Wrocław » Wiadomości lokalne » „Noc bez Księżyca" Wrocławski Teatr Lalek

„Noc bez Księżyca" Wrocławski Teatr Lalekpowiększ

„Noc bez Księżyca" Wrocławski Teatr Lalek

Patronat CzasDzieci.pl

„Noc bez księżyca” to najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Lalek przygotowany na otwarcie 3 Przeglądu Teatru Nowego dla Dzieci. To było rzeczywiście otwarcie, otwarcie nowej jakości w spektaklach dla dzieci.

 

Zapraszani do WTL czytamy: „Gdy zapada noc, robi się ciemno. Bardzo ciemno. Chyba, że świeci księżyc. Ale on nie zawsze świeci. Czasem go nie ma na niebie. Gdzie wtedy jest i co porabia?” Otóż drogi widzu, ów księżyc ćwiczy „moonwalk” do piosenki Michaela Jacksona i ma się dobrze w czasie, gdy szuka go mała dziewczynka, a wraz z nią jej zabawki. Odwiedzają oni różne światy, stając się ich częścią. Są więc ryby, złodzieje, nocne ptactwo czy radośni muzykanci. To wszystko reżyser ,Maćko Prusak pokazuje nam bez słowa, którego brak ma wpłynąć na naszą wyobraźnię. I chyba tak się dzieje, bo z sali co chwila słychać dziecięcy głos, próbujący ustalić kim są bohaterowie. Również scenografia Mirka Kaczmarka nie ogranicza naszego poszukiwania księżyca. Wielki pokój, w którym pojawiają się kolejne postacie, z symbolicznymi rekwizytami, zmuszają widza do odgadywania kolejnych scen. To ciągłe oczekiwanie kto się za chwilę pojawi i czym nas zaskoczy jest wielkim walorem przedstawienia.

 

„Noc bez księżyca” to spektakl bez słów, choć mój sześciolatek usłyszał ich wiele. To spektakl bez przepychu scenograficznego, choć monstrualne zwierzęta pojawiające się na scenie, zapadają dzieciom w pamięci. To w końcu spektakl bez muzyki charakterystycznej dla przedstawień dziecięcych, a nowoczesne brzmienie spójne jest z całością. Tu duży ukłon dla Patrycji Hewczyńskiej i Marcina Kowalskiego przede wszystkim za odwagę, by zaserwować tak nieteatralne dźwięki, tak młodym widzom.


Kiedy więc zaczynamy domyślać się gdzie jest księżyc i  gdy okazuje się, że zamiast w pokoju jesteśmy poza nim z tłumem zaspanych ludzi, przychodzi finał przedstawienia. Jak klamra powraca „Thiller” Jacksona, w rytm którego ręce same rwą się do oklasków. Ja tym razem największe wysłałam w stronę Patrycji Łaciny-Miarki i Marka Tatko, którzy szczególnie urzekli mnie swoją grą aktorską. Ta pierwsza znów udowodniła, że jej możliwości wokalne są olbrzymie. M. Prusak miał w sobie sporo odwagi wybierając taką formę dla swojego przedstawienia. „Podprowadził” on widza pod scenę, zmuszając, by resztę odkrył sam. Dlatego wg mnie jest to opowieść dla dzieci, które mimo młodego wieku są już bywalcami teatralnymi. Nie proponowałabym rozpoczynać edukacji teatralnej od tego spektaklu i zastanowiłabym się czy nie zmienić kategorii wiekowej z 4+ na 6+. Jedno jest pewne, poprzeczka została wysoko postawiona, nie tylko dla oglądających, ale dla twórców kolejnych przedstawień.


Istnieje ryzyko, że „Noc…” bardziej spodoba się dorosłym niż dzieciom. Ale czy to minus? Dla mnie osobiście, nie. Dlaczego to ja zawsze muszę być osobą towarzyszącą dla swojej pociechy? Choć raz to ona może mi towarzyszyć, nie tylko w przedstawieniu ale w budzeniu się we mnie dziecka.

 

Joanna Klima mama StasiaLubisz CzasDzieci.pl?
KOMENTARZE:

Napisz komentarz, pomóż innym, opiniuj treści
Treść:
Maksimum 1500 znaków.
Imię:
Kod z obrazka:
Zobacz także: Dni Fantastyki 2018 więcej » x
Zobacz » Wiadomości lokalne
Dni Fantastyki 2018
Patronat CzasDzieci.pl

Dni Fantastyki 2018

29 czerwca wystartuje czternasta edycja Dni Fantastyki w leśnickim Zamku. Organizatorzy przygotowują liczne atrakcje dla fanów popkultury i literatury fantastycznej. Motywem przewodnim tegorocznego programu są mrożące krew w żyłach historie, w klimatach klasycznego horroru jak i starych legend i baśni. 
więcej »
"Sztuka jest naturalną działalnością nawet najmniejszych ludzi"

"Sztuka jest naturalną działalnością nawet najmniejszych ludzi"

Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych dla dzieci i młodzieży w regionie. W programie znajdą się widowiska dla dzieci we wszystkich grupach wiekowych: od ?najnajów? (0-3 lat) po nastolatków. więcej »
TEATR MAŁEGO WIDZA. Cztery pory roku

TEATR MAŁEGO WIDZA. Cztery pory roku

Czyli o tym jak zielone rajstopy oczarowały 9latka. więcej »
Odd i Luna, czyli Lisa Aisato we Wrocławskim Teatrze Lalek

Odd i Luna, czyli Lisa Aisato we Wrocławskim Teatrze Lalek

Ona ma 7 lat i inny niż wszyscy kolor skóry, On też jest 7-latkiem a jego głowa jest wielka i krucha jak jajko. Ona najbardziej lubi samotność w domu i zajadanie cukierków a On, chowa się w szkolnej toalecie przed rówieśnikami i żyje pod kloszem, który stworzyła mu mama. więcej »
Rozplątanie tęczy nastąpiło na Nadodrzu, czyli nowe miejsce na teatralnej mapie Wrocławia.

