Warszawa

Mikołaj Malesza - malarstwo
Warszawa Wystawa

Mikołaj Malesza - malarstwo

Wpis archiwalny

30 maja - 15 czerwca 2015

 

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej z okazji Dnia Dziecka prezentuje wystawę malarstwa Mikołaja Maleszy, wybitnego malarza oraz scenografa wielu przedstawień teatralnych dla dzieci.


Mikołaj Malesza stworzył ponad 40 scenografii teatralnych m.in. do większości spektakli teatru "Towarzystwo Wierszalin", z którym współpracuje od 1985 roku. Teatr czerpie inspirację z kultury i religii polsko-białoruskiego pogranicza. Scenografie Mikołaja Maleszy miały ogromny wpływ na sukces spektakli Wierszalina, nagrodzonych między innymi na Fringe First - największym europejskim Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Artysta współpracuje z teatrami lalkowymi i dramatycznymi na terenie całej Polski.

 

Twórczość malarską i scenograficzną Mikołaja Maleszy charakteryzuje poetycka nostalgia i nawiązania do kultury ludowej. W swoich obrazach operuje prostą formą i skrótem. Artysta łączy inspiracje sztuka naiwną, surrealizmem
i abstrakcją.

 

Ważnym elementem jego sztuki jest świat dziecięcej fantazji i baśni.  Współpracując z reżyserką Ewą Sokół stworzył scenografie w teatrach lalkowych do wielu spektakli dla dzieci m.in.„Bajkę o królewnie, co spać nie chciała” w Teatrze Lalka w Warszawie, „Opowieści z królestwa Lailonii” w Teatrze Lalki i Aktora im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, „Opowieści kota” w Teatrze Guliwer w Warszawie, „Królową śniegu” w Teatrze Lalka w Warszawie, „Pan Huczek” w Białostockim Teatrze Lalek.

 

Pracował również z Krzysztofem Rauem, z którym stworzył m.in. „Opowieści o smutku i radości” w Teatrze "Lalka", „O księciu Pipo, o koniu Pipo i o księżniczce Popi” Pierre'a Gripari w Teatrze 3/4 Zusno (1996) oraz „Spowiedź w drewnie” Jana Wilkowskiego w Białostockim Teatrze Lalek (2003).

 

Mikołaj Malesza urodził się w 1954 w Krynkach. Studiował na warszawskiej ASP na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1979. Miał ponad 20 wystaw indywidualnych, a także uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach malarstwa polskiego w kraju i za granicą, m.in.: w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Anglii, Czechosłowacji, Włoszech, Austrii, USA, Japonii.
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał II nagrodę na XXXVII Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki (Radom, 1984) i III nagrodę na XII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim na Obraz im. J. Spychalskiego (Poznań, 1987). Artysta otrzymał wiele nagród indywidualnych, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wizualnej ANIMACJE
(Bielsko-Biała, 2002).

Organizator:

Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć