Warszawa

Warszawski budżet partycypacyjny dzieciom
Warszawa

Warszawski budżet partycypacyjny dzieciom

Wpis archiwalny

Budżet partycypacyjny, to możliwość dania głosu obywatelom miasta, zarówno w sferze koncepcyjnej, jak i decyzyjnej. Krótko mówiąc: to my decydujemy, na co chcemy przeznaczyć z góry podany procent finansów danej dzielnicy. 2% czy 1%, nie gwarantuje realizacji projektów w skali makro, ale przekładając te procenty na kwoty – można doznać olśnienia i nabrać nie tylko poczucia inspiracji do zgłaszania pomysłów, ale przede wszystkim realnej konieczności głosowania na zgłoszone inicjatywy. W  sumie na budżet partycypacyjny jest bowiem do zagospodarowania kwota niebagatelna: ponad 51.000.000!

 

W każdej z dzielnic budżet partycypacyjny różni się nie tylko kwotą zagospodarowania, ale także podziałem terytorialnym (obszary tzw. ogólno dzielnicowe oraz lokalne) oraz wyznaczeniem limitu kwoty na projekt.

Już wiemy, jakie projekty zostaną zrealizowane w ramach budżetu partycypacyjnego w 2016 roku.


Cieszymy się, bo wśród dziesiątek zakwalifikowanych do głosowania projektów zdecydowanie królują (obok projektów rewitalizacyjnych) inicjatywy prodziecięce, wśród których wyraźnie rysują się trzy kierunki:

 

– modernizacyjna (dotycząca renowacji szkolnych obiektów sportowych, zakupu nowoczesnego sprzętu, doposażenia pracowni, bibliotek, placówek edukacyjnych);
– kulturalno-rozrywkowa (dotycząca organizacji wydarzeń kulturalnych o charakterze familijnym, organizacji stref rodzinnych);
– edukacyjna ( innowacyjnych spotkań edukacyjnych czy bezpłatnych zajęć dla dzieci, wyposażenia pracowni artystycznych).

 

Procentowo w każdej dzielnicy przeważający procent, to inicjatywy prodziecięce.

 

Trzymamy kciuki za owocne realizacje zgłoszonych i zwycięskich pomysłów w 2016 roku. Część z nich z pewnością będziemy z zainteresowaniem wizytować i zdawać relację!

 

Agnieszka Bińczycka
CzasDzieci.pl

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć