Warszawa

Kultura bez barier w Narodowym Instytucie Audiowizualnym
Warszawa, Ursynów Impreza okolicznościowa Wstęp wolny

Kultura bez barier w Narodowym Instytucie Audiowizualnym

od 2 października do 4 października 2015
Wpis archiwalny

Już po raz drugi Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) włączył się programowo w Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier. W programie pokazy kinowe w wersji z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym oraz warsztaty przygotowania tyflografik dla dzieci. Nie zabraknie również filmowych premier z udogodnieniami dla osób z dysfunkcjami wzroku i słuchu na ninateka.pl.

 

Do udziału w kulturalnym programie bez barier na warszawskim Służewie, w zmodernizowanej siedzibie NInA (ul. Wałbrzyska 3/5, stacja Metro Służew) oraz online na ninateka.plzaproszeni są miłośnicy dobrego polskiego dziedzictwa audiowizualnego między 2-4 października. 

 

W sobotę i niedzielę (3 i 4 października) w budynku NInA, w jednej z najbardziej nowoczesnych sal audiowizualnych w Polsce z audiodeskrypcją dla osób niewidomych (3.10, godz. 19.00) oraz z tłumaczeniem migowym dla osób niesłyszących (4.10, godz. 19.00). Hiszpanka, to prawdziwa polska superprodukcja, sceny kręcono na ulicach Londynu, Berlina, Poznania i Warszawy, na morzu, w powietrzu, w pociągach, samolotach, automobilach, sterowcach i na okręcie wojennym.

 

Z kolei 4 października o godz. 10.00 dzieci niewidome i niedowidzące zobaczą animacje ze Studia Miniatur Filmowych z audiodeskrypcją. Najmłodsi będą mogli także wziąć udział w edukacyjnych warsztatach z przygotowywania tyflografik oraz z tworzenia bajek.

 

Na tyflografikę, zwaną też grafiką dotykową, składają się wszelkie wypukłe materiały, które pomagają osobom niewidzącym w poznawaniu otaczającego ich świata. Mogą to być rysunki, druki, tłoczenia lub kolaże. Podczas warsztatów w NInA każdy będzie mógł stworzyć swoją własną pracę.

 

Dodatkowo specjalnie z okazji Warszawskiego Tygodnia Bez Barier w portalu Ninateka premierowo pojawi się 16 nowych transkrypcji, 22 audiodeksrypcje oraz 4 tłumaczenia migowe. 

 

Aktualnie w Ninatece znajduje się 10 spektakli teatralnych, 17 filmów i 6 animacji opatrzonych audiodeskrypcją, 204 materiały z transkrypcją oraz 32 z profesjonalnymi tłumaczeniami migowymi.  

Udostępnienie portalu Ninateka osobom niepełnosprawnym zostało docenione przez Stowarzyszenie Integracja, które przyznało w 2014 r. Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu nagrodę Serwis www bez barier za najbardziej dostępny serwis internetowy.
 

Więcej na ninateka.pl oraz nina.gov.pl

Organizator:

Narodowy Instytut Audiowizualny

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć