi się ciemno. Bardzo ciemno. Chyba, że świeci księżyc. Ale on nie zawsze świeci. Czasem go nie ma na niebie. Gdzie wtedy jest i co porabia?” Otóż drogi widzu, ów księżyc ćwiczy „moonwalk” do piosenki Michaela Jacksona i ma się dobrze w czasie, gdy szuka go mała dziewczynka, a wraz z nią jej zabawki. Odwiedzają oni różne światy, stając się ich częścią. Są więc ryby, złodzieje, nocne ptactwo czy radośni muzykanci. To wszystko reżyser ,Maćko Prusak pokazuje nam bez słowa, którego brak ma wpłynąć na naszą wyobraźnię. I chyba tak się dzieje, bo z sali co chwila słychać dziecięcy głos, próbujący ustalić kim są bohaterowie. Również scenografia Mirka Kaczmarka nie ogranicza naszego poszukiwania księżyca. Wielki pokój, w którym pojawiają się kolejne postacie, z symbolicznymi rekwizytami, zmuszają widza do odgadywania kolejnych scen. To ciągłe oczekiwanie kto się za chwilę pojawi i czym nas zaskoczy jest wielkim walorem przedstawienia.

 

„Noc bez księżyca” to spektakl bez słów, choć mój sześciolatek usłyszał ich wiele. To spektakl bez przepychu scenograficznego, choć monstrualne zwierzęta pojawiające się na scenie, zapadają dzieciom w pamięci. To w końcu spektakl bez muzyki charakterystycznej dla przedstawień dziecięcych, a nowoczesne brzmienie spójne jest z całością. Tu duży ukłon dla Patrycji Hewczyńskiej i Marcina Kowalskiego przede wszystkim za odwagę, by zaserwować tak nieteatralne dźwięki, tak młodym widzom.


Kiedy więc zaczynamy domyślać się gdzie jest księżyc i  gdy okazuje się, że zamiast w pokoju jesteśmy poza nim z tłumem zaspanych ludzi, przychodzi finał przedstawienia. Jak klamra powraca „Thiller” Jacksona, w rytm którego ręce same rwą się do oklasków. Ja tym razem największe wysłałam w stronę Patrycji Łaciny-Miarki i Marka Tatko, którzy szczególnie urzekli mnie swoją grą aktorską. Ta pierwsza znów udowodniła, że jej możliwości wokalne są olbrzymie. M. Prusak miał w sobie sporo odwagi wybierając taką formę dla swojego przedstawienia. „Podprowadził” on widza pod scenę, zmuszając, by resztę odkrył sam. Dlatego wg mnie jest to opowieść dla dzieci, które mimo młodego wieku są już bywalcami teatralnymi. Nie proponowałabym rozpoczynać edukacji teatralnej od tego spektaklu i zastanowiłabym się czy nie zmienić kategorii wiekowej z 4+ na 6+. Jedno jest pewne, poprzeczka została wysoko postawiona, nie tylko dla oglądających, ale dla twórców kolejnych przedstawień.


Istnieje ryzyko, że „Noc…” bardziej spodoba się dorosłym niż dzieciom. Ale czy to minus? Dla mnie osobiście, nie. Dlaczego to ja zawsze muszę być osobą towarzyszącą dla swojej pociechy? Choć raz to ona może mi towarzyszyć, nie tylko w przedstawieniu ale w budzeniu się we mnie dziecka.

 

Joanna Klima mama StasiaLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Kiedy nie było komputerów. Inne strony rękopisu... więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Kiedy nie było komputerów. Inne strony rękopisu A. Mickiewicza

Kiedy nie było komputerów. Inne strony rękopisu A. Mickiewicza

Jak w intrygujący sposób wprowadzić dzieci w historię ich kraju, literaturę
piękną, sztukę w ogóle? Wyjść z nimi w sobotę z domu i udać się w specjalne
miejsce. więcej »
Wrocław! Weekend w pigułce

Wrocław! Weekend w pigułce

Dzieci do 14 lat
Weekend tuż-tuż. W fotogalerii zobaczycie najciekawsze wydarzenia, które odbywają się w ten weekend. więcej »
Bajkowe święto rodziny
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowe święto rodziny

3 czerwca w parku w Szczodrem odbyła się bajkowa impreza, której bohaterami byli rycerze i księżniczki. więcej »
„Ziemianie” czyli bajka ekologiczna we Wrocławskim Teatrze Lalek
Patronat CzasDzieci.pl

