Warszawa

Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”
Ogólnopolska Inne

Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa”

Wpis archiwalny

36. edycja projektu odbędzie się w dniach 20-23 maja 2015.

 

Przegląd adresowany jest do amatorskich teatrów, skupiających dzieci i młodzież do lat 16, działających w placówkach kultury, oświatowo-wychowawczych, stowarzyszeniach i innych.

 

Regulamin:

http://boklodz.pl/files/Regulamin%20Dziatwa%202015.pdf
Karta zgłoszenia: http://boklodz.pl/files/karta%20zgloszenia%20Dziatwa%202015.pdf

 

Termin nadsyłania zgłoszeń: do 10 marca 2015 

 

Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Dziatwa” jest projektem edukacyjno – animacyjnym oraz artystycznym zawierającym istotne elementy edukacyjne  ukierunkowane na poznanie nowych kierunków pracy teatralnej opartej  ma współtworzeniu,  poszukiwaniu nieszablonowych rozwiązań artystycznych inspirowanych kreatywnością dziecka.  Przestrzeń projektu pozwala uczestnikom na  wzajemną inspirację, rozwijanie własnych zdolności, twórczych umiejętności i artystycznych kompetencji. „Dziatwa” skierowana do dzieci, młodzieży – członków amatorskich grup teatralnych, animatorów działań twórczych w szkołach, pedagogów, nauczycieli, instruktorów teatralnych, specjalistów teatru dziecięcego, jak również do młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, mieszkańców Łodzi.


Od kilku lat Przegląd odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uważany jest za jeden z najważniejszych przeglądów teatrów dziecięcych i młodzieżowych w Polsce.


Celem Przeglądu jest:
- promocja teatru jako dynamicznego narzędzia do kształtowania u dzieci i młodzieży umiejętności  kluczowych (ekspresji mowy, posługiwania się językiem ojczystym, twórczej pracy w zespole); postaw charakteryzujących się kreatywnością i otwartością umysłu oraz świadomym i krytycznym stosunkiem  do tworzenia i odbioru teatru,
- tworzenie warunków do poznawania nowych form i metod pracy artystycznej i wychowawczej, poszerzania kompetencji nauczycieli, rozwijania warsztatu pracy instruktorów teatralnych, prezentowania autorskich metod pracy teatralnej, wymiany doświadczeń,
- tworzenie przestrzeni do prezentacji najlepszych teatralnych amatorskich zespołów dziecięcych i młodzieżowych,
- „Dziatwa” służy również szeroko pojętej animacji społeczności lokalnej. Cele ukierunkowane na aktywizację środowiska lokalnego to tworzenie warunków do:
- współdziałania łódzkich uczelni artystycznych  z instytucjami kultury  i placówkami edukacyjnymi oraz  łódzkimi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz edukacji kulturalnej,
- realizacji działań artystycznych sprzyjających kreatywnej zabawie i tworzeniu więzi wspólnotowych w oparciu o interaktywne metody pracy z dużymi grupami społecznościowymi oraz działań włączających młodzież niepełnosprawną i zagrożoną wykluczeniem społecznym.

 

Projekt „Dziatwa” jest jedynym w województwie łódzkim Przeglądem teatralnym o charakterze ogólnopolskim łączącym elementy edukacji kulturalnej z artystycznymi prezentacjami oraz działaniami  aktywizującymi społeczność lokalną poprzez wspólne działania artystyczne.

Na ogólnopolski wymiar składają się tradycyjne elementy, wypracowane w ubiegłych latach, stanowiące o tożsamości „Dziatwy”, które zostaną wypełnione nowymi treściami. Będą to: 


1. Trzydniowe prezentacje przedstawień zakwalifikowanych do udziału w przeglądzie. 36 edycja Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych  „Dziatwa: zgodnie z formułą przeglądu nie ma charakteru konkursu, co pozwala na uniknięcie elementu konkurencyjności, gwarantuje twórczą i swobodną  wymianę prezentacji oraz skoncentrowanie uwagi uczestników na twórczej analizie spektakli i stworzenie atmosfery wspólnej zabawy.
2. Warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.
3. Warsztaty metodyczne i dyskusje dla instruktorów, pedagogów, animatorów kultury i studentów.
4. Działania towarzyszące: przedstawienia, zabawa edukacyjna, imprezy integracyjne.
5. Akcja plenerowa ,,Korowód”, widowisko teatru ulicznego.
6. Publikacja zeszytu metodycznego  „Dynamika przestrzeni scenicznej”.

 

Motywem przewodnim wszystkich elementów będzie DYNAMIKA PRZESTRZENI SCENICZNEJ i sposoby jej tworzenia, realizowania i osiągania podczas realizacji spektaklu. Mówiąc o przestrzeni scenicznej mamy na myśli zarówno przestrzeń teatralną tradycyjną (scena) jak i tworzenie przestrzeni teatralnej ,,poza sceną”. Chcemy wyposażyć instruktorów teatralnych, nauczycieli prowadzących zespoły teatralne i samych członków zespołów teatralnych w umiejętności dynamizowania przestrzeni za pomocą ruchu, dźwięku, obrazu, rekwizytu.


Do realizacji warsztatów zaprosiliśmy ludzi uznanych w środowisku artystycznym, reżyserów teatrów dziecięcych  młodzieżowych wyznaczających nowe trendy w pedagogice teatralnej, będących jednocześnie przedstawicielami znaczących  instytucji działających na rzecz  edukacji teatralnej dzieci i młodzieży w Polsce takich jak Instytut Teatralny, Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, Stowarzyszenie Teatralne „Chorea”, a także pomysłodawcę i koordynatora Ogólnopolskiego Programu ,,Dotknij Teatru”. 

 

Projekt” Dziatwa” ma także swój lokalny wymiar. Są to działania związane z najbliższym środowiskiem Starych Bałut, jak również działania skierowane do  całej  społeczności łódzkiej, głównie związanej z edukacją młodych ludzi, czyli do społeczności łódzkich szkół, centrów zajęć pozaszkolnych, świetlic i bibliotek, ośrodków doskonalenia nauczycieli, uczelni artystycznych. 

Będą to działania takie jak konferencja dla dyrektorów i nauczycieli łódzkich szkół oraz weekendowe metodyczne warsztaty teatralne dla nauczycieli połączone z pokazem zarejestrowanych spektakli prezentowanych w ramach 36. edycji „Dziatwy” wraz z omówieniem merytorycznym.

Inicjatywy na rzecz środowiska lokalnego dotyczyć będą realizacji działań artystycznych sprzyjających kreatywnej zabawie i tworzeniu więzi (plenerowa animacja i warsztaty dla dzieci z osiedlowej szkoły podstawowej) oraz realizacji działań włączających młodzież zagrożoną wykluczeniem społecznym (np. warsztaty  teatralne i dramowe).

Rezultatem realizacji całego projektu będzie także umożliwienie mieszkańcom Łodzi kontaktu z wysokiej jakości widowiskiem teatralnym i parateatralnym. Możliwość obejrzenia przedstawień (impreza nie jest biletowana) przez widzów w różnym wieku stwarza okazję nie tylko do popularyzowania teatru, ale także do świadomego organizowania czasu wolnego.
 

Organizator:

Bałucki Ośrodek Kultury

ul. Limanowskiego 166, 91-027 Łódź
tel.: 042 651 50 30

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć