Warszawa

Warszawa, Ty i ja. Na tropie tajemnic heraldyki
Warszawa Pod naszym patronatem Wstęp wolny Nasz Patronat

Warszawa, Ty i ja. Na tropie tajemnic heraldyki

4 lipca 2015
Wpis archiwalny

godz. 10.00


Każda dzielnica ma swoje tajemnice i zapomniane zakątki. Każda ulica i każdy budynek kryje przed nami historię, czasami sprzed kilku lat, a czasem sprzed kilku stuleci. Poznajmy bliżej Warszawę, która nas otacza! Zapraszamy całe rodziny na wspólne historyczne wycieczki. Pokażemy Wam Warszawę,  jakiej nie znacie. W wybrane soboty i niedziele wakacji odwiedzimy inną dzielnicę.


To już druga edycja naszych wakacyjnych spacerów. Poprzednia edycja cieszyła się niezwykłym powodzeniem. Wzięło w niej udział kilkaset rodzin. Zapraszamy więc i w tym roku, zarówno tych którzy nas już znają – trasy wycieczek w poszczególnych dzielnicach będą zupełnie inne niż przed rokiem, oraz nowych uczestników. Najwytrwalsi, czyli te rodziny, które odwiedzą z nami najwięcej dzielnic – otrzymują nagrody – niespodzianki. Udział w wycieczkach jest BEZPŁATNY. Czas trwania wycieczki – ok. 2 godziny.


Zapisy na poszczególne wycieczki już wkrótce poprzez stronę: www.duch.edu.pl. Informacje: 692 981 439 oraz www.duch.edu.pl

 

Najbliższe wycieczki:

 

4 lipca, godz. 10:00 –  Praga Południe – Holendrzy na kawkach. Zagadki z Saskiej Kępy – miejsce zbiórki: wejście do Parku Skaryszewskiego, naprzeciw Stadionu Narodowego.

 

Odwiedzane miejsca:
1. Rzeźba "Rytm"
2. Pomnik żołnierzy radzieckich
3. Popiersie I. Paderewskiego
4. Popiersie J. Waszyngtona
5. Dom z kulami
6. Dom A. Osieckiej
7. Kościół pw. A. Baboli
8. Miejsce praskiej barykady

 

Wycieczkę rozpoczniemy u wejścia do parku Skaryszewskiego jednego z najpiękniejszych i najstarszych (na prawobrzeżnej stronie Warszawy) parków.  Został on założony na początku dwudziestego wieku i nosił imię jednego z pierwszych premierów odrodzonej Rzeczypospolitej – Ignacego Paderewskiego. W parku zatrzymamy się  między innymi przy rzeźbie Rytm wybitnego artysty Henryki Kuny. Udamy się pod pomnik żołnierzy radzieckich poległych na praskim brzegu w 1944 roku. Opowiemy, skąd się wziął tutaj ten monument oraz o kontrowersjach, jakie do dziś wywołuje. Potem przejdziemy na drugą stronę Ronda Waszyngtona i wkroczymy na ulicę Francuską.

 

Uczestnicy dowiedzą się między innymi, jakie znaczenie miała budowa mostu księcia Józefa Poniatowskiego dla rozwoju Saskiej Kępy. Jak wyglądało życie na Saskiej Kępie w okresie przedwojennym oraz w czasach PRL-u, gdy mieszkały tutaj takie osoby jak między innymi Agnieszka Osiecka, Jacek Sempoliński czy Jan Cybis. Poznają historię obrony Saskiej Kępy podczas walk września 1939, kiedy barykada znajdująca się na placu Przymierza bohatersko przez ponad 3 tygodnie powstrzymywała huraganowe ataki nieprzyjaciela.

 

5 lipca, godz. 10:00  – Wola – Gibane kawalery, łobuzy, sztajery – miejsce zbiórki: kościół św. Augustyna, ul. Nowolipki.

 

Odwiedzane miejsca:
1. Kościół św. Augustyna
2. Pałacyk Bogusławskiego
3. Cmentarz Żydowski
4. Dawny Kercelak

 

Wola to jedna z historycznych dzielnic Warszawy. Już w XIV w. wymieniana jako własność książąt mazowieckich. Od XVI w. mają tu miejsce kluczowe dla dziejów Rzeczypospolitej wydarzenia, czyli elekcje królów. Włączana do granic miasta stopniowo od końca XVIII w. Zapisała bohaterską kartę w czasie Powstania Listopadowego. W XIX w. stopniowo staje się centrum przemysłowym Warszawy. Podobnie jak w przypadku innych centralnych dzielnic herbem Woli jest herb Warszawy – Syrenka. Ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie byśmy wymyślili własny herb dzielnicy. Wola pełna jest historii, również tych związanych z heraldyką. Po krótkim wprowadzeniu na temat zasad heraldyki będziemy w stanie stworzyć przykładowy herb dzielnicy, po którym każdy rozpozna że to właśnie to niepowtarzalne miejsce w Warszawie.

