Warszawa

Darmowy listopad w polskich rezydencjach królewskich
Warszawa, Śródmieście Wystawa Wstęp wolny

Darmowy listopad w polskich rezydencjach królewskich

Wpis archiwalny

Łazienki Królewskie, Zamek Królewski, Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie zapraszają do udziału w akcji „Darmowy listopad”. Dzięki niej dzieci i młodzież będą mogły skorzystać za darmo z kilkuset lekcji muzealnych, a wszyscy chętni zwiedzą cenne zabytki i obejrzą znakomite kolekcje dzieł sztuki.

 

„Darmowy listopad” odbędzie się także na Zamku Królewskim na Wawelu, Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, które wraz z Muzeum Łazienki Królewskie tworzą cztery polskie rezydencje królewskie.

 

W Łazienkach Królewskich przez cały listopad (także 11 listopada w Święto Niepodległości) bezpłatnie udostępnione będą Pałac na Wyspie wraz z Królewską Galerią Obrazów, Stara Oranżeria wraz z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki.

 

Obiekty można zwiedzać w poniedziałek w godz. 11:00-18:00, zaś od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-18:00. Bezpłatne wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub w kasach Łazienek Królewskich, gdzie dostępne są także audioprzewodniki (płatne 5 zł).

 

Od poniedziałku do piątku o godz. 11:00 i godz. 17:00 zapraszamy na „Kreatywne spotkania z królewskimi kolekcjami” w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii, a także Pałacu Myślewickim, podczas których pracownicy Łazienek Królewskich opowiedzą o bezcennych dziełach sztuki, zgromadzonych w letniej rezydencji Stanisława Augusta.

 

Atrakcją listopadowych weekendów będzie „Natrętne zwiedzanie Teatru Królewskiego i królewskich kolekcji” - w  soboty i niedziele o godz. 11:00 i godz. 14:00 (czas trwania 60 minut). Miejsce spotkania: wejście do Starej Oranżerii od Ogrodu Oranżeryjnego. Dzieci i młodzież szkolna oraz pozostałe grupy zorganizowane – konieczna rezerwacja rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl,  (22) 50 60 183.

Dodatkowo, w niedzielę w godz. 12:00, można będzie wziąć udział w bezpłatnych „Salonach Poezji” w Starej Oranżerii.

 

 

W każdą sobotę listopada w godz. 19:00-23:00 zapraszamy zaś na „Nocne zwiedzanie” Pałacu na Wyspie. Tam też, w niedziele o godz. 12:00, można będzie za darmo posłuchać koncertów w ramach „Salonów Muzycznych”.

 

LEKCJE MUZEALNE

W ramach „Darmowego listopada” Łazienki Królewskie przygotowały także 200 lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. Udział w nich wymaga rezerwacji -                               rezerwacje@lazienki-krolewskie.pl                              ,  (22) 50 60 183.

 

W Pałacu na Wyspie oraz w Królewskiej Galerii Rzeźby w Starej Oranżerii odbędą się następujące zajęcia:

 

„O klasycyzmie” - lekcja poświęcona architekturze wzorowanej na antycznej, rzeźbie inspirowanej sztuką staro­żytnej Grecji i Rzymu oraz malarstwu mitologicznemu.
„Ko-lekcja” - podróż w czasy Oświecenia, która pozwoli zapoznać się z królewską kolekcją Stanisława Augusta, zgromadzoną w jego letniej rezydencji.
„W kręgu mecenatu Stanisława Augusta” - lekcja w Królewskich Galeriach Malarstwa oraz Rzeźby, poświęcona m.in. mecenatowi ostatniego króla Polski.
„Zostań nadwornym artystą” - zajęcia pozwalające odkryć tajniki warsztatu nadwornych malarzy Stanisława Augusta.
„Antyk na bis” - lekcja odkrywająca znaczenie i wpływ kultury starożytnej Grecji na sztukę i kulturę w XVIII wieku.
„Teksty sztuki” - zajęcia przybliżą powody, dla których Stanisław August miał zamiar otworzyć pierwsze publiczne muzeum, wskażą też współczesny kontekst dzieł dawnej sztuki.


W związku z 250. rocznicą Teatru Publicznego w Polsce lekcje muzealne odbędą się także w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii.
„Za kulisami teatru” - lekcja adresowana do przedszkoli i klas I-VI szkoły podstawowej. Dzieci zajrzą za kulisy, odkryją tajniki teatralnej akustyki, a także dowiedzą się, kim jest sufler. Spróbują też swoich sił jako aktorzy.
„Teatr XVIII wieku. Théâtre de société” - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych odbędą niezwykłą podróż do świata rozrywek XVIII-wiecznej society. Poznają mechanizmy kulturowe i społeczne oraz teatralne zjawiska funkcjonujące w czasach Stanisława Augusta.
„Kontusz kontra…czyli co się dzieje w teatralnej loży” - uczniowie V-VI klasy szkoły podstawowej i gimnazjum, w oparciu o sceny rodzajowe namalowane w Teatrze Królewskim przez nadwornego malarza Jana Bogumiła Plerscha, przeanalizują obyczaje, relacje społeczne i typy osobowe XVIII-wiecznej Polski.

 

fot. lazienki-krolewskei.pl

Organizator:

Muzeum Łazienki Królewskie

ul. Agrykola 1,
00-460 Warszawa
tel.: 022 621 62 41, 022 621 82 12

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć