Warszawa

Patriotyzm codzienności-rzeczy niepospolite
Warszawa Wystawa

Patriotyzm codzienności-rzeczy niepospolite

Wpis archiwalny

Od 21 grudnia zostanie otwarta dla publiczności wystawa "Patriotyzm codzienności-rzeczy niepospolite" w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wystawa będzie efektem projektu pod tym samym tytułem realizowanym w roku 2016  w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie dzięki dofinansowaniu Muzeum Historii Polskiw ramach programu „Patriotyzm jutra” oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego.


Wystawa prezentuje zjawisko patriotyzmu codzienności, czyli spontanicznej i indywidualnej aktywności ludzi i organizacji, która przejawia się szczególnym zaangażowaniem w sprawy wspólne, budowaniem tożsamości, kształtowanie postaw obywatelskich, pielęgnowaniem etosu poprzez działalność na rzecz społeczności lokalnych w wymiarze: kulturalnym, edukacyjnym, historycznym, etycznym i pracę na rzecz środowisk narażonych na społeczne wykluczenie, defaworyzowanych.

 

Projekt obejmował dotarcie i utrwalenie unikalnych mikrohiostorii ‘patriotów codzienności’, za pomocą metody badań terenowych, w tym pogłębionych wywiadów ustrukturyzowanych, filmów i fotografii. Efekt badań zostanie finalnie, zaprezentowany na wystawie muzealnej z nowotarskim komponentem multimedialnym. Dzięki specjalnie przygotowanej aplikacji możliwe będzie opatrzenie stosownym kontekstem zebranych mikrohistorii.

 

Poprzez formę wystawy i jej multimedialną obudowę pragniemy zwrócić uwagę i uhonorować, bohaterów codzienności, działających na rzecz dobra wspólnego, kultury polskiej takich jak:


1)Wyprawa „Vivat Polonia - Kamerun 2016"  - Maciej Klusak, Dariusz Skonieczko
2) Fundacja ARTmosphere – Beata Kuracińska
3)Pracownia Edukacji Żywej – dr Maja Głowacka
4) Fundacja Cohabitat – Paweł Sroczyński
5) Słuchaj uchem – wydawnictwo – Kaja Prusinowska
6) Ginter Ryborz – ostatni tradycyjny sieciarz
7) Fundacja Ari Ari – Longin Graczyk
8) dr Łukasz Łuczaj – etnobotanik, propagator dzikiej kuchni
9)Anna Walczyk – Fundacja Anny Walczyk
10)Fundacja Kupuj odpowiedzialnie – Maria Huma

 

Celem projektu ‘patriotyzmu codzienności-rzeczy niepospolite’ jest  upowszechnianie polskiego dziedzictwa kulturowego oraz budowanie, zwłaszcza w młodym pokoleniu świadomości jego wartości. Ważnym aspektem projektu jest realne wsparcie w procesie poszukiwania i odkrywania własnej tożsamości, korzeni oraz więzi z ojczyzną. We współczesnym zglobalizowanym świecie istotne jest szerokie rozumienie obywatelskości, ale przede wszystkim poczucie dumy oraz wynikającej z niej siły sprawczej.


Zaprezentowanie wybranych aktywnie działających, na różnorodnych polach ‘patriotów codzienności’ umożliwi realne kształtowanie wzorców osobowych, pielęgnowanie etosów i kształtowanie postaw obywatelskich. Efekt wzmocnią działania edukacyjne takie jak specjalnie opracowane lekcje muzealne, spotkania z patriotami i materiał multimedialny na stronie projektu.


Wystawa będzie prezentowana w Muzeum dla Dzieci od grudnia 2016 do czerwca 2017 r.

Organizator:

Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

ul. Kredytowa 1
00- 056 Warszawa

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć