Warszawa

Autyzm w Rodzinie
Warszawa, Włochy Spotkanie Nasz Patronat

Autyzm w Rodzinie

1 lutego 2015
Wpis archiwalny

godz. 9:45 - rozpoczęcie

 

Dlaczego tak ważne jest rozpoczęcie terapii jak najwcześniej?

 

Coraz odważniej mówi się o dwutorowości leczenia autyzmu: leczenie ciała dziecka i umysłu, czyli psychoterapia. W kwestii leczenia ciała mamy do czynienia z kilkoma aspektami takimi jak zaburzenia trawienia (szczególnie jako reakcja na gluten i kazeinę), alergie, niedobory witamin i pierwiastków, zatrucie organizmu dziecka metalami ciężkimi (rtęć), infekcje grzybicze i in. Każdy przypadek autyzmu jest inny a przebadanie dziecka, zastosowanie diety np. eliminacyjnej po prostu jest czasochłonne. W kwestii psychoterapii należy pamiętać o tym, że terapeuta potrzebuje czasu, żeby opracować indywidualny program terapeutyczny ale taki, który faktycznie jest wynikiem dogłębnego poznania dziecka. Następnie terapeuta pracując z dzieckiem sprawdza, które metody terapii, działania edukacyjne, wychowawcze są skuteczne. Obie kwestie się uzupełniają. Według specjalistów i rodziców (Autism Research Institute w Chicago) w około 60% wyleczenie tzw. cieknącego jelita (występuje u ponad 80% dzieci z autyzmem) było konieczne, aby dziecko zaczęło mówić. Dlatego im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej rodzic może rozpocząć proces leczenia swojego dziecka. Trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Im młodsze dziecko, tym mniej doświadczyło negatywnych oddziaływań wychowawczych a tym samym możemy liczyć na lepsze efekty terapii.

 

W związku z tym Mądre Główki, firma działająca w obszarze edukacji i terapii, prowadząca przedszkole integracyjne, montessoriańskie, żłobek montessoriański i poradnię psych-ped. jest pomysłodawcą i organizatorem cyklu spotkań Autyzm w Rodzinie. Idea zrodziła się przede wszystkim z potrzeby rodziców dzieci autystycznych, którzy zmagają się z wyzwaniami jakie stawia przed nimi bycie rodzicem dziecka chorego. Chcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi rodzicami, szczególnie tymi, którzy dopiero zaczynają szukać odpowiedzi na nurtujące pytania i wątpliwości związane z rozwojem ich dzieci. To najtrudniejszy moment, kiedy rodzic musi dopuścić do swojej świadomości ewentualność, że jego dziecko może być chore na autyzm. Rosnąca liczba zachorowań niestety nie idzie w parze ze wzrostem wiedzy wśród pediatrów, psychologów dziecięcych oraz, co bardzo ważne, pedagogów wychowania przedszkolnego. Czasem mija cennych kilka lat życia dziecka zanim rodzic zostanie kompetentnie skierowany do specjalisty.

 

Pierwsze spotkanie Autyzm w Rodzinie odbędzie się już 1 lutego na Jutrzenki 146 w Warszawie. Cykl spotkań odbędzie się pod patronatem: Radio RDC, kwartalnika Juniorwaw oraz portali parentingowych: Egodziecka.pl, Tatento.pl  oraz serwisu Czasdzieci.

Organizator:

Mądre Główki

Wydarzenia w Warszawie

Przeczytaj również

Warto zobaczyć