Rozplątanie tęczy nastąpiło na Nadodrzu, czyli nowe miejsce na teatralnej mapie Wrocławia.

Choć moi synowie dawno już przestali być najnajami, moja fascynacja teatrem dla raczkujących widzów, trwa nadal. Dlatego wiadomość o otwarciu we Wrocławiu fili Teatru Małego Widza, była zapowiedzią czegoś zdecydowanie ważnego. więcej »
Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki

Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki

Entliczki, pentliczki, czarodzieje i księżniczki to nowa publikacja Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Towarzyszy ona wystawie o tej samej nazwie, którą można zwiedzać do 18 marca 2018 roku. Jeśli zastanawiacie się, w co bawiły się dzieci trzysta lat temu oraz jakich słuchały bajek i opowieści, ta książka może Was zainteresować. więcej »
Kiedy nie było komputerów. Inne strony rękopisu A. Mickiewicza

Kiedy nie było komputerów. Inne strony rękopisu A. Mickiewicza

Jak w intrygujący sposób wprowadzić dzieci w historię ich kraju, literaturę
piękną, sztukę w ogóle? Wyjść z nimi w sobotę z domu i udać się w specjalne
miejsce. więcej »
Wrocław! Weekend w pigułce

Wrocław! Weekend w pigułce

Dzieci do 14 lat
Weekend tuż-tuż. W fotogalerii zobaczycie najciekawsze wydarzenia, które odbywają się w ten weekend. więcej »
Bajkowe święto rodziny
Patronat CzasDzieci.pl

Bajkowe święto rodziny

3 czerwca w parku w Szczodrem odbyła się bajkowa impreza, której bohaterami byli rycerze i księżniczki. więcej »
„Ziemianie” czyli bajka ekologiczna we Wrocławskim Teatrze Lalek
Patronat CzasDzieci.pl

„Ziemianie” czyli bajka ekologiczna we Wrocławskim Teatrze Lalek

Tej zimy temat smogu był na ustach wszystkich a mali wrocławianie dowiedzieli się o nim nie tylko z rozmów dorosłych ale również widząc sąsiada w masce przeciwsmogowej, wsiadającego na rower czy gdy w przedszkolach i szkołach pojawił się zakaz wychodzenia na podwórka, ze względu na złą jakość powietrza. więcej »
Interesują mnie terminy:
Wiek dziecka:
Interesują mnie wydarzenia z kategorii »

KONKURS na Czasie

Kto Ty jesteś? - Głos dzieci

Kto Ty jesteś? - Głos dzieci

Kto ty jesteś? - To projekt artystyczny skierowany do dzieci, które zapraszamy do dialogu z artystami, do ekspresji artystycznej, ale także do chwili refleksji...  

Temat na Czasie

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zabierz dziecko na wycieczkę!

Zbliża się lato. W głowach dzieci powstają już plany na wakacyjne przygody. Postarajmy się nie zawieść naszych pociech i w wolnym czasie zorganizować wycieczkę dla całej rodziny. Oto kilka...  

Nowinki

Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny

Zapis czatu z ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Najciekawsze pytania i odpowiedzi...  
Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zakaz handlu w niedziele. Kiedy nie będzie można zrobić zakupów?

Zobacz kalendarz oraz rozpiskę niedziel wolnych od handlu i zaplanuj zakupy w 2018!  

Aktywne dziecko na Czasie

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Aktywne ćwiczenia i zabawy dla dzieci

Dodatkowe zajęcia sportowe to jedna z możliwości spędzania aktywnego czasu, ale łatwo i tanio można zorganizować dziecku samemu ciekawe aktywności. Tak naprawdę tylko od naszych chęci i wyobraźni...  
20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

20 sposobów jak się nie nudzić, kiedy nie ma co robić

Poczekalnia w przychodni, podróż samolotem, czekanie na obiad w restauracji czy w kolejce w sklepie. W takich przypadkach dziecko zazwyczaj nudzi się i zaczyna marudzić. Co w takich sytuacjach robić?  

W domu z dzieckiem

Aktywne dziecko1 Niemożliwi detektywi1 Gry Nasza Księgarnia1 Niezapominajka1 Domowa Akademia1 Książki dla dzieci1

Sonda – Czas Dzieci

Czy poleciłbyś portal CzasDzieci.pl znajomym rodzicom?
zdecydowanie nie
raczej nie
nie mam zdania
raczej tak
zdecydowanie tak


Kraków | Warszawa | Wrocław | Śląsk | Łódź | Poznań | Lublin | Trójmiasto | Bydgoszcz | Rzeszów | Szczecin

© Copyright by Czas Dzieci - Portal informacyjno-rozrywkowy 2006-2018