„Ziemianie” czyli bajka ekologiczna we Wrocławskim Teatrze Lalek

Tej zimy temat smogu był na ustach wszystkich a mali wrocławianie dowiedzieli się o nim nie tylko z rozmów dorosłych ale również widząc sąsiada w masce przeciwsmogowej, wsiadającego na rower czy gdy w przedszkolach i szkołach pojawił się zakaz wychodzenia na podwórka, ze względu na złą jakość powietrza. więcej »
Nowy wrocławski Krasnal

Nowy wrocławski Krasnal

Statuetki krasnali stały się już stałym elementem wrocławskiego pejzażu – fotografują się przy nich turyści, cieszą się z nich dzieci, krążą po mieście specjalne wycieczki „Szlakiem wrocławskich krasnali”. Od końca kwietnia szlak ten będzie miał zupełnie nowy przystanek – przy Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej więcej »
Fotoksiążka projektu „Mój zielony DOM"
Patronat CzasDzieci.pl

Fotoksiążka projektu „Mój zielony DOM"

Wspólnie zmieniamy świat, który nas otacza. Od naszych codziennych, małych decyzji zależy czystość powietrza, wód, lasów, osiedli, na których mieszkamy... więcej »
Czego o ekologii nauczyliśmy się od dzieci? Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”
Patronat CzasDzieci.pl

Czego o ekologii nauczyliśmy się od dzieci? Relacja z happeningu „Wspólnie budujemy nasz zielony DOM”

Założeniem pomysłodawców była akcja, dzięki której my dorośli możemy nauczyć się czegoś o ekologii od dzieci. Jaki był tego efekt? Co stanie się, gdy dzieciom i młodzieży pozwolimy budować nasze środowisko życia – nasz zielony DOM? więcej »
Lokum di Trevi – zielone osiedle z doskonałą komunikacją

Lokum di Trevi – zielone osiedle z doskonałą komunikacją

Krzyki to niezwykle atrakcyjna dzielnica na południu Wrocławia, świetnie skomunikowana z miastem, a jednocześnie zielona i spokojna. To doskonałe miejsce do zamieszkania dla rodzin, które stawiają na równowagę pomiędzy zaletami życia blisko centrum, a kameralna atmosfera sprzyja wypoczynkowi. więcej »
Osiedle Lokum da Vinci – bezpieczeństwo i komfort w pobliżu centrum

Osiedle Lokum da Vinci – bezpieczeństwo i komfort w pobliżu centrum

Sąsiedztwo trenów zielonych, bliskość centrum, szybki i wygodny dojazd do szkoły, przedszkola czy żłobka – to kryteria, którymi kierują się rodziny z dziećmi planujące zakup mieszkania. Dlatego dużym zainteresowaniem wśród wrocławian cieszy się Gądów Mały – dobrze skomunikowana dzielnica z rozbudowaną infrastrukturą. więcej »
Wrocław: Spotkanie blisko 300 studentów Polskiej Akademii Dzieci już w piątek.
Patronat CzasDzieci.pl

Wrocław: Spotkanie blisko 300 studentów Polskiej Akademii Dzieci już w piątek.

Zdrowie i bezpieczeństwo to obszary, które w najbliższy piątek zgłębiać będzie blisko 300 małych studentów Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami? Skorzystaj z naszego newslettera

Zobacz co zyskujesz

Specjalne okazje

Temat na Czasie

15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

15 najbardziej zaskakujących strojów karnawałowych

Jakie pomysły na przebranie przychodzą Wam do głowy, gdy myślicie o balach kostiumowych? Wróżki, księżniczki, rycerze, piraci? Okazuje się, że stroje karnawałowe (i nie tylko) mogą być zdecydowanie...  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zobacz kalendarz oraz rozpiskę niedziel wolnych od handlu i zaplanuj zakupy w 2018!  

Czas na czytanie

Najlepsze książki 2017

Najlepsze książki 2017

Szczęśliwa ?15?, czyli zestawienie najlepszych wg nas książek wydanych w 2017 roku. Wybór nie był łatwy, nie uwzględnia też wszystkich dobrych książek? Zobaczcie sami!  

Temat na czasie

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Idealne przyjęcie urodzinowe dla dzieci

Jak zorganizować idealne przyjęcie urodzinowe dla naszej pociechy? To pytanie zadaje sobie wielu rodziców.  

W domu z dzieckiem

Cudowny chłopak1 Robico1 Dolce Gusto1 Gry Nasza Księgarnia1 Pamiętnik Zuzy Łobuzy1 Kapitan Nauka1 Domowa Akademia1 Niezapominajka1 Prezenty1

Sonda – Czas Dzieci

Jaki jest wiek Twojego Dziecka?
Twój głos pomoże nam lepiej wyprofilować nasze informacje.
do 3 latek
od 3 do 7 lat
od 7 do 10 lat
od 10 do 14 lat
powyżej 14 lat


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018