 

Uczestnicy dowiedzą się, skąd nazwa dzielnicy (poznają też nieco faktów z jej historii)? Co to było Getto i skąd pochodzi to słowo. Poznają też w skrócie dzieje Getta Warszawskiego. Na cześć jakiego Augusta wzniesiono kościół św. Augustyna i ile kosztowała jego budowa. Spacerowicze będą mogli też zobaczyć jak wygląda Wola z lotu ptaka i wyobrazić sobie jak wyglądała dzielnica po Powstaniu. Czego dokonał późniejszy generał Jan Jur – Gorzechowski. Co to było Oneg Szabat. Przypomnimy ponadto ciekawe dzieje pałacyku przy Żelaznej 97.

 

11 lipca, godz. 10:00  – Białołęka – Z toporem na zboże – miejsce zbiórki: Białołęcki Ośrodek Kultury, ul. Vincenta van Gogha 1

 

Odwiedzane miejsca:
1. Białołęki Ośrodek Kultury
2. Kościół św. Jakuba
3. Pomnik Małych Powstańców
4. Cmentarz na Tarchominie

 

Herb dzielnicy Białołęka będący punktem wyjścia naszej wycieczki jest prawdziwą gratką dla miłośników historycznej symboliki. W herbie znajdziemy  nawiązania do byłych właścicieli tych ziem – łatwo odnaleźć związki ze szwedzką dynastią na polskim tronie, ale też ze szlacheckimi rodami posiadającymi tu swe dobra. Herb przypomina też o rolniczych tradycjach i wielkomiejskiej współczesności dzielnicy.

 

Uczestnicy poznają znaczenie elementów herbu. Dowiedzą się, jaki związek z Białołęką miała dynastia Wazów. Co ma wspólnego Białołęka z milicją obywatelską. Kto był chowany na cmentarzu parafialnym w Tarchominie. Jak wygląda Pomnik Małych Powstańców. Dlaczego z Białołęki najbliżej jest w Warszawie do Hiszpanii. Czego symbolem jest żółta muszla na niebieskim tle. Poznają historię dzielnicy. Dowiedzą się jak powinna wyglądać dobra współczesna architektura. Co ma Białołęka wspólnego z warszawskimi mostami. Dlaczego może być zwana zielonymi płucami Warszawy. Poznają historię Seminarium Duchownego i jego zabytkowych budowli.

 


12 lipca – Włochy – Jak straż pożarna dzwony grzebała?
18 lipca – Ursynów –  O czym szumi stary Mieszko? (wycieczka rowerowa)
19 lipca – Wilanów –  Czy na Wilanowie były mamuty?
25 lipca – Bielany – Jakiego koloru jest milczenie? (wycieczka rowerowa)
26 lipca – Targówek –  Czy na Targówku było metro?
2 sierpnia –  Ochota –  Filtrujemy Ochotę
8 sierpnia – Wawer –  Świdermajery i inne bajery
9 sierpnia – Ursus – Proszę Państwa, oto miś
15 sierpnia – Żoliborz – Gdzie mieszkała Plastusiowa mama?
16 sierpnia – Rembertów – Kto strzelał w Rembertowie ?
22 sierpnia – Wesoła –  Na wesoło szybujemy nad Wesołą  (wycieczka rowerowa)
23 sierpnia – Praga Północ – Tajemnice praskich aniołów
30 sierpnia – Bemowo – Czy po Bemowie biegały Jelonki? (wycieczka rowerowa)
5 września – Mokotów – gra miejska 

 

Udział w projekcie „Warszawa, Ty i ja” jest bezpłatny, ale liczba miejsc – ograniczona. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie: 692 981 439 i na: www.wtij.duch.edu.pl.


Projekt współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy

 

Patroni medialni:
Newsweek Historia, Radio Wawa, TVP Warszawa, Czasdzieci.pl, Miastodzieci.pl, Qlturka.pl

 

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii powstała, aby szerzyć wśród dzieci i młodzieży znajomość historii Polski i świata we wszystkich jej aspektach. Jej działalność jest doceniana, zarówno przez najmłodszych, jak i dorosłych. Fundacja jest laureatem m.in. następujących wyróżnień: „Miejsce Odkrywania Talentów” (Ośrodek Rozwoju Edukacji),  „Miejsce Przyjazne Dziecku”  (Komitet Ochrony Praw Dziecka), Najlepsza inicjatywa edukacyjna w Warszawie 2014 – w/g rodziców (czasdzieci.pl).
www.duch.edu.pl
 

Organizator:

Fundacja